NEFRETE İNAT, YAŞASIN HRANT.!

HRANT DİNK VURULDUĞU YERDE ANILDI HRANT DİNK’İN KATİLİ OGÜN SAMAST’IN TAHLİYESİNE TEPKİLER SÜRÜYOR.!

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

NEFRETE İNAT, YAŞASIN HRANT.!

HRANT DİNK VURULDUĞU YERDE ANILDI

HRANT DİNK’İN KATİLİ OGÜN SAMAST’IN TAHLİYESİNE TEPKİLER YÜKSELİRKEN ONA BU İŞİ YAPTIRANLAR, AZMETTİRİCİLER NEREDE.?.!

Etkinlik Videosu: https://youtu.be/BvchOZiUdHg

Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i gazete binasının önünde öldüren Ogün Samast, 15 Kasım’da koşullu salıverilme kapsamında Bolu F Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi. TİP, EMEP ve SOL Parti, Dink’in vurulduğu Agos Gazetesi’nin eski yeri Sebat Apartmanı önünde toplanarak karara tepki gösterdi ve Dink’i andı. Anmaya katılanlar, “Nefrete inat, yaşasın Hrant” dedi. 

Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de öldüren Ogün Samast, dün (15 Kasım) tahliye edildi.

Hrant Dink’in katili Ogün Samast tahliye edildi

Cinayet işlediğinde yaşı 18’den küçük olan Samast, “tasarlayarak insan öldürmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Samast, infaz yasasına göre cezaevinde 15 yıl iki ay kalacaktı ancak 2020 yılında gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle cezası uzadı.

Ogün Samast’ın tahliyesine tepkiler büyüyor: “Utanç verici”

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesine tepkiler sürüyor.! Türkiye İşçi Partisi (TİP)Emek Partisi (EMEP), SOL Parti, Dink’i anmak ve Samast’ın serbest bırakılmasına tepki göstermek için ayrı ayrı saatlerde cinayet yerine gelerek kararı protesto etti.

VATANDAŞLAR KARANFİL BIRAKTI

Bugün ilk önce Agos Gazetesi’ni yeni yerinde ziyaret etmeye gittik. Ancak gazetede kimse olmadığını öğrendik. Güvenlik görevlileri çarşamba günü gazete çıktığı için Agos çalışanlarının perşembe günü çoğunlukla ofise gelmediğini anlattı. Daha sonra gazeteden ulaştığımız yetkililer, bize sürekli telefonla ve Zoom üzerinden gazetelere ve kanallara görüş verdiklerini, yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini bu nedenle gazeteye gelemediklerini söyledi.

Agos’un yeni binasından ayrılıp Hrant Dink’in katledildiği yere gittiğimizde siyasi partilerden çok önce, sabahın erken saatlerinde vatandaşların gelerek karanfil bıraktığı gördük. Karanfiller anıtın yanından geçenlerin dikkatini çekti. Dink’i tanıyanlar karanfillerin ve anıtın fotoğrafını çekti. Tanımayanlar ise durup anıtta yazanları okudu.

Anıtın etrafındaki karanfilleri gören gençlerin, “Aaaa, bu Ermeni gazeteciyi öldüren adam serbest bırakılmış, bu yüzden karanfiller burada olmalı biliyor musun.?” benzeri cümleler kurdukları duyuldu

Anıtın yanından geçen bazı gençlerin kendi aralarında, Hrant Dink’in katilinin serbest bırakıldığı ve karanfillerin bu nedenle bırakılmış olabileceğini konuştukları işittik.

*ASIL AZMETTİRİCİLERİ BU NEFRETİ KÖRÜKLERYENLERDİ*

Siyasi partilerden cinayet noktasına gelen ilk grup TİP oldu. Partililer ve TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, 15:00’te Sebat Apartmanı önünde ellerinde karanfillerle bir araya geldiler.

Sera Kadıgil burada yaptığı konuşmada, “Bu ülkede düzenin piyonları olanların her türlü hukuki ve kanuni imkândan yararlanmasının mümkün olduğunu ancak piyon olmayanların hiçbir hukuk kuralından yararlanamadığını” dile getirdi.

*KARDEŞİMSİN HRANT*

Ogün Samast’ın yargılanırken sorduğu,  “Ben mi hedef gösterdim Hrant Dink’i? 17 yaşındaydım, tanır mıydım, bilir miydim?” sorusunu hatırlatan Kadıgil, “Bu haklı bir soru çünkü Samast bu kavgada bir nokta, bir virgül bile değil. O sadece kullanılmış bir enstrumandı. Asıl azmettiricileri bu nefreti körükleyenlerdi.  Bu toplumsal ihanetin failleri çok daha derinlerdeydi. Bugün hem Agos ile hem tüm Ermeni yurttaşlarımızla dayanışmak, ‘kardeşimsin Hrant’ demek için buradayız” dedi. 

*NEFRETE İNAT, KARDEŞİMSİN HRANT*

TİP’in ardından anıta gelen SOL Partililer “Nefrete inat, yaşasın Hrant” sloganlarıyla attı. Yapılan basın açıklamasında gazetecilerin, aydınların ve milletvekillerinin hukuksuz bir şekilde hapiste tutulduğuna, katillerin ise tahliye edildiğine dikkat çekildi. Ellerinde Hrant Dink’in fotoğrafı ve *Nefrete inat, kardeşimsin Hrant*, Siyasetçiler hapiste, katiller sokakta” ve “Gazeteciler hapiste, katiller sokakta” pankartları taşıyan partililer Dink’in vurulduğu yerde basın açıklaması yaptılar.*MİLLİ YARGI, MİLLİ KATİLLERİ SERBEST BIRAKTI*

SOL Parti MYK Üyesi Alper Taş, Ogün Samast’ın tahliye edilmesine ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Milli yargı ve milli iktidardan söz edenler, ‘milli katil’ lerini serbest bırakıyorlar. Elbet bugünler geçecek. Bu umutla, mücadele azmi ile bugün bir kez daha Hrant Dİnk’in anısı önünde saygıyla eğileceğiz.

Bakırköy Meydanında ise Dink’in komşuları bir eylem düzenledi. EMEP de saat 19:00’da Dink’i vurulduğu yerde andı.

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #ToplumsalMuhalefet,

 

 

HRANT DİNK DAVASI AVUKATI BELEN:

“Samast TCK 312’den yargılansa çıkması mümkün olmazdı”

Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de öldüren Ogün Samast dün infaz süresini tamamlayarak serbest kaldı.

Başta siyasi yelpazenin sol tarafındaki partiler olmak Türkiye’de muhalif kesimler Samast’ın salıverilmesine tepki gösterdiler.

Türkiye İşçi Partisi ve Sol Parti bugün Hrant Dink’in katledildiği Agos’un eski binasına yürüyerek Samast’ın salıverilmesini protesto etti.

Avukat Bahri Belen: “TCK 312’den yargılansaydı çıkması mümkün olmazdı”

Bu salıverilmenin kendileri için sürpriz olmadığını söyleyen Hrant Dink davası avukatlarından Bahri Belen, savunmanın itirazına rağmen Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesinde öngörülen “silahlı örgüt suçu” yerine, aynı kanunun 220. maddesinde tanımlı “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçundan hükmün kurulmasının bu sonucu doğurduğunu söyledi.

Avukat Belen, “İlk verilen kararda ‘mahalle çocukları’ cinayet işlemiş gibi davranıldı. Biz buna itiraz ettik, ‘burada örgüt var, örgütten ceza verilmeli’ dedik. AİHM’den gelen karar sonrası yerel mahkeme kararı bozuldu, kamu görevlilerinin dosyası ile bu tetikçi ve beraberindeki Yasin Hayal, Erhan Tuncel ile ‘mahalle çocukları’ hakkındaki dosya birleştirildi. Ancak Yargıtay 9. Ceza Dairesi burada TCK 312’den değil TCK 220’den örgüt suçu olduğunu kararına yazdı. Sonra son aşamada kamu görevlileri ile bunların dosyası ayrıldı. Eğer 312’den yargılansalardı şu anda çıkması mümkün olmazdı. Tabii TCK 220’den verilen ceza da 12 yıllık zaman aşımına girdiğinden oradan da ceza almadılar” dedi.

Ceza ve Tevkif Genel Müdürlüğü: “2015 yılından itibaren hükümlünün 2 kez denetimli serbestlik talebi uygun görülmemiştir”

Ogün Samast’ın son infaz indirimlerinden yararlandığı için erken çıktığı iddialarına yanıt Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Genel Müdürlüğü’nden geldi.

Ceza ve Tevkif Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada “Hükümlünün, denetimli serbestlik hakkı 19/02/2022 tarihinde doğmuş olmasına rağmen, denetimli serbestlikten yararlandırılmamıştır. Adı geçen hükümlü hakkında 19/01/2023 ve 13/07/2023 tarihlerinde yapılan değerlendirmelerde koşullu salıverilmesine uygun olmadığına karar verilmiş, şartlı tahliyesi 15/11/2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Bu süreçte 2015 yılından itibaren hükümlünün 5 kez açık ceza infaz kurumuna ayrılma talebi, 2 kez de denetimli serbestlik talebi uygun görülmemiştir” dendi.

Danzikyan: “Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti, gardiyana saldırdığı için ek ceza almıştı”

Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Yetvart Danzikyan da sosyal medya hesabında Ogün Samast’ın infaz düzenlemeleri nedeniyle daha erken çıkmasının mümkün olduğunu ancak cezaevindeki saldırganlığı nedeniyle bu sürenin uzadığını yazdı:

“Ogün Samast'ın 16 yıl 10 ay sonra tahliye edilmesi elbette ağır. Ama şunu söylemem lazım. Samast, Dink cinayetiyle ilgili iyi halden tahliye edilmedi. Gardiyana saldırdığı için ek ceza almıştı, onun iyi halinden tahliye edildi. Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti.”

“Normal şartlarda 2030’a kadar cezaevinde kalması gerekiyor, indirimlerden yararlandı”

Ogün Samast 2017 yılının Ocak ayında 3 gardiyana “sizi öldüreceğim” diye saldırmış, cebinden çıkardığı çakısıyla birini yaralamıştı.

Avukat Bahri Belen de Samast’ın infaz düzenlemelerinden yararlanmadığı iddialarının doğru olmadığı görüşünde.

“Normal şartlarda 2030’a kadar cezaevinde kalması gerekiyor. Ancak bizim infaz düzenlemeleri ceza alan kişilerin topluma kazandırılmasını hedeflediğinden ‘iyi hal’ indirimleri uygulanıyor. O da bunlardan yararlandı ki 2023’te çıktı. Ancak tabii Yasin Hayal ve Erhan Tuncel daha uzun süre çıkamayacak. Burada şunun da altını çizmek gerekir. Ogün Samast bilinçli seçilen bir isim. 17 yaşında olduğu için o seçilmiş. Çocuk mahkemesinde yargılandı ve daha az cezayla yargılandı.”

TBMM Başkanı: “İnfaz sistemimizle ilgili belki de yeni düzenleme yapmamız lazım”

İnfaz düzenlemelerine ilişkin eleştirilere TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da katıldı.

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, “İnfaz sistemimizle ilgili belki de yeni düzenleme yapmamız lazım. Bütün bunlar bizim yargı sistemimiz içerisinde yeniden gözden geçirilmesi gereken hususlar olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

RSF’den Önderoğlu: “Samast örgüt üyeliğinden yargılanmayarak bugün tahliye olması sağlandı”

Gazeteci örgütleri ve gazeteciler de hukuk sistemin işleyişinden rahatsız.

Hrant Dink davalarını en yakından takip eden gazetecilerden Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, kamu görevlilerinin dahil olduğu dava ile Samast ve diğerlerinin yargılandığı davanın birbirinden kopuk yürümesinin hukuksuzluk yarattığı görüşünü savunuyor.

Erol Önderoğlu, “Ogün Samast’ın davasına detaylı bir şekilde baktığınız zaman iki davanın süreçlerinin birbirinden kopuk işletildiğini görürsünüz. Biz Ogün Samast’ın Hrant Dink’in katili olduğunu biliyorduk. Onun katil olmasından dolayı aldığı cezayı yatmış oldu. Samast’ın örgüt üyeliğinden yargılanmaması bugün tahliye olmasın sağladı. Eğer bu sorumluklar bir bütün olarak işletilseydi Samast bugün hapiste olurdu. Ağır bir hukuk sorunuyla yüz yüzeyiz” diye konuştu.

Soykan: “Hrant Dink’in katili özgür bırakılıyor, biz her gün gazeteci davaları için adliyedeyiz; adaletsizlik arşa çıktı”

Gazeteci Timur Soykan da Ogün Samast’ın serbest kaldığı bir ülkede gazeteciler hakkında sürekli soruşturmalar açılmasının Türkiye’deki adalet sisteminin durumunu gözler önüne serdiğini söyledi.

Timur Soykan, “Türkiye’deki adalet sisteminin çöktüğüne dair artık o kadar çok veriye sahibiz ki. Bunun örneğini o kadar çok yaşıyoruz ki. Bir yanda Hrant Dink’in katili. Hepimizi çok ağır yaralayan bir cinayetin faili Ogün Samast bir yanda tahliye ediliyor, özgür bırakılıyor. Öte yanda biz burada Barış Pehlivan’ın ya da diğer meslektaşlarımızın yargılandığı davalar için her gün adliyedeyiz. Barış’ın davasından önce Furkan Karabay’ın davası vardı. Geçen hafta aynı gün Barış Terkoğlu’un davası vardı. Kürt gazeteci meslektaşlarımız hala cezaevinde yatıyorlar. Artık bu adaletsizlik arşa çıkmış vaziyette” dedi.

Agos: “Bir bebekten katil yaratan karanlığın 16 yıl 10 aydır hala aydınlanmamış olduğunu söylemek gerekir”

Dink ailesi Ogün Samast’ın tahliyesi hakkında herhangi bir açıklamada bulunmazken Hrant Dink’in kurucusu olduğu Agos gazetesi sürece dair görüşlerini bir başyazıyla kamuoyuyla paylaştı.

Başyazıda, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in 2007 yılında kaleme aldığı bir açık mektupta dile getirdiği “bir bebekten katil yaratan karanlık” tanımlamasına da atıf vardı.

“Dink Cinayeti’nin arkasındaki karanlık perde henüz tam olarak aydınlatılmış değildir. Kamu görevlilerinin yargılandığı dava hayli eksik biçimde yürütülmüş, Dink ailesi avukatlarının dosyanın genişletilmesi yönündeki talepleri Yargıtay tarafından kabul görmemiştir. Dink’i hedef haline getiren süreç sorgulanmamıştır. Ve en önemlisi “Vur” diyenler hala ortaya çıkarılmamıştır. Ülkemizde benzer bir karanlık atmosfer hala hüküm sürmektedir. Pek çok muhalif, iktidar çevrelerince ve medyasında rahatlıkla hedef gösterilmektedir. Osman Kavala ve Gezi tutukluları hakkında her gün en üst perdeden akıl almaz suçlamalar yöneltilmektedir. Her şeyin ötesinde Anayasa Mahkemesi’nin bile ‘teröristlikle, ‘siyasal aktivizm’ ile suçlandığı bir atmosferin içindeyiz. Dolayısıyla evet, Samast’ın tahliye edilmesi hem beklenen, hem de ağır bir gelişmedir. Ancak bir bebekten katil yaratan karanlığın 16 yıl 10 aydır hala aydınlanmamış olduğunu söylemek gerekir” dendi. Kaynak; VOA Türkçe


#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #ToplumsalMuhalefet,

 

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP