01.06.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Eğitim-Kültür-Sanat >> Manşet Haberler
  YOKSULLUK KADER OLAMAZ

  GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂYESİ – 1

  EKMEK AĞACI MEYVESİ

  ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA HERSEK YOLCUSU

  TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN.?

  15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ

  MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜNYA BİRİNCİSİ

  MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR

  "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞRETİYOR.?

  EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BASIN AÇIKLAMASI

  1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT GÜNLERİ GÖRKEMLİYDİ

  ARDAHAN KÜLTÜR SANAT PLATFORMUNDAN TEŞEKKÜR

  İÇİMİZDEKİ GATTO’LAR & TEVHİD-İ TEDRİSAT

  MEBİM 147 KİM'E/LERE BATTI.?

  YENİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK.!

  YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşYAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ

19. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu Yıl 19. Kez Düzenlenen, Türkiye’nin En Prestijli Ve Uzun Soluklu Tiyatro Ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 27 Nisan 2015 Pazartesi Akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde Düzenlenen Görkemli Bir Törenle Sahiplerine Kavuştu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, 14 dalda ödül alacak adayların açıklanmasıyla başlayan heyecanlı bekleyiş, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin bir araya geldiği ödül gecesiyle sona erdi. Tüm tiyatro camiasının merakla beklediği gecede Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Zeliha Berksoy’a, Yapı Kredi Özel Ödülü Şahika Tekand’a, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Firuze Engin’e verildi.

  

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, ödül töreninin açılış konuşmasında, Yapı Kredi Ailesi için ayrı bir anlamı olan Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosunda da bir geleneğe dönüştüğünü belirtti. Açıkalın, şunları söyledi: “Yapı Kredi olarak kurulduğumuz ilk günden bugüne bir finansal kurum olmanın çok ötesini hedefledik. Köklü geçmişimizin bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle Yapı Kredi olarak edebiyattan, tiyatroya, çağdaş sanattan müziğe hemen tüm disiplinlerde sanatçı ve sanatseverlere içtenlikle destek olmaya devam ediyoruz. Bize atfedilen ’kültür-sanat bankası‘ unvanına layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bugün 5.000’e yakın basılı ve dijital başlık yayınlayan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu çabalarımızın en iyi örneklerinden sadece biridir. Yine tarihimize baktığımızda ise 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’a Küçük Sahne’nin kurulması aşamasında destek olan yegâne kurum olduğumuzu görmekten büyük gurur duyuyoruz. O zamanlardan başlayan tiyatro aşkımız, tam 19 yıldır devam eden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile ilk günkü heyecanıyla devam ediyor. Önümüzdeki yıl 20.sini daha da büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri için şimdiden çok heyecanlıyız.”

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa ise “Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro ödülleri Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde 19 yılı geride bırakıyoruz. Bu ödüllerin tiyatromuzun köklü bir geleneği haline gelmiş olması, bize gurur veriyor. Çok sayıda tiyatrocu dişini tırnağına takıp, yoktan var ettikleri sahnelerde çok değerli işler üretiyor. Tiyatromuz belli ki bu gayretlerin üzerinde yükselecek. Biz bu gayretleri çok önemsiyoruz ve yanında durmak istiyoruz. Sorumluluğumuzun her yıl biraz daha arttığının farkında olarak, uygulamalarımızın şeffaf, metodik ve tutarlı olmasına özen gösteriyoruz” diye konuştu.  

Başağa sözlerine şöyle devam etti: “Jüri üyelerimizin oyunları izledikten hemen sonra değerlendirebilmeleri için online sistemimizi 2012-2013 sezonunda hayata geçirmiştik. Bu değerlendirme sistemi ’not‘ vermeye dayanıyor. Jüri üyelerimiz oyunları izledikten sonra 11 ayrı kategoride kanaatlerini nota dönüştürüyor ve kişisel şifreleri ile kapalı bir sisteme giriş yapıyorlar. Tiyatro gibi derin bir alanda, göreceli nüansları ve kişisel becerileri değerlendirerek ayrıştırmanın ne denli zor olduğunun da farkındayız.

Ancak şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum; burada nasıl çalıştığı belli olan, kurallarından asla taviz vermeyen, uygulamada çıkan aksaklıklarını düzelterek kendini geliştiren, dinamik ve adaletli çalışan bir sistem var.

Zamanlarından fedakârlık edip, tiyatro için bir şeyler yapmaya çalışan ve bu uğurda günlerce, gecelerce mesai harcayan jüri üyesi arkadaşlarıma sizlerin huzurunda içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca birazdan açıklanacak kazananları da şimdiden tebrik ederim.”

  

YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ

Aday Belirleme ve Değerlendirme Süreci

- Her sezon başında Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri tarafından İstanbul’daki tüm tiyatrolara, eğer varsa uygulamada yapılan değişiklerin bilgisi eşliğinde, oyunlarının ödül sürecine dahil edildiğine dair bir mektup gönderilir.

- Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jüri üyeleri, her yılın 15 Mart tarihinden, bir sonraki yılın 15 Mart tarihine kadar İstanbul’da ilk kez sahnelenen profesyonel tiyatroları, jüri üyelerinin kendilerinin belirledikleri zamanlarda, bilet alarak izler.

- Amatör, gençlik ve çocuk oyunları bu sürece dahil değildir.

- Ödüle aday olacak oyunların sezon içinde en az 10 gösterim gerçekleştirmesi gerekir. Adayların açıklandığı tarihten ödül törenine kadar, 10 gösterimi tamamlayacağı kesinleşen oyunlar jüri tarafından değerlendirmeye alınabilir.

- Bir oyunun herhangi bir dalda aday olabilmesi için en az 9 jüri üyesi tarafından izlenmiş olması gerekir.

- Değerlendirme sonucuna itirazı olan herhangi bir üye, jüri başkanından oyunun başka bir 9 kişi tarafından izlenmesini talep edebilir. (Oyunun değerlendirmeye alınıp alınmaması veya diğer konularda mutabakat sağlanamadığı hallerde, jüri nitelikli karar sayısı 21’dir.)

- Jüri Eylül ayının başından itibaren her ayın son Pazar günü toplanır, değerlendirme süreci boyunca yaklaşık 10 kez bir araya gelir ve bu toplantılarda üyeler görüşlerini tartışır.

- Jüri üyeleri dijital platformda oluşturulan online değerlendirme ve takip sistemini kullanır. Dışarıya kapalı olan bu online sisteme, her bir jüri üyesi kendisine tanımlanan şifre ile girerek 10 baremi üzerinden ilgili kategorileri değerlendirir.

- Jüri üyeleri sistemde sadece toplu sonuçları görebilir, başka bir jüri üyesinin değerlendirmesini göremez.

- Sisteme sezon başından itibaren programı açıklanan bütün oyunlar dahil edilir ve jüri üyeleri tüm oyunların takvimine online sistem üzerinden erişebilir.

- Online sistem haftalık olarak güncellenir ve aylık toplantılarda o zamana kadar yapılmış olan değerlendirmelerin toplu sonuçları Jüri tarafından tartışılır.

  

- Jüri üyelerinin sistemde yaptıkları bireysel değerlendirmeler sonucunda her kategorinin sıralama listeleri oluşur.

- Sezon sonunda yapılan aday belirleme toplantısı öncesinde dijital ortamda yer alan toplu değerlendirmeler en yüksek puandan başlayarak sıralanır ve jürinin her kategorideki 10 aday adayı belirlenmiş olur.

- Toplantının devamında jüri üyelerine “keypad” dağıtılır ve bu araçlarla oylama yaparak 10 aday adayı sayısını nihai 5 adaya indirmeleri istenir.

- “Keypad”lerle yapılan oylama esnasında herhangi bir sözlü değerlendirme yapılamaz. Jüri üyeleri hangi üyenin kime oy verdiğini ve hangi adayın kaç oy aldığını kesinlikle göremez. Salonda bulunan ekranda sadece, yapılan oylama sonucu beliren 5 adayın isimlerini aldıkları oy yüzdeleri ile görür.

- Böylece oylama şeffaf, güvenli, hızlı ve anlaşılır bir ortamda gerçekleşmiş olur.

- Ödül yönetmeliğinde belirtildiği gibi faal olarak tiyatro yapan jüri üyeleri kendilerinin yer aldığı oyunun ilgili kategorisinde aday olamaz ve oyunun yer aldığı kategorilerde oylamaya katılamazlar.

- 11 kategoride belirlenen adaylar ilk olarak bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşılır. Yönetmelik gereği bütün jüri üyeleri aday olan tüm oyunları kazananların belirleneceği oylama gününe kadar izlemek zorundadır.

- Ödül kazananlar törenden 1 gün önce noter huzurunda yapılan kapalı zarf usulü oylama ile belirlenir.

- Üyeler kapalı ortamda doldurdukları oy pusulalarını bizzat notere teslim eder. Oy sayımı noter tarafından yapılır ve her kategorinin kazananı oy çokluğu prensibi ile belirlenir.

- Eşitlik durumunda, aynı usullerle, ikinci, gerekirse üçüncü tur oylama yapılır. Eşitliğinin bozulmadığı hallerde jüri başkanının oyu iki oy değerinde sayılarak oylama karara bağlanır.

- Kazananların isimleri noter tarafından kategorilerine göre kapalı zarflara yerleştirilir, mühürlenir ve ödül töreninde bizzat kendisi tarafından sahnede sunucuya teslim edilir.

- Özel Ödüller farklı bir yöntemle belirlenir. Buna göre;

Jüri başkanı, Muhsin Ertuğrul ve Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülleri için jüri üyelerinden adaylarının isimlerini talep eder.

Jüri nihai aday belirleme toplantısı esnasında kendi arasında tartışır ve birden çok aday olması ve her hangi bir isim üzerinde uzlaşma sağlanamaması durumunda diğer adayları belirlemede olduğu gibi “keypad” kullanımı usulüyle oylama yapar ve ödül alacak olanları belirler.

Yapı Kredi Özel Ödülü’nü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu belirler. Bu hususta Jüri, İcra Kurulu’na tavsiyede bulunabilir.

- Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile ilgili diğer tüm detaylara www.afife.org, web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Nisan.2015 – okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb – E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Nisan.2015 – okkesb61@gmail.com,

 

 

  Diğer Haberler
 • YOKSULLUK KADER OLAMAZ
 • GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂYESİ – 1
 • EKMEK AĞACI MEYVESİ
 • ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA HERSEK YOLCUSU
 • TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN.?
 • 15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ
 • MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜNYA BİRİNCİSİ
 • MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
 • "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞRETİYOR.?
 • EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BASIN AÇIKLAMASI • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - YOKSULLUK KADER OLAMAZ
    - GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂ
    - EKMEK AĞACI MEYVESİ
    - ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA
    - TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN
    - 15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR S
    - MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜN
    - MATEMATİK KİTABINDA ATATÜ
    - "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞ
    - EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BAS
    - 1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT G
    - ARDAHAN KÜLTÜR SANAT PLAT
    - İÇİMİZDEKİ GATTO’LAR & TE
    - MEBİM 147 KİM'E/LERE BATT
    - YENİ EĞİTİM BAKANI ZİYA S
    - OKUL KİTAPLARINDAKİ CİNSE
    - AVRUPA AMATÖRLER’DE ŞAMPİ
    - SANATLA BİLİMİN ETKİLEYİC
    - İNSAN HAKLARI ANITI NEDEN
    - FETÖ'DEN KELOĞLAN'A 'CAİL


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.