MEMLEKETİMDEN EKONOMİK MANZARALAR

Size bir kaç gerçek olay anlatayım ve bu memlekette hiç bir iş mi düzgün yapılmaz kardeşim sorusuna beraber yanıt arayalım.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

MEMLEKETİMDEN EKONOMİK MANZARALAR

Size bir kaç gerçek olay anlatayım ve bu memlekette hiç bir iş mi düzgün yapılmaz kardeşim sorusuna beraber yanıt arayalım.

MEMLEKETİMDEN MANZARALAR

Turizmle uğraşan Ahmet Bey: Bu ülkede iş yapılmaz, bir iş yapıyorsun, bir turistin transferi söz konusu. Alacağın para 60 dolar, bu parayı transfer etmek için bankanın istediği para 100 dolar. 'Pay pal' yasak, 'apple pay' yasak, eğer bunlar açık olsa, ben 60 doları 1 dolara transfer edeceğim. Sırf bu yüzden Türkiye'yi terk edip başka ülkede turizm firması açıyorum.

Şirket tasfiye eden Ayşe Hanım: Şirketimizi tasfiye etmeye karar verdik, 4 yıl bitti, hala tasfiye edemedik. Bir kaç davamız vardı, bitmiyorlar. Şimdi bir de 10 yıl önce bankadan alınmış çek konusu çıktı, uğraş babam dur. Yahu şirketi kapattık, tasfiye ettik, artık bitirelim şu işi ama mümkün değil.

14 yıl önce hakkında taciz davası açılan çocuk yaşta sanık: Tam 14 sene önce şeytana uyduk, bir suç işledik, içeri girdik, hapis yattık. Aradan 14 sene geçti, dava bir türlü bitmedi, dava bitmeyince de benim hayatım bir türlü düzene girmedi, suçluysak verin cezamızı çekelim ama bu defteri kapatalım, ama olmuyor, bitmiyor.

Tasarruf sahibi: Bankada dolarım var bozduracağım ve faize yatıracağım ama bankalar dövizi ölü fiyatına alıyorlar, yüksek karla satıyorlar. Dövizi bugün bozsam, devletin verdiği yüzde 60'lık faizin bir aylığını bir anda uçmuş olacak. Sonra da vatandaş niye dövizini bozmuyor diyorlar.

Kiralık ev sahibi: Her şeyin fiyatı üç misli arttı, benim kiradaki evimin kirası yüzde 25'ten fazla artırılamıyor. Devlet böyle işe niye karışır ya, hani serbest piyasa vardı, hani serbest rekabet vardı, devlet tasarrufu benim alacağım kirada yaparak mı enflasyonu indirecek.

Kiracı: Ev sahibim beni çıkarmak istiyor niye çıkayım? Yasalar benden yana, kiraya da zam sınırı var, şimdi kiralık evlere bakıyorum, ödeyeceğim kiranın 10 misline bile ev yok, bu evi boşaltırsam yeni evi nasıl bulacağım. Çıkmam arkadaş, ev sahibi çıksın derdini saraylarda oturanlara anlatsın.


İktidar yandaşı gazeteciler: Gazetecinin polis koruması mı olur kardeşim. Korumasız gezemiyorlarsa az yesinler de parasını ceplerinden versinler. Trafikte çakarlı araba kullanıp akşam yemeğinde Bebek Otel'e yetişmek için trafiği terörize etmek olur mu.?

 

İktidar karşıtı gazeteciler: Memlekette 120 bin makam aracı var bir tek benim arabamın çakarı mı gözlerine batıyor. Benim arabama bakacaklarına, garajında 10 otomobil olan, eşine Mercedesler tahsis ettiren din adamlarına baksınlar.


 

Yandaşla fotoğraf çektiren muhalefet lideri: İstediğimle fotoğraf çektiririm, istediğim gazeteciyi ararım, benim hangi gazeteciyle oturup kalkacağıma, hangisine telefon açacağıma kim karar verebilir, saraya mı, külliyeye mi gideceğime kim ne karışır.?

 

Kocası katledilen siyasetçi eşi: "Eşim bir gün eve gelip dedi ki "Birileri önüme bir çanta para koydu. Dediler ki al bu parayı siyaseti bırak, bu işleri bırak. Hayatına, keyfine, yoluna bak.' Bence Sinan'ın öldürülme sebebinin cevabı bu."


Doğan Satmış

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

 

EKONOMİK KRİZLER VE TÜRKİYE

KRİZ HALLERİ VE TANIMLARI

Stagflasyon = Enflasyon + Sıfır (ya da sıfır dolayında) Büyüme

Resesyon = 2 çeyrek üst üste Küçülme

Slumpflasyon = Yüksek Enflasyon + Küçülme

Depresyon = Artan İşsizlik + Süregiden Küçülme

Deflasyon  = Fiyatların Sürekli Düşmesi + Küçülme

 

KÖTÜLÜK SIRALAMASI

(En kötüden daha az kötüye doğru)

1.Depresyon

2.Slumpflasyon

3.Deflasyon

4.Resesyon

5.Stagflasyon

HIZINA GÖRE ENFLASYON ÇEŞİTLERİ

Enflasyon:

Fiyatlar genel düzeyinin sürekli olarak artması.

Normal Enflasyon:

Gelişmiş ekonomiler için yüzde 2 – 3, gelişme yolundaki ekonomiler için yüzde 5 – 6’ya kadar enflasyon normal enflasyon düzeyi olarak kabul edilir.

Normalin Üzerinde Enflasyon:

Normal enflasyon düzeyi olarak kabul edilen düzeyin üstü.

Yüksek Enflasyon: İki haneli enflasyon.

Türkiye’nin Son 12 Çeyrekteki Durumu

Mahfi Eğilmez, 2019_03_13, Mart

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

Diğer Haberler

 • GARSONLARIN BAHŞİŞ KANUNU DÜZENLEMESİ
 • MEMLEKETİMDEN EKONOMİK MANZARALAR
 • DAR KORİDOR: LİBERALİZMİN LİBERAL ISLAHI
 • S-400’LERİN ALTINDA YATAN KORKUNÇ GERÇEK.!
 • TÜRKİYE'NİN SUDAN’DA KİRALADIĞI ARAZİLER TEHLİKEDE
 • EKONOMİDE KENDİNİ BEĞENMİŞLİK
 • ŞEKERDE BÜYÜK OYUN VE TEHLİKE
 • ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN
 • YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!
 • STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP