09.04.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Toplumsal Bakış >> Manşet Haberler
  GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ

  BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!

  R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ

  İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ

  VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!

  KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!

  MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR

  BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR

  BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR

  ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ

  AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVANLI TOP MERMİSİ

  AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRMEK.!

  ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KADININ ADI YOK

  İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER REJİM DAYATILIYOR.

  BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL'DA GERÇEK

  BRÜTÜSLER YOK OLACAKLAR.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş 

“BRÜTÜSLER YOK OLACAKLAR”.!

Bu sözler bize değil, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ait… “Partide Demokrasi=Ülkede Demokrasi” Bu sözler de onundur.!

Bizler yıllar önce, Baykal-Sav ekibini kastederek: “CHP’deki işgal kırılmadıkça, Türkiye’deki işgal de kırılamaz.!” demiştik. Bugün aynı sözü, içimizden gelmediği halde Kılıçdaroğlu ekibi için söylemek zorunda kaldık…

Brütüsler kimlerdir.?

Bize göre sizlersiniz! Önümüzdeki tüzük kongrelerinde, Türkiye’nin ve CHP’nin geleceği hakkında hayati öneme sahip kararlar verecek olan sizler, CHP’nin son kurultay delegeleri;  “Brütüs” sözü sizlere söyleniyor.!

Tüzük kurultaylarında, gerçekte tüzükten çok öte, bir değişikliğin altına imza atacak olan sizleri, Genel Başkanımız elinize ilk fırsat geçtiğinde, ona hançeri saplayacak hainler olarak görmektedir!..

Yoksa Brütüs sadece Baykal ve Sav’ın yakınında yer alan arkadaşlarımız mı.? Peki, sizleri de aday olarak destekleyip, yönetime taşıyan onlar değil miydi.? O halde, emniyetli bir parti isteyenler için,  önce büyük Brütüslerin, daha  sonra da onların göreve getirdiği küçük Brütüslerin icabına bakılmak gerekmez mi.?

Kim ne derse desin, ikinci sırada “yok” olacak olanlar, sizlersiniz.!

Birinci kongrede, yarıdan bir fazlanız genel merkezin tüzüğünü tartışılmadan, hiç kuşkunuz olmasın ki,  ilk fırsatta kalanlarınız tasfiye edilecektir.!

Daha sonra da bu ortamın oluşmasına katılan sizler, tasfiye edileceksiniz. O zaman da bunu hak etmiş oluyorsunuz tabi.Tasfiye edilmenin ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Önder Sav’a ve yakın çalışma arkadaşlarına bakınız.!

  

Değerli Yol Arkadaşlarımız;

Çok iyi bildiğiniz gibi bizim Genel Merkezimizde kim oturursa, örgütümüz onun sözünü dinler. Ve yine bildiğiniz gibi, CHP’de işler hep böyle yürütülmüştür.  “Gölge Genel Merkez”e pek itibar edilmez.! Yaşayarak öğrendiğimiz bu gerçeği, hiçbir zaman aklınızdan çıkartmayın.!

Delegeden yetki alarak genel merkeze kurulanlar, başladıkları temizlik işini bitirmeden rahat edemeyeceklerini bildiklerinden, belde yönetimlerine kadar inecekler. Hücreleri besleyen bütün kılcal damarlar kontrol altına alınmadan kendilerini rahat hissedemeyecekler... Sırası gelmişken belirtelim ki, böyle bir anlayışın demokrasi ile uzaktan yakından bir ilgisi olamaz.!

Buna rağmen ve tüzük hükümleri bahane edilerek, bazı partililere dış kapı gösterilir.!

Kapının dışından konuşanları ise, sadece kapının dışında olanlar dinlerler. Buna, karşılıklı dertleşme denir ve hiçbir işe yaramaz.!

Kapının dışında olanların sayısı fazla olunca, bu defa başlarına deneyimli olan biri geçerek, ayrı bir parti kurmayı deneyebilirler… Bu tehlikeli durumu aklımıza bile getirmek istemiyoruz. Kaldı ki, “bölünmek” suretiyle insan kaybetmek siyasi tarihimizde ilk defa yaşanacak değildir.! Bunu da aklınızdan hiçbir zaman çıkartmayınız!..

Ne şekilde gelişirse gelişsin, hiçbir zaman “bölünmeye” izin vermemek gerekir.!

Sevgili Delege Kardeşlerimiz;

Özellikle de bu dönemde, CHP’nin en çok ihtiyaç duyacağı şey; birlik ve beraberlik içinde yeni insanları kazanmaktır. Başka türlü iktidar alternatifi olmanın olanağı yoktur.! Sırası gelmişken, bu fikrin doğruluğunu basit bir aritmetik hesapla göstermek isteriz: Son kamuoyu yoklamalarına göre, siyasi rakibimiz AKP’nin oyları % 50’nin üzerinde gösteriliyor. Bunu % 51 olarak kabul edelim. Geriye % 49 kalıyor ve bunun içinde bizim oyumuz % 26 kadardır.  % 51’e çıkmamız için % 25 daha oya ihtiyacım var. Bir başka deyişle, iktidar olabilmemiz için oylarımızı ikiye katlamak zorundayız.!

Partiden adam atmakla sayımızı artıramayız.!

Tasfiye “bölünmeye” kapıyı aralar. Bölünme de partinin küçülmesi demektir… CHP’de bundan böyle hiç kimse, “Küçük olsun benim olsun!” deme lüksüne sahip değildir!.. Asıl bu düşüncenin adına partiye ve halka ihanet etmek denir.! Böyle bir olumsuzluk yaşandığında, partide kalanların iktidar olmak için atacağı nutuklar ise, sadece ve sadece bulundukları makam ve mevkilerini korumak içindir.!

Oysa sizlerin korumakla görevli olduğunuz koca bir Türkiye vardır. Ayrıca Cumhuriyetin bekçiliği de omuzlarınızdadır. Ve nihayet Atatürk’ün mirası CHP’yi korumak ve kollamak da görevleriniz arasındadır. Bunun için ne Kılıçdaroğlu’na, ne Baykal’a, ne de Sav’a ihtiyacınız vardır.!  Bu kavgada  onlar da olacaklarsa, sizin gibi birer nefer olarak yer alacakla.r. Geldiğimiz noktada, yeni seslere ve nefeslere fırsat tanımak lazım.! O inançlı ve yürekli adamlar zaten aranızdadır… Onları görün artık.! Tabelaya “yeni” sözcüğünü yazmakla, bu işler yürümüyor besbelli. Bu nedenle, tüzük kurultaylarındaki işiniz; sadece basit  tüzük değişiklerine oy vermek değildir.!

Sevgili Delege Arkadaşlarımız;

“PARTİ İÇİ DEMOKRASİ” Yİ GETİRMEYECEK HİÇ BİR DEĞİŞİKLİĞE “EVET” DİYEMEZSİNİZ.!

Özellikle “CHP’de eksen kayması” nın tartışıldığı bu dönemde, PM ve MYK gibi merkez yönetim organlarına partili olmayanların getirilmesine de olanak sağlayacak yolu açmayınız.! Çağdaş demokrasilerde siyasi parti genel başkanlara, krallarda dahi olmayan yetkiler verilemez.! Aksi halde bir sabah kalktığınızda, CHP’nin AKP’ye benzetildiğini görebilirsiniz.! İktidara benzeyerek, iktidara gelindiği nerede görülmüştür.? O şekilde iktidar olunamaz. Çünkü benzemeye çalışılan asıl, zaten iktidardadır. Halk benzemeye çalışana neden itibar etsin? İktidara doğru ve yerinde muhalefet edilerek gelinebilir.! O bakımdan muhalefet yapma işini de ehline vermek zorundayız.! Ölçünüz bu olmalıdır.!

Unutmayınız.!

  

“KARŞI DEVRİMİ” DURDURABİLECEK TEK GİZİLGÜÇ KALMIŞTIR: O DA CHP’DİR.!

CHP hepimizin içinde bulunduğu büyük bir gemidir ve dümeninde, Atatürk ilke ve devrimleri ile çağdaş evrensel değerlere ve hukukun üstünlüğüne, yüzde yüz inanan insanların olması gerekir. Atatürk’ün adını bile ağzına alamayan, “okyanus ötesi” hayranlarının değil!.. Bu ayırımı sizler yapabilecek deneyim ve birikime sahipsiniz.! Ona göre.!

Bildiğiniz gibi CHP’nin yaptığı “muhalefet”, karşı devrimin hızını kesememiştir. Sadece iktidarın yaptıklarını eleştirmek; tarafsız ve doğru haber veren bir gazetecinin sunduğu haberler gibidir…  Bu nedenle CHP’nin yaptığı muhalefete, “danışıklıdır” demek zorunda kalmışız.! “Danışıklı muhalefet” ise, kitleleri umutsuzluğa ve teslimiyete yöneltir… Daha dün “hayır” dediğimiz Anayasa değişikliklerini, bugün önümüze kırmızıçizgi olarak koyan AKP’nin, kurduğu “Anayasa Komisyonu masasından kalkmayacağız”  demek, yapılacak olanlara meşruiyet kazandırmak değilse, nedir.?

Ne yazık ki, Yeni CHP yönetimi, “kuvvetler ayrılığı” ve “bağımsız ve tarafsız yargı” gibi temel savunma mevzilerinden de mücadele etmeden çekilmiştir! “Yemin krizi” olarak bilinen en doğru eylemde bile, dik duramamıştır… Meclis içinde yürümek, göz boyamaktan başka bir şey değildir. “Millet iradesi” sözü ile rejimi değiştiren AKP’nin karşısında, “millet iradesi” ile seçilen milletvekilleri doğru bir şekilde savunulamamıştır.!

Y-CHP yönetimi, iktidara karşı en önemli muhalefet silahını da doğru kullanamamış, sonunda bu silahı kendi ayağına sıkmıştır. AB ve ABD’den aldıkları talimata uyarak ve hiç gerekmediği halde, AKP’nin kuyruğuna takılarak, Libya’ya müdahaleye onay vermek CHP’nin üstüne vazife miydi? Böylece Irak’ta bir buçuk milyon ve Libya’da üç yüz binden fazla insanın öldürülmesine neden olan o alçak operasyonlarda AKP’yi aklamış olmadılar mı.? Bu etkili propaganda silahı bir daha kullanılabilir mi.?

İktidar bu noktadan itibaren CHP yönetiminin “çakma muhalefet” yaptığını fark etmiş ve hızla yolunda devam etmiştir. Artık dindar gençliği oluşturma aşamasına gelinmiştir.!

“Tükürük yalama” teslimiyetinden sonra yaşananlar ise, maalesef hayal değil somut gerçekler olarak karşımıza gelmiştir.! CHP’nin “yeni” milletvekilleri, balıklama içine atladıkları TBMM’nde, yasama faaliyetlerinin hiç birini etkili olarak yerine getirememiştir. Eski genel başkan Baykal bile, hakkında çıkarılan “rüşvet” iddialarına karşı, sadece  soru önergesi vermek ve dava açacağını bildirmekle yetinmek zorunda kalmıştır!.. Çünkü ona da parti içinde sahip çıkan kalmamıştır. Bu da ayrı bir ayıbımızdır. Bu haliyle  CHP meclis içinde olsa ne olur, olmasa ne olur.!.?

Grup toplantıları dahi etkili bir şekilde kullanılamamaktadır. Ne yazık ki, AKP’nin belirlediği “CHP’nin tarihi ile yüzleşmesi” gündeminin dışına çıkıp, ülkenin temel sorunlarına bir türlü geçilemiyor.! Her Salı günü, ha bire havanda su dövülmektedir…

KILIÇDAROĞLU’NA MUHALEFET ETMEK, BAYKAL’IN VEYA SAV’IN YANINDA YER ALMAK, ANLAMINA GELMEZ.!

Bu üç isim CHP’nin kaderi değildir, üçünün de arşivdeki yerlerine kaldırılma zamanı gelmiştir. Bu işi yapmaya kurultay delegelerinin hem hakkı vardır, hem de yetkisi…Eminiz halkın isteği de bu yöndedir.!

Geçtiğimiz haftalarda başlayan mahalli delege seçimlerine bakarak da, CHP’de değişen bir şey olmadığını söyleyebiliriz… Yine genel merkezden belirlenmiş delegeler, zevahiri kurtarma kabilinden bir kısım üyelere “seçtirilmiştir”. Ne adaylar arasında rekabet yapma ortamı sağlanmıştır ne de başka listelere kendilerini anlatma fırsatı verilmiştir... Buna seçim mi denir?.. Y-CHP yönetimi “parti içi demokrasi” konusundaki ilk sınavında, ne yazık ki sınıfta kalmıştır!..

Bu şekilde yapılan seçimlerin amacı: Yeni seçilecek olan “kurşun delegeler” ile eskileri tasfiye etmekten başka bir şey olamaz!..

Sevgili Yol Arkadaşlarımız;

Hiç merak etmeyiniz, bu gidişle ilk tasfiye sizler olacaksınız.  Çünkü o yolu açan da sizlerdiniz.! O halde:

1.)            Partinin yönetimi, hiçbir şekilde genel başkanın bireysel yeteneğine bırakılamaz.! O bakımdan bu sonucu doğuracak tüzük değişikliğine asla “evet” diyemezsiniz.! Kolektif akıl ve bu aklın ortaya çıkartacağı liderlikten vazgeçemeyiz.!

2.)            CHP’nin özellikle de bu dönemde; bir kişi bile kaybetmesine neden olabilecek, tüzük değişikliklerine  “evet” denemez.! Genel Başkana da dâhil olmak üzere, genel merkeze muhalif olan hiçbir kişiye  “Brütüs” muamelesi yapılmasına izin vermeyiniz!..

3.)            Bütün CHP’liler bu kurultaylardan birlik ve bütünlük içerisinde çıkabilirler. Bunun da en doğru yolu, iki kurultayın gündemlerini birleştirip, tek bir kurultay yapmaktır. Tek kurultay yapılır ve “parti içi demokrasiyi işletecek” tüzük değişiklikleri tartışılarak oylanırsa, o zaman birlik de bozulmaz. Böylece kongre salonunda  kimsenin Brütüs aramaya ihtiyacı olmaz.!

4.)            Kim ne derse desin, Kılıçdaroğlu’nun Bekir Coşkun’a vermiş olduğu “çizmeleri giyme” sözünün arkasında sopa da görülmektedir. Bekir Coşkun Pazar günü yayınlanan yazısında merkez yönetimi için ”…daha etkili muhalefet yapmakta önüne çıkan iç engelleri aşamadıkları” vurgusu yapmıştır.(1) Kılıçdaroğlu, bu sözlerini bu yazı yazılana kadar yalanlamamıştır. Peki, bu sözlerden ne anlamamız gerekir.? Genel Başkan’ın “etkili muhalefet” yapmasına birileri engel mi olmuştur! Bunlar kimlerdir ve onu nasıl engellemişlerdir.? Acaba onu engelleyenler, kendi yardımcıları,  MYK üyeleri mi, veya Parti Meclisi üyeleri arasında mıdır.? Örneğin Libya’ya yapılan NATO operasyonunda, silahlı kuvvetlerimizin kullanılmasına karşı mı çıktılar da, onlara birileri engel olup “evet” dedirtmiştir? En önemli konularda kurumsal olarak CHP’nin “hükümetin arkasında olduğunu” açıklamak muhalefet yapmak mıdır.? Bu sözleri hala inandırıcı buluyor musunuz? Gerçekten de Genel Başkan, etkili muhalefet yapacaktı da birileri tarafından engellenmiş olabilir mi.? Bu durumu kurultayda açıklamak zorundadır.! Yoksa bu sözler, daha sonra yapacakları geniş  tasfiyenin mazereti olarak mı kullanılacaktır.? Bu sorunun da açık, net ve anlaşılır yanıtı alınmadan, Kılıçdaroğlu’nun tüzük değişikliklerine “evet” denemez.!

5.)            Partimizin bölünmesine ortam hazırlayacak olan hiçbir karara, parmak kaldırmayınız. Unutmayınız ki, bu kurultaydan kazançlı çıkabilmemizin en doğru yolu; deneyimli partilimiz Yakup Kepenek Hocamızın da Cumhuriyet gazetesinde yazdığı yazıda söylediği gibi hareket etmektir. Aklın yolu tektir. Onun paha biçilmez değerdeki öğütlerine lütfen kulak verin.(2) Vakit henüz geçmiş değildir. O yazı ilişikte bilgilerinize sunulmuştur. Lütfen siz de ulaşabildiğiniz arkadaşlarımızla paylaşınız.!

Sevgili Yol Arkadaşlarımız;

-Daha sonra “keşke” ile başlayan bir cümle kurmamak için, size emanet edilmiş görevi, vicdanınız dışında, hiç kimseden ve odaktan etkilenmeden dosdoğru yapmalısınız!..

-Sadece partimiz CHP hakkında değil, aynı zamanda  Türkiye’nin de geleceği ve rejimi hakkında da karar vereceğinizi  asla unutmayınız!..

-Yoksa  Tarih Baba sizi de affetmeyecektir.!

En derin saygılarımızla…

Not: Bu mektup sadece CHP yöneticileri ile kurultay delegelerine yazılmış olup, kamuoyu ile paylaşılmamıştır.!

BİR GRUP ESKİMEYEN CHP’

Adına: Av. Cemil Can

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul - 26.Şubat.2012 – 13.30

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

  Diğer Haberler
 • GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ
 • BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
 • R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ
 • İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ
 • VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!
 • KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!
 • MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR
 • BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
 • BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR
 • ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - GRUP YORUM DAVASI ERTELEN
    - BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
    - R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLAN
    - İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRK
    - VATAN İLE BİRLİKTE, DİN D
    - KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMA
    - MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADN
    - BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
    - BİR ATATÜRK MİRASI DAHA Y
    - ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYET
    - AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVA
    - AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRME
    - ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KAD
    - İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER
    - BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL
    - İSTEDİĞİNİZ KADAR YIRTINI
    - YENİ ANDIMIZ UYGULANMAYA
    - FETVA VERİLDİ.“BOŞ OL” DE
    - DİNDAR NESİL YETİŞTİRME P
    - ŞABAN DİŞLİ DE GÖREVİNİ B


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.