TERMİK SANTRAL HALA FİLTRESİZ ÇALIŞIYOR.!

Türkiye’nin Havası En Kirli Şehirlerinden Kahramanmaraş’ta, Çevre Mevzuatına Uymadığı İçin Geçici Süreyle Kapatılan Afşin Termik Santralı’nın Kirliliği Yağan Karla Birlikte Bir Kez Daha Gözler Önüne Serildi.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

TERMİK SANTRAL HALA FİLTRESİZ ÇALIŞIYOR.!

Türkiye’nin Havası En Kirli Şehirlerinden Kahramanmaraş’ta, Çevre Mevzuatına Uymadığı İçin Geçici Süreyle Kapatılan Afşin Termik Santralı’nın Kirliliği Yağan Karla Birlikte Bir Kez Daha Gözler Önüne Serildi. Santral Çevresindeki Yerleşim Yerleri Kara Karla Kaplandı.

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, *Santrala Filtre Takılmadığını Vurgulayarak Çelikler Yatırım Holding A.Ş. Afşin Elbistan Termik Santrali İşletmesi, Kül Ve Zehir Saçmaya Devam Ediyor* Dedi.

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

DOĞA VE İNSANLAR ÖLÜYOR,

KAHRAMANŞEHİR YOK OLUYOR.!

Çelikler Holding Tarafından İşletilen Afşin-Elbistan Termik Santralı, Bölgede Adeta Zehir Saçmaya Devam Ediyor. Her Gün Küle Ve Dumana Boğulan Bölge Halkı, Kenti Terk Etmek İstiyor.

https://www.birgun.net/haber/insanlar-oluyor-sehir-yok-oluyor-333308

Filtre ve baca gazı sistemleri kurulmadan çalıştırılan Afşin-Elbistan Termik Santralı zehir saçmaya devam ediyor. Bacadan çıkan dumanın camları, arabaları simsiyah yaptığını gören yurttaşlar sosyal medyadan çektikleri fotoğraflarla tepki

gösterdi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ocak 2020’de mevzuata göre baca filtreleri zorunluluğunu yerine getirmediği gerekçesiyle mühürlenen santral, yine Bakanlık tarafından verilen geçici izinle faaliyetine devam ediyor. 1984’te ilk santralın kurulmasıyla santralların talanına uğrayan bölgede, yurttaşlar kirli havaya maruz kalıyor. 


Maraş Afşin’de doğup büyüyen Nur Sultan Köse, “Üniversite okuyorum, 2 yılım kaldı bittiğinde nerede çalışırsam oraya ailemi de götürmek istiyorum” diyor. Havada gözle görülür bir kirlilik olduğunu belirten Köse, “2020 Ocak ayında filtrelerin çalıştırılması zorunlu hale getirilmişti. Ancak biz çalıştırılmadığını düşünüyoruz. Zaman zaman sis çökmüş gibi kirli hava çöküyor. Hele de kış aylarında evlerde kömür yakıldığı için durum beter bir hale geliyor, Geceleri sokak lambalarının altında kirli hava apaçık görülebiliyor” dedi.

YEŞİL AFŞİN, KAPKARA OLDU
İlk santral kurulurken yurttaşların iş bulacağız diye sevindiklerini ancak kazandıklarını da kaybettikleri sağlıklarına harcadıklarını belirten Köse, “20 yıl çalıştıktan sonra Ankara, Kayseri şehir şehir dolaşıp sağlıklarını kazanmaya çalışıyorlar. Tabii genelde çok geç oluyor. Kısır bir döngü. Hem insanımız ölüyor hem de şehrimiz yok oluyor. Eskiden Yeşil Afşin diye anılırmış. Şimdi kapkara bir şehir oldu” ifadelerini kullandı.

BURADAN GİTMEK İSTİYORUM
“Ben 22 yaşındayım, 22 yıldır da buradayım, babam da burada doğmuş ancak daha fazla burada yaşamak istemiyorum” diyen Köse, “Üniversite okuyorum, 2 yılım kaldı bittiğinde nerede çalışırsam oraya ailemi de götürmek istiyorum” diye ekledi.

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul - Şubat.2021- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

 

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP