16.01.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
ECUMENOPOLİS; KIRMIZI AHTAPOT; KANALİSTANBUL;
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Eğitim-Kültür-Sanat >> Manşet Haberler
  DİZİLER; GENÇLER, ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

  AKDAMAR ASLA KİLİSE DEĞİLDİR.!

  SİZ HİÇ, BİR İNSANIN İÇİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ.?

  MİMARBAŞI’NIN SUSUZ ÖLÜMÜ.!.

  YOKSULLUK KADER OLAMAZ

  GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂYESİ – 1

  EKMEK AĞACI MEYVESİ

  ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA HERSEK YOLCUSU

  TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN.?

  15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ

  MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜNYA BİRİNCİSİ

  MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR

  "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞRETİYOR.?

  EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BASIN AÇIKLAMASI

  1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT GÜNLERİ GÖRKEMLİYDİ

  "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞRETİYOR.?
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş“LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞRETİYOR.?

İngilizce 4.Sınıf Ders Kitabı “Learn With Bouncy” Ne Öğretiyor.?

 

            MEB yayını 4.Sınıf İngilizce (2018-2019) ders kitabını eba.gov.tr adresinden indirip incelemeye başladım. Gördüm ki açtığımız onca davadan ve yaptığımız onca suç duyurusundan sonra artık benzer hataların yapılamayacağını boşuna hayal etmişiz. Kaldırılan kitabın yerine daha kötüsü geliyor.

            İlân ettikleri gibi Atatürk’ü ders kitaplarına artık koyarlar diye bekleyenler vardı. Koydular, ancak daha farklı tekniklerle daha da sanallaştırma yoluna gittiler.

            Yenisinde ünitelere neyi eklediler neyi çıkardılar buna bakmadan, çocuğa görsel yolla örülen tuzaklardan söz edeceğim. İkinci ve üçüncü sınıf kitaplarında da fark ettiğim ortak değişikliklerden söz edeceğim. Örneğin 3.sınıf kitabında çokça mavi balina resimleri var. Hepsinde değişik tarzda giyinmiş olarak türbanlı öğretmen veya genç aile bireyleri var.

İngilizce gramer çok bozuk veriliyor. Örneğin çocuk kendisi olarak hiçbir cümle kurmuyor, özellikle bir çizgi film karakterinin rolüne girerek konuşturuluyor. Çocuğun o sanal kişiden rol kapacağı bir yana, çocuk kendisi olarak düşünüp de cümle kuramaz, bu şekilde gramer öğrenemez. Dil öğretiminin gerçek kişilerle kurulan diyaloglarla yapılması gerektiğini bir eğitimci yazar bilmiyor olamaz.

Şimdi zıp zıp havalarda dolaşan uçan pembe balık Bouncy’den çocuklarımız nasıl İngilizce öğreneceklermiş, görelim.

 

Kapak:

Havada uçarken sayfaları açılmış bir kitap var ve kitabın üzerinde yükselen yazı ve resimler var. Farklı açılara yerleştirilmiş bu yazı ve resimlerin ait olduğu düzlemler birbiri üzerine bindirilmiş haldedir. Uzakta bir hayalet okul var; çadır mıdır okul mudur belli değil. Ne düzlükte ne tepedeler. Kapakta oldukça kaotik bir durum var.

Kitap boyunca her sayfada göze çarpan Bouncy adında yönetici rolünde uçan pembe balık var; onun verdiği komutlara göre hareket ediliyor. Yani çocuğumuz İngilizce öğrenecek zannederken hayali bir imgeden emir almayı öğrenecek.

 

           

Kapaktaki yazılar farklı renklerde ve dağınıktır. Böyle kuralsız yazılar çocuğun aklını karıştırır ve yazım kurallarını öğrenmesine engel teşkil eder.

 

Atatürk’ü Uçan Balığa Anlattırmak: (Sayfa 40)

Atatürk’ü anlatmayı bir hayali karaktere verip “Türk tarihinde önemli bir karakterdir” dedirtmek ve bu yolla Ulu Önderimizi seviyesi düşük bir anlatımın içine sokmak, Ata’mıza yapılmış büyük saygısızlıktır.

 

Atatürk’ü anlatmak için çizgi karakteri konuşturmak çok büyük hatadır ve üstelik Atatürk için kullandığı cümlede “karakterdir” denilmesi daha da büyük hatadır, saygısızlıktır.

Bu imajı pekiştirmek üzere aynı yazının hemen altına “3 Cartoon Characters” tabelası koymak bir kere daha saygısızlıktır. Atatürk’ün çizgi karakter haline getirmekle eştir, büyük saldırıdır.

Ayrıca, öğrenciye “kürek çekmek” (row) kelimesini öğretmek için Atatürk’ün kayıktaki resmini araç olarak kullanmak bir kere daha yanlıştır, saygısızlıktır.

Atatürk’ün farklı ortamlardaki fotoğraflarını buradaki gibi gelişigüzel bir araya getirmek de yanlıştır. Çocuk ünitede verilmek istenen bilgiyle hepsini birden eşleştiremez, çünkü Atatürk hakkında tam bir bilgiye henüz sahip değildir. 

Son bir yanlış daha; sanal karakterle gerçek fotoğraflar aynı sayfada harmanlanırsa bundan uyumsuzluk ortaya çıkar. Uyumsuzluk (asimetri) ise akılda kalıcılığı engelleyen durumdur, eğitim kitaplarında kullanılması kitabın eğitsel değerini düşürür ve bu düşüş fotoğraftaki gerçek kişilerin değerini de düşürmeye sebebiyet verir.

Atatürk’ü ders kitaplarına koymak, koydum demek için yetmez, sayfanın düzeninde ve görsel tasarımda gereken özenin de gösterilmesi gerekir.

 

Meslekleri Öğretirken... (Sayfa 81)

Okulun önünde ince belli türbanlı bayan öğretmen görüyoruz... Meslekleri öğreten bu görselde diğer çalışanları gayet ciddi duruşta resmederken öğretmenin bu şekilde ince belli daracık giysili, kolları oynamaya kalkmış, gülerken ve türbanla resmedilmesi hem öğretmenlik mesleğine hem türbanlı bayanlara gönderilmiş bir örtük mesaj gibidir.

.

                 

Görseldeki orantısızlıklar ayrıca göz yoracak kadar rahatsız edicidir.

Türbanlı bayan öğretmen figürü diğer sınıfların İngilizce kitaplarında da var. Örneğin pantolonlu türbanlı, uzun etekli türbanlı, gibi. Bunlar bir şeylere bizi hazırladıklarının da mesajlarıdır.

           

           

Piknikte Biri Yer Biri Bakar... (Sayfa 121)

Bu sayfada Bouncy hiç konuşmuyor. Üstelik pikniğe götürülmemiş gibi oraya uçurtmaya takılarak gelmiştir. Ağacın çatalından aç gözlerle gizli gizli ne yediklerine bakıyor. Kızgındır, dişleri öfkeden dökülmüştür. Son karede onu elinde elmayla onlara öfkeyle bakarken  görüyoruz. Bouncy’ye yoksul ve aç rolü verilmiş, diğerli ise oldukça iyi şeyler yemiştir.Bu resimle “Biri yer biri bakar ondan kıyamet kopar” atasözünün fotoğrafı çizilmiş gibidir. 

 

Acaba bu ders yılında ülkemizde zengin yoksul uçurumu büyüyecek de toplumsal gerginlik yaşayacağımız mı resmedildi, bu mesajı ders kitabına resmetmek mümkün müdür?

Artık her ünitede bir mesaj göre göre bu da mümkündür demek istiyorum.

 

Bayraklar Neden Böyle Diye Sormayalım mı? (Sayfa: 133)

Köşeleri yuvarlanmış, sanki çay tepsisi yapılmış da kenarları ondan öyle, el tutma yeri var.

Ya aşağıdakiler neden öyle kesik acaba?  

Gerçi bu sayfa etkinlik için resimleri kesme sayfadır, fakat bu hale getirilmiş  bayraklarla etkinlik yapılsa ne olacak ki... Yapılan işle çocuğun eğitsel kazanımı bayrağın kesilebileceğidir ve bu çok anlaşılabilir haldedir. 

Az daha dikkatle bakınca, ceketli Türk çocuğunun göğsünde ay ile yıldız sağa sola ayrılmış haldedir.

                 

Tarih boyunca ay yıldız bu şekilde parçalanmış halde hiç resmedilmemiştir.

Burada çok daha büyük bir örtük mesaj sezilmektedir.

 

Böyle Matematik De Öğretilmez Cetvel de...(Sayfa: 19)

 

Yukarıdaki görselin İngilizce sorusunda “Kaç tane kalem? Kaç tane cetvel?” diye eksik cümle kurulmuştur. Oysa “Masanın üzerinde kaç tane kalem var? Masanın üzerinde kaç tane cetvel var?” diye sorması gerekirdi. Artık Türkçe de olsa İngilizce de olsa eğitim programlayıcıları çocuklara doğru düzgün hiçbir şey öğretmek istemiyorlar.

Kalemlerin bulunduğu bu görsel geçen yılın mavi balinalı 1.sınıf matematik kitabında da vardı, kitaba suç duyurusu yaparken bu görselin bozuk olduğunu anlatmıştım. Yinelemek durumundayım:

a-Dağınık duran nesneler ritmik dizilişte olmadıkları için insan beyni bunu algılamakta zorlanır. Çocuğa “dağınık duran nesneleri say” denmez. Çocuğun gözlerine de yazıktır.

b- Cetvel bir tane olur, o da üzerindeki santimetreleri görmek içindir. Cetvel “kaç tanedir” gibi sayı saymayı öğretmek için kullanılmaz.

Ayrıca, üzerindeki santimetreler seçilemeyecek kadar küçültülen cetvel resmi ders kitabına konulmaz; çocuğun birim santimetre kavramı almasına engeldir.

 

Diğer İngilizce Kitaplarında Türbanlı Öğretmenler...

İngilizce 3, MEB. Sayfa 169:

 

Bu kitapta on kadar sayfada intihar oyunu mavi balina görseli var. Örnek

 

3.cümle: Bu bir balinadır. Büyük ve mavidir. Ben balinaları severim.

Resimdeki balina tipik mavi balinadır. İnternetteki oyunu yasaklandığı halde resimleri İngilizce ders kitaplarından ve Türkçe 1.sınıf kitaplarında kaldırılmamıştır.

Eba.gov.tr adresinde yayınlanan Monopol yayınlarına ait “CHEER UP3” adlı diğer bir 3.Sınıf kitabının içerisinde de çok sayıda türbanlı kadın ve mavi balina görselleri var.

....

 

İngilizce 2.Sınıf Kitabında...

Bilim ve Kültür Yay. Sayfa 78:

 

Zehirli Yılanlar Ve “Momo” Adlı Korku Oyununa Özendirme...

Çocuklar için ölümle sonuçlanan korku oyunlarını ders kitabına sokmak artık Çocuk Koruma Kanunu kapsamına alınmalı, bu görselleri kitabına koyan yayınevi bundan ceza almalıdır.

Gençleri korku oyunları tasarımcısı olmaya özendirmek de aynı şekilde suç kapsamına alınmalıdır...

Sayfa 142’deki görselde, internette kötülük yapan MoMo karakterine benzeyen bir maske örneği resmedilmiştir.

 

Ester Bayramı diye Protestanlığa ait bir maske bayramı vardır, bu bayramla ilgili İngilizce kitaplarında sıkça etkinlik yapılmaktadır. Çocukların maskeli partilere özendirilmesi ise neredeyse İngilizce derslerinin olmazsa olmazı haline gelmiştir.

 

Maskeli Baloyla İngilizce Öğrenmenin Pedagojik Sakıncaları

2.Sınıf kitabının daha başında, 20.sayfada yer alan tanışma etkinliği Ester bayramı dramatizesiyle yapılmaktadır. Bu etkinlikte çocuğu kendi kültüründen uzaklaştırmanın yanında başka pedagojik zararlar da vardır.

Böyle bir role girdiğinde çocuk kendisi olarak değil de maskesini taktığı veya kıyafetini giydiği o çizgi kahraman olarak konuşmaktadır. Oysa, Drama eğitim kurallarına göre kötü roller çocuğa verilmez, çünkü u rol üzerine yapışabilir, çocuk o karakterden kötü davranış kapabilir.

Gerek İngilizce dersinde gerek Türkçe derslerinde yıllardan beri doğru düzgün bir cümle kurmanın öğretilmediğini görüyoruz. “Ata at elle” ile başlayan Türkçe okuma yazma, “ Merhaba, ben Örümcek adam” ya da “Merhaba, ben Süperman” diye başlayan İngilizce konuşmayla hiç de doğru eğitim yapmıyoruz.

 

Kendini Süpermen Sanan Çocuk Cesaretini Gösterirken Ölebilir...

Çocuğa sanal ortamın böyle gerçek dışı kahramanlarına özendirirsek bunun muhtemel psikolojik sonuçları hiç kimseyi memnun etmeyecektir. Çocuk eğer yüklendiği role göre düşünmeye başlarsa, bu hiç iyi bir alışkanlık olmayacaktır.

 

Özellikle erkek çocukların günlük giysilerine kadar moda olan Örümcek Adam gibi maskeler, çocuğun kendisini örümcek adam olarak görmesine, onun gibi düşünüp onun gibi hareketler yapmasına sebebiyet vermektedir. Bu bir kodlanmış kişilik halidir. Bu roldeyken çocuk kendisi olmaktan uzaklaşır, maskesine girdiği karakteri taklit etmeye başlar, kendisi olarak sağlıklı düşünmekten uzaklaşır.

 

Çocuğa Çizgi Karakter Rolü Yüklemek Yanlış Eğitimdir

Bu çizgi karakterleri üreten küresel film sektörü ders kitaplarındaki sinema ünitelerini de desteklemektedir. İngilizce 5.sınıf kitabında tam 34 tane filmin afişi/reklamı bulunmaktadır. Demek ki çocukların aklı fikri bu filmlere takılacak derse dikkatini veremeyecektir.

Sayfa 67:

 

Bazı büyükşehir ortaokullarında çocuğa özgürlük adı altında dersten sıkılmışsa çıkıp okulun salonunda film izleme (parasıyla) serbestliği getirildi. Bu eğitim değildir, annesi babası çocuğunu okula gönderdiğini zannediyor. Bir yandan ders kitaplarının içi diğer yandan okulların içi böyle boşalıyor.

Sayfa 73’de çocukların girdiği roller:

Hello. I’m Crabman. (Ben yengeç adam)

Hello. I’m Thunderbolt. (Ben şimşek adam)

Hi. I’m Jumping Jack. (Ben ayakları yaylı Jack)

Hello. I’m Superdog. (Ben Süper köpek)

Moda sektörü, film sektörü ve eğitim sektörü hepsi birlikte çocuklardan para kazanmak için çalışıyor. Çocuklarımız, Eğitim Bir Kitle İmha Silahı diye kitap yazan J.T.Gatto’nun zannettiği gibi devlet eliyle değil, küresel piyasanın eliyle tek tip hale getiriliyor; tek tip düşünen, tek tip giyinen, tek tip konuşan, tek tip davranan...

Çocuklara zorunlu İngilizce ders koyduk mesela. Özel okula gitse de daha iyisini öğrenemiyor, çünkü kitapların içinde doğru bir şey bırakmadılar.

Mahiye Morgül - 15.9.2019
@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul –Aralık.2018- okkesb61@gmail.com, http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,


  Diğer Haberler
 • DİZİLER; GENÇLER, ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE
 • AKDAMAR ASLA KİLİSE DEĞİLDİR.!
 • SİZ HİÇ, BİR İNSANIN İÇİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ.?
 • MİMARBAŞI’NIN SUSUZ ÖLÜMÜ.!.
 • YOKSULLUK KADER OLAMAZ
 • GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂYESİ – 1
 • EKMEK AĞACI MEYVESİ
 • ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA HERSEK YOLCUSU
 • TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN.?
 • 15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - DİZİLER; GENÇLER, ÇOCUKLA
    - AKDAMAR ASLA KİLİSE DEĞİL
    - SİZ HİÇ, BİR İNSANIN İÇİN
    - MİMARBAŞI’NIN SUSUZ ÖLÜMÜ
    - YOKSULLUK KADER OLAMAZ
    - GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂ
    - EKMEK AĞACI MEYVESİ
    - ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA
    - TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN
    - 15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR S
    - MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜN
    - MATEMATİK KİTABINDA ATATÜ
    - "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞ
    - EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BAS
    - 1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT G
    - ARDAHAN KÜLTÜR SANAT PLAT
    - İÇİMİZDEKİ GATTO’LAR & TE
    - MEBİM 147 KİM'E/LERE BATT
    - YENİ EĞİTİM BAKANI ZİYA S
    - OKUL KİTAPLARINDAKİ CİNSE


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.