*BUL BENİ ANNE* FAKİR BAYKURT ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Çiğli Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Fakir Baykurt Roman Ödülü'nün 2023 yılı kazananı “Bul Beni Anne” isimli dosyasıyla Dursaliye Şahan oldu.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

*BUL BENİ ANNE* FAKİR BAYKURT ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

          Fakir Baykurt Roman Ödülü'nün 2023 Yılı Kazananı Belli Oldu ve ödülü açıklandı.

 Çiğli Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Fakir Baykurt Roman Ödülü'nün 2023 yılı kazananı “Bul Beni Anne” isimli dosyasıyla Dursaliye Şahan oldu.

2020 yılından itibaren düzenlenen Roman Ödülü için bu yıl ilk elemeden sonra 44 dosya mücadele etti.

Seçici Kurulu’nda ülkemizin seçkin edebiyat insanları Adnan Binyazar, Öner Yağcı, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Bahri Karaduman’ın bulunduğu Roman Ödülü'nün kazananı oy çokluğuyla “Beni Bul Anne” adlı dosya oldu.

Fakir Baykurt’un yasama gözlerini kapadığı günün yıl dönümü 11 Ekim 2023 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde ödül olarak eserin yazarı Dursaliye Şahan’a 20 bin TL takdim edilecek. Ayrıca kazanan dosya Belediye Kültür Yayınları çerçevesinde kitap haline getirilerek yayımlanacak.


 

ÖZGÜN VE YENİLİKÇİ DİLİ ÖDÜLÜ GETİRDİ

Seçici Kurul ödül gerekçesinde, “Öne çıkan dosyalar içinde Dursaliye Şahan’ın ‘Bul Beni Anne’ adlı dosyası; içeriğiyle, ülkemizde, dünyada hiç bitmeyen sokak çocuklarının eğitimi, sokak kadınlarının acıları, insanlık durumları açısından; ekonomik, sınıfsal bir bakışla ele alan anlatıdaki ayrıntıların yeni, özgün bir dille işlenmesi açısından beğenildi.

Romanda, sokakta büyümesine karşın temiz kalan bir çocuğa, sokak kadınlarının insancıllıklarıyla kucak açmasını, aralarında gelişen dayanışmayı, dostluğu vermesiyle yetkin bularak oy çokluğuyla ödüle değer gördü” ifadelerine yer verdi.


 

ÇİĞLİ SANATIN VE EDEBİYATIN MUTFAĞI OLACAK

Edebiyatın insana kazandırdığı değerleri çoğaltmak amacıyla Fakir Baykurt Roman Ödülünü düzenlemeye devam ettiklerini belirten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü;

“2020 yılında düzenlemeye başladığımız Fakir Baykurt Roman Ödülü’nün bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdik. Yıllar içerisinde Roman Ödülümüze gösterilen ilgi vatandaşlarımızın edebiyatla olan bağının kuvvetlenmesi noktasında bizleri mutlu ediyor. Bu yıl birbirinden değerli dosyalar ödül için başvuruda bulundu.

 

İYİ Kİ SANAT VAR, İYİ Kİ EDEBİYAT VAR...

Tüm başvurular Seçici Kurulumuz tarafından ivedilikle incelendi ve kazanan dosya açıklandı. Çiğli’yi sanatın ve edebiyatın mutfağı yapmak istiyoruz. En güzel eserlerin burada pişmesi ve ülkemizin dört bir yanına ulaşması için çalışıyoruz.

Kalıcı olanın, insana ve kültüre olan yatırımlar olduğu bilinciyle şu ana kadar altı kitabı okurlarla buluşturduk. Ödül alan dosyamız yedinci kitabımız olacak. Atamızın hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için toplum olarak okumaya, gelişmeye ve değişmeye devam etmeliyiz” diye konuştu.

Hatice Elveren Peköz, Dostluk ve sevgi ile... HATAY VE SANAT

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #ToplumsalMuhalefet,

 

 

 

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP