*LAS TESİS DANSI* HAPİS GEREKÇESİ

“Las Tesis” Dansı Gösterisinde Sözleri Gerekçe Gösterilerek Hapis Cezası Verildi.!

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

*LAS TESİS DANSI* HAPİS GEREKÇESİ

“Las Tesis” Dansı Gösterisinde Sözleri Gerekçe Gösterilerek Hapis Cezası Verildi.!

https://www.youtube.com/watch?v=k9hLiHiv64U

CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e “Las Tesis” dansının sözleri gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı’na hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e, partisinin kongresinde ‘Las Tesis’ dansının ardından açılan Cumhurbaşkanı’na hakaret davasında 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasının ardından konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Bugün burada bütün dünya kadınlarının şiddete karşı dans etmesi yargılanıyor. Bizi değil, katilleri yargılayın” dedi.

CHP Aydın İl Örgütü’nün geçen yıl 9 Şubat’ta düzenlediği kongrede partili kadınlar, kadına yönelik şiddet, taciz ve cinayetlere tepki olarak Şili’de başlayıp dünyaya yayılan ‘Las Tesis’ dansını gerçekleştirmişti. CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e ‘Las Tesis’ dansının sözleri gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı’na hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. 

Evrensel’in haberine göre Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan karar duruşmasının ardından konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Bugün burada bütün dünya kadınlarının şiddete karşı dans etmesi yargılanıyor. Bizi değil, katilleri yargılayın” dedi.

Şarkının orijinal sözlerinin Türkçe çevirisi ile dans edildiğini belirten Nazlıaka, “Las Tesis dansının sözleri diyor ki; kadına yönelik cinsel saldırı ya da şiddet kadınların giyimlerinden kuşamlarından değil, ataerkil toplum düzeninin ve yargı sisteminin kadınlara reva gördüğü yerden kaynaklı.

Bu sözleri çarpıtarak 'Cumhurbaşkanına hakaret' diye tutanak tutan polisler, kovuşturmaya izin veren savcılar ve 'suç' olduğuna kanaat getiren hâkimler; bugün burada bütün dünya kadınlarını yargılıyor. Susmayacağız! Sinmeyeceğiz.! Korkmayacağız! Sesimiz daha da gür çıkacak.

Bizler, dayanışma, örgütlenme, kazanılmış haklarımıza sahip çıkma ve eşit yaşam talebimizden asla geri adım atmayacağız. Hiçbir kız kardeşimizin feryadı havada asılı kalmasın diye, hiçbir kardeşimizin kirpiğini yere düşmesin diye mücadelemizi günden güne büyüteceğiz” dedi. 

LAS TESİS DANSI NEDİR

Las Tesis, Şili'de ortaya çıkan danslı bir protestodur. Las Tesis olarak anılan bu danslı protesto, tüm dünyadaki kadın cinayetlerinde farkındalık yaratma amacıyla gerçekleştiriliyor. Şili'de ortaya çıkan bu dans, farklı ülkelerde de gerçekleştiriliyor.

Odatv.com

LAS TESİS.?

Kadınlara yönelik şiddet ve tacizleri protesto etmek amaçlı danslı protesto olan Las tesis merak konusu oldu. Şili'den çıkıp Türkiye dâhil birçok ülkeye yayılan farkındalık yaratmayı amaçlayan eylem son günlerin en çok konuşulan konularının başında geliyor. İşte merak edilen bilgiler...

Şilili feminist örgütün “Las Tesis” ismi verilen danslı protestosu gündem konuşulmaya devam ediyor.!

LAS TESİS NEDİR?

Las Tesis, Şili’de ortaya çıkan danslı bir protestodur. L

as Tesis olarak anılan bu danslı protesto, tüm dünyadaki kadın cinayetlerinde farkındalık yaratma amacıyla gerçekleştiriliyor. Şili’de ortaya çıkan bu dans, farklı ülkelerde de gerçekleştiriliyor. Sözcü- 15.12.2019

 

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/las-tesis-nedir-las-tesis-ne-anlama-geliyor-5510912/

 

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul -- Mart.2021-- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,


Diğer Haberler

 • *KALEFEST2024* KIRIKKALE
 • EVSİZLER DÜNYA KUPASI TURNUVASI
 • KEMERALTI'NIN SOSYAL YAŞANTISI
 • YAŞLI HAKLARI MÜCADELESİ İVME KAZANIYOR
 • *SIRA EMEKLİYE GELİNCE KAYNAK YOKMUŞ.!*
 • KADIN DOSTU MARKALAR FARKINDALIK ÖDÜLLERİ
 • SOHBET BAHANE, KAHVE ŞAHANE.!
 • EMEKLİLER GÜNÜ ve EMEKLİLER HAFTASI
 • DEPREM ŞEHİDİ AHMET HAKAN ŞENTÜRK ANILDI
 • İÇLİ KÖFTECİLİK ALİ BABA’DAN MİRAS
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP