ÜÇ YILDIR DİRENEN BOĞAZİÇİLİLER VE NAZIM

Son gelen kayyum, geldiği günden beri beğenmediği öğretim üyelerini bir şekilde gönderiyor ama buna rağmen, akademisyenler hala direniyor.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ÜÇ YILDIR DİRENEN BOĞAZİÇİLİLER VE NAZIM

Boğaziçi Üniversitesi’nin başına gelenleri biliyorsunuz, kayyum rektör atandı, ama ilk atanan rektör, yapılan yanlışa kendi de tahammül etmedi ve razı olmadı, yerine bir başkası atandı, o günden beri, üniversite darbe üstüne darbe alıyor, amaç, Türkiye’nin en iyi eğitim kurumlarından birini de, her gün daha gerileyen öteki eğitim kurumlarına benzetmek.

 

*ÖZERK, ÖZGÜR, DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE İSTİYORUZ.!*

Son gelen kayyum, geldiği günden beri beğenmediği öğretim üyelerini bir şekilde gönderiyor ama buna rağmen, hala direnen akademisyenler var.

Dün Cem Say, fotoğraflarını X’te paylaşmış, eylem üçüncü yılına ulaşmış ve 7 akademisyen- yaşlarına bakınca profesör olduklarını tahmin edilebilir- öğlen tatilinde yine direniş eylemi yapmışlar; ellerinde de şöyle pankartlar var:

 

*3 YILDIR YILMADIK.!*  *KABUL ETMİYORUZ.!”*

*ÖZERK, ÖZGÜR, DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE.!*

 

AKADEMİSYENLERİ KUTLUYORUZ

İyi bir eğitim kurumunu korumak için, kendi ikballerini tehlikeye atıyorlar.

Eğer Boğaziçi’nin akademisyenleri, ikballerini tehlikeye atacaklarına, emir-komuta altına girselerdi, dün gazetelerde gördüğümüz başka bir rektör gibi, yüzme havuzlu villada oturabilirlerdi. Ya da geçtiğimiz aylarda bir başka üniversitede gördük, bir üniversite yöneticisi tüm akrabalarını kendi üniversitesine tayin etmişti, bunu da yapabilirlerdi.

Daha ilgincine de rastladık, başka bir üniversite, alacağı akademisyen için ilan vermiş, tanım yaparken, adamın adını da yazmıştı, Boğaziçi’nin akademisyenleri de almak istedikleri eş, dost, ahbap çavuş her kimse adını da yazarak, üniversitelerinde işe başlatabilirlerdi. Ama onlar bunların hepsini ellerinin tersiyle itiyorlar ve ikballerini de tehlikeye atarak, üç yıldır direnmeye devam ediyorlar.

 

ŞAPKA ÇIKARILACAK HAREKET.

Ama ne yazık ki, önümüzdeki aylarda, bugün ikbal düşünmeyen bu akademisyenlerin de görevlerinden tek tek alındıklarını göreceğiz. Bu iktidarın teorisyenlerinin ‘Yaşayan ölüye çevirmek’ diye telaffuz ettiği büyük tasfiye, sonunda onları da bulacak, tıpkı, binlerce başka akademisyen, gazeteci, memur, işçi, diplomat, asker, bürokrat ve her kesimden insana yapıldığı gibi.

Dün aynı zamanda Nazım Hikmet’in de 122’nci doğum günü kutlanıyordu. Büyük şairin, Boğaziçi’ndeki direnişin fotoğrafına bakınca hemen akla gelen öyle bir şiiri var ki, günümüzü tam anlamıyla anlatıyor.

Usta şair, baskı karşısında geri adım atan, şahsi çıkarlar için ödünler veren, bir üniversitenin değersizleştirilmesini onaylayan, koltuğu kapınca eşine dostuna iş açanları ta o zamanlardan görmüş ve şöyle yazmıştı:

KABAHAT SENİN KARDEŞİM

*Ve bu dünyada, bu zulüm senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer,
Ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin* demeğe de dilim varmıyor ama
kabahatin çoğu senin, canım kardeşim.!*

SELAM OLSUN.! Hem büyük şair Nazım’a;

Hem de Boğaziçi’nin onurlu akademisyenlerine selam olsun.!

Doğan Satmış

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

Diğer Haberler

 • BERAT’A BERAT.!,
 • TÜRKİYE'NİN MEDYA HALİ & BALKAN ÜLKELERİ
 • ÜÇ YILDIR DİRENEN BOĞAZİÇİLİLER VE NAZIM
 • İSKİ'YE HAK ARAMAYA GİTTİLER, KOVULDULAR
 • MEDYA DÜNYASINI ÜZEN ÜÇ KAYIP
 • YENİ “DOSTUMUZ” İNGİLTERE... HAYIRLI OLSUN.!
 • 100’ÜNCÜ YILINDA TÜRKİYE FOTOĞRAFI
 • TÜRKİYE’DE SOSYAL DEMOKRASİ
 • LGBT VE 250 BİN KİŞİLİK GÖSTERİ
 • FELAKETİN DEMOGRAFİK ETKİSİ
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP