ÇANKIRI *TUZ TRENİ EKSPRESİ* SEFERDE

18 Mayıs 2024 Cumartesi sabah 07.50’de Ankara Gar’ından hareket eden *Tuz Ekspres Treni* Saat 11.00'da Çankırı Garında törenle karşılandı.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ÇANKIRI *TUZ TRENİ EKSPRESİ* SEFERDE

18 Mayıs 2024 Cumartesi sabah 07.50’de Ankara Gar’ından hareket eden *Tuz Ekspres Treni* Saat 11.00'da Çankırı Garında törenle karşılandı.

Çankırı Yaren Halkoyunları ekibi gösterisi ile karşılanan konuklar daha sonra turun ilk durağı olan Yeraltı Tuz Şehrine hareket etti. Yer altı tuz şehri ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Anadolu Selçuklu döneminde inşa edilen Cemalettin Ferruh Darül Hadisi’ni gezen ziyaretçiler Çankırı Mevlevi hanesinde ney dinletisi izledi.


Çankırı’nın doğal ve kültürel güzelliklerinin fazla bilinmediğini ifade eden Çankırı Konfederasyonu Başkanı Kaptan Mustafa Can, Çankırı’yı tanıtma yolunda, Çankırı’dan, Ankara’dan, İstanbul’a geniş ve kuvvetli bir ekip olarak hareket ettiklerini, bu konuda hiçbir fedakârlıktan çekinmeden ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. 


Ilgaz Nolana Mountain Resort Otelinin sahibi Kaptan Adem Can, Çankırı’nın turizm yoluyla tanıtımında kendilerinin de önemli işlevleri olduğunu bunu gerçekleştirmek için yeni sezonda değişik yenilikleri hayata geçireceklerini ve bunu da başlatılan bugünkü *Turistik Tuz Treni Ekspresi* projesiyle bütünleşik durumuma getireceklerini belirtti.


Ankara'dan günübirlik gezi olarak düzenlenen *Turistik Tuz Ekspresi* nin ilk seferi.!

Çankırı Valiliği koordinasyonu ile Çankırı Belediyesi, TCDD, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, Çankırı Konfederasyonu ve TÜRSAB Orta Anadolu Bölge Temsil Kuruluna bağlı seyahat acentelerinin işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda başlatılan Turistik Tuz Ekspresi, Ankara'dan aldığı 250 yolcusuyla Çankırı Garı'na ulaştı.

Vali Mustafa Fırat Taşolar ile Çankırı Vilayeti protokol üyeleri, Çankırı Garında, trenden inen yolcuları Yaren Halk Oyunu gösterisiyle karşıladı.

*Turistik Tuz Ekspresi* nin yolcuları, gün boyu kentte Çankırı'nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederek yöresel lezzetleri tatma imkânı buldular.


ÇANKIRI TURİSTİK *TUZ TRENİ EKSPRESİ* SEFERLERİNE BAŞLADI

Tren seferiyle Ankara'dan gelen ziyaretçi Neşe Ağaoğlu, Çankırı'nın merkezine ilk defa geldiğini söyledi. Turistik Tuz Ekspresi vesilesiyle Çankırı'yı gezme imkânı bulacaklarını belirten Ağaoğlu, "Heyecanlıyız tabii ki, Çankırı'nın güzelliklerini göreceğiz. Deneyimlerimizi de çevremize anlatırız diye düşünüyorum. Güzel bir karşılama vardı, tren çok keyifliydi. Her anlamda güzel bir program yapılmış. Grup olarak arkadaşlarımızla katılıyoruz. Dönerken de aynı memnuniyetle döneceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Ziyaretçi Nuray Temizer de güzel bir tur ve güzel bir karşılama olduğunu dile getirerek, "Çok güzel bir yolculuk geçirdik. Tren yolculukları son zamanlarda çok popüler oldu. Herkesin katılmasını arzu ederim. Önce Türkiye'mizi gezip sonra Avrupa'ya gidelim diyorum." görüşünü sarf etti.

Trenle kente gelen ziyaretçiler, Hititler’ den kalan Yer Altı Tuz Şehri'ni, tıbbın ve eczacılığın sembolünün doğduğu mekân olan Taş Mescit' i, 8 milyon yıllık fosillere ev sahipliği yapan Çankırı Müzesi'ni, Ferit Akalın Radyo-İletişim Müzesi'ni ve eski eşyalarla döşenen, ziyaretçilerini geçmişe götüren Çankırı Kültür Evi'ni görme imkânı buldular.

GÜNLÜK GEZİ PROGRAMI

07:30-Trenin Ankara Garından Hareketi

10:45-11:00 Çankırı Gar Karşılama, Otobüslere Yerleşme

11:00-11:25 Yer Altı Tuz Şehri Transfer

11:25-12:35 Yer Altı Tuz şehri Ziyareti

12:35-13:00 Kent Merkezi Transfer

13:00-13:20 Taş Mescid ve Mevlevihane Ziyareti

13:30-14:30 Öğle Yemeği için Serbest Zaman

14:30-15:00 Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi Ziyareti

15:00-15:30 Yöresel Mutfak ve Kültür evi Ziyareti ve Dinlenme

15:30-15:45 Tarihi Çankırı Sokaklarında Yürüyüş

15:45-16:00 Tarihi Hazımiye Gazozcusu

16:00-16:20 Tarihi Çamaşırhane Ziyareti

16:20-16:50 Çankırı Müzesi

16:50-18:00 Ulu Cami, Civitçioğlu Medresesi, Buğday Pazarı Medresesi

18:00-18:50 Alışveriş Durakları- Serbest Zaman

19:15 Trenin Çankırı Garından Hareketi


 

KARŞILAMA PROGRAMINA KATILANLAR

 

YEREL BASIN, TV. VE RADYO TEMSİLCİLERİ
Bizim Çankırı Gazetesi; Ali KÖR

Doğruyol Gazetesi; İrfan HOŞAFÇIOĞLU

Karatekin Gazetesi; Kazım KAYIKÇI

Yenigün Gazetesi; Ömer KARAMAN

Anadolu’ya Tercüman Gazetesi; Niyazi YÜKSEL

Radyo BEST; Ufuk DEMİREL

Radyo Neşe; Turan HARMANCI

FM 18 Radio; Bayram HATİPOĞLU

Kentim Gazetesi; Saime OĞUZHAN

 

MedyaGünebakis.Com; Ökkeş BÖLÜKBAŞI

 

MESLEK KURULUŞ TEMSİLCİLERİ

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin ÇELİKTEN

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Osman KARADENİZ

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif

Başkanı Necati AKDOĞAN

Ziraat Odası Başkanı Nejat GAMZELİ

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Necati AKDOĞAN

Çankırı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Başkanı Murat AMASYA

Ticaret Borsası Başkanı Erdal ASLAN

MÜSİAD Çankırı Şube Başkanı Mehmet GÜNEŞ

Ziraat Mühendisleri Odası Çankırı İl Temsilcisi Fatih KIRAÇ

TURİZMDE ÇANKIRI DÖNEMİ

Çankırı Valiliği koordinasyonu ile Çankırı Belediyesi, TCDD, KUZKA-Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, Çankırı Dernekleri Konfederasyonu ve TÜRSAB Orta Anadolu Bölge Temsil Kuruluna bağlı seyahat acentelerinin işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda başlatılan Turistik *Tuz Ekspresi Projesi* Çankırı turizmini canlandıracak.

Ankara'dan Çankırı'ya 18 Mayıs'ta ilk seferine çıkan *Turistik Tuz Ekspresi* nin Çankırı'nın turizmine de katkı sağlaması bekleniyor. Bu çerçevede Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen;

90 YIL SONRA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Yaran kültürünün yaşatıldığı Çankırı'ya *Turistik Tuz Ekspresi* ile gelmek isteyen ziyaretçiler 18 Mayıs, 25 Mayıs, 1 Haziran ve 8 Haziran tarihlerindeki ilk 4 turun biletlerini seyahat acentelerinden alabilecekler. "Bununla ilgili bilet satışlarımız başladı ve bizi mutlu eden şu anda yaklaşık yüzde 70'i satılmış durumda. Tabii bu tren seferlerinin başlamasında büyük emeği olan Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Onun öncülüğünde Çankırı Belediyesi ve Valiliğin öncülüğünde, Vali Bey'in liderliğinde bu trenimizin seferini gerçekleştiriyoruz." dedi.

Daha önce tanıtım seferine çıkan trenin tur firmalarının temsilcilerini kentte getirdiğini anlatan Esen, şöyle devam etti: "Bu turizm anlamında çok önemli. Tuz mağaramız bu işin lokomotifi olacak ve farklı noktalarla Çankırı'mızı tanıtma fırsatı bulacağız.

Bunun Çankırı'mızın tanınırlığı açısından çok büyük önemi var. Çankırı ekonomisine katkısı anlamında da çok büyük etkisi olacağını düşünüyoruz. Bununla ilgili yöresel ürün üreten esnafımızla, özellikle coğrafi işaretli ürünler satan lokantalarımızla, restoranlarımızla, el emeğiyle ürün üreten hanımefendilerle hep beraber komple şehrimizi en iyi şekilde temsil etmeleri noktasında toplantı yaparak istişare ettik. En iyi şekilde turizm elçilerini Çankırı'da ağırlamak istedik. İnşallah akabinde de ilk defa trene binen gençlerimiz vatandaşlarımız, Ankara'dan gelen misafirlerimiz bunun keyfini çıkaracaklardır."

Çankırı'nın turizm anlamında bakir bir şehir olduğuna dikkati çeken Esen, "Gezilmesi görülmesi gereken çok yerler var. Akabinde tadılması gereken çok güzel lezzetlerimiz var. İnşallah memnun kalırlar. 90 yıl sonra bu tren seferlerinin gerçekleşmesi, bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. İnşallah devamında da çok büyük insan kitleleri, yerli yabancı ziyaretçiler ilimize akın ederek Çankırı'mızın güzelliklerini görme fırsatı bulacaklar." ifadelerini kullandı.

Çankırı Esnafı; "Çankırı'mız tarihi varlıklarıyla gezilmeye, görülmeye değer bir şehir. Kentimizin bilinirliğinin, tanınırlığının artırılmasının vatandaşlarımız için çok iyi bir şey olacaktır. Diyor. Esnaf Turistik Tuz Ekspresinden umutlu. Kentte tuz işletmeciliği yapan Esra Kul, sofralık, yemekli, hediyelik tuz çeşitleri sattıklarını belirtti.


 Turistik Tuz Ekspresi seferlerinin 90 yıl önce yapıldığını hatırlatan Kul, "Seferlerin esnafa katkısı olacağını düşünüyorum. Çankırı'nın tanıtımı için de olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum." diye konuştu.

Pastane işletmeciliği yapan Burak Şahin de Turistik Tuz Ekspresi'nin düzenlenecek olmasının kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Çankırı'ya katkı sağlayacak olan her şeyi desteklediklerini belirten Şahin, "Her esnafın birbirine desteği vardır. Güçlenen esnaf diğer esnafı güçlendirir. Halkımız için güzel bir şey. Tuz, şehrimizin doğal kaynağı olan bir ürün. Turizm alanına da açılması çok güzel. Çankırı'mız gezilmeye, görülmeye değer bir şehir. Kentin popülerliğinin artırılmasının esnaf ve vatandaşlarımız için güzel olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kentte yöresel ürünler satan Merve Börekçi Kılıç da hem Çankırı'nın hem de farklı illere ait yöresel ürünler sattıklarını aktardı.

Turistik Tuz Ekspresi'nin Çankırı'nın tanıtımında önemli rol oynayacağını vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti: "Çoğu kişi Çankırı'yı bir il olarak değil, Ankara'nın bir ilçesi olarak bilmektedir. Çankırı'nın müthiş doğa güzellikleri, yer altı şehri, peribacalarını insanların gezerek, görerek bilmesi gerekiyor. Çünkü kimse Çankırı'yı bu düzeyde bilmiyor. Bir ilçe olarak görüyorlar. Çankırı tanıtılmaya değer bir il. Esnafın hareketlenmesi için de çok iyi olacak. Piyasamız şu anda durgun gidiyor. Aslında çok güzel işler yapılıyor ama yeterli tanıtım olmadığı için sakin gidiyor. Maddi olarak da katkı sağlayacağını düşünüyorum. Geçen yıl düzenlenen Tuz Festivali de esnafa büyük katkı sağlamıştı." Dedi. 17 Mayıs 2024

Çankırı’nın Coğrafi İşaretli Tescilli Ürünleri

Çankırı Yumurta Tatlısı

Çankırı Sarımsaklı Et

Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası

Çankırı Tutmaç Çorbası

Çankırı Höşmerim Tatlısı

Çankırı Küpecik Peyniri

Çankırı Pıhtı

Çankırı Cimcik Hamuru Çorbası

Çankırı Ehlibilir

Çankırı Hameyli Tatlısı

Çankırı Kıymalısı

Çankırı Yazma Çöreği

Çankırı Kesme Kadayıfı

Çankırı Bütün Et

Çankırı Kaya Tuzu 


#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

 

 

ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER

Turistik Tuz Ekspresi ile Ankara-Çankırı-Ankara arası ulaşım,

Çankırı Gar – Yeraltı Tuz şehir arası otobüsler ile ulaşım,

Çevre gezileri, Rehberlik hizmetleri, Müze-Ören yeri giriş ücretleri,

ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

Yemekler ve yemeklerde alınan içecekler ile tüm özel harcamalar


 

DİĞER TUR BİLGİLERİ

Paket Fiyatlarımız; ulaşım ve çevre gezilerini kapsamaktadır.

Paket Turlarımız kesin kalkışlıdır.

Satın alınan Paket Turlar mücbir sebepler dışında iptal edilemez, herhangi bir hak talep edilemez. Belirtilen mücbir sebep resmi kanallar aracılığı ile belgelenmelidir.

0-6 Yaş Tren koltuğu almamak şartı ile ücretsizdir. 7 Yaşından itibaren yetişkin sayılacaktır. Çocuk Tur kalkış tarihinde 6 yaşına girmemiş olmalıdır.

Mola Yerlerimiz; yoğunluk, tadilat vb. gibi mücbir sebeplerden ötürü mevki ve hizmet standartları açısından aynı olmak kaydıyla değiştirilebilir.

Program zamanlamasında (gün içerisinde gezilecek vizit noktalarının sırasında) hava durumu, yol durumu vb. gibi nedenlerle rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.

Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) ve ya misafirlerimizin rehberimizin verdiği zamanlamalara uymamaları sebebiyle tur programımızda yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Vuelo Tur kesinlikle sorumlu değildir.

Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

NOTLAR

Turlarımızda kullanılan araç tipleri kişi sayılarına göre değişiklik gösterebilir. Her turumuzda bulunan kişi sayısına göre araç tipleri tayin edilir.

ÖNERİLER

Tura çıkılan bölgenin coğrafi yapısına, hava şartlarına ve tur ortamına uygun kıyafet, aksesuar ve ayakkabı (bot, terlik, sandaleti, su ayakkabısı vb.) tercih edilmelidir.

Tur esnasında fotoğraf ve video çekme imkânı bulacağımızdan dolayı, bu cihazlara ait pil, taşınabilir güç kaynağı, şarj aleti, harici bellek gibi malzemeleri yanınıza almayı unutmayınız.

Tura çıkarken düzenli kullandığınız ilaçları yanınıza alınız ve mevsimsel ya da süreklilik arz eden (Alerjik, Kronik ve Kalıtsal) rahatsızlıklarınızı rehberinize bildiriniz.

Tur esnasında otobüs içerisinde veya yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar için sırt çantası almayı unutmayınız.

Seyahat esnasında yolculuğu keyifli hale getirecek, tercihinize göre kitap, dergi, müzik çalar vb. yanınıza alabilirsiniz.


 

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

#mustafafirattasolar, #ismailhakkiesen18, #cankirivaliligi, #kaptanademcan, #m.firattasolar, #alikor, #doğruyolgazetesi, #irfanhosafcioglu, #radyonese, #karatekingazetesi, #kazımkayikci, #enigüngazetesi; #omerkaraman, #anadoluyatercümangazetesi, #niyaziyuksel, #radyobest, #ufukdemirel, #turanharmanci, #bayramhatipoglu, #Kentim Gazetesi, #saimeoguzhan, #fatihkirac, #medyagünebakiscom, #okkesbolukbasi, #fm18radio, #bahadirtoprak, #sevilcaglar, #erdalaslan, #hazimiyegazozcusu, #hayrettincelikten, #osmankaradeniz, #necatiakdogan, #nejatgamzeli, #muratamasya, #mehmetgunes,

Diğer Haberler

 • INTERNATIONAL CLEAN ENERGY DAY 2024:
 • ÇANKIRI *TUZ TRENİ EKSPRESİ* SEFERDE
 • EVEREST ZİRVESİNE ÇIKAN KAZAK DAĞCI
 • TURİZM ÇOK DAHA ÇOK BÜYÜYECEK
 • KAYAK SEVEN GAZETECİLER KAZAKİSTAN’DA
 • HOTELRUNNER & ROİBOS STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ
 • BASTIR PARAYI, DİK UCUBEYİ.!
 • TİP, LİMAK’I AKBELEN İÇİN PROTESTO ETTİ
 • YIKILDIK EY HALKIM
 • TOZKOPARAN KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIMIZ
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP