06.07.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Güncel Haber >> Manşet Haberler
  MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI

  DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* YAŞAMINI YİTİRDİ

  75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’NİN HABERİ OLMADI

  ULUSLARARASI İLİŞKİLER KİTABINA GİRECEK MEKTUP

  SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM EDİYOR

  REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜRK

  ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKTİFLER YETİM KALDI

  KONSERVATUARIMIZA, BİNAMIZA DOKUNMAYIN.!

  BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez. KUTLANIR.!

  AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN DEVAM ETTİREMEZ.!

  ŞEKER; CHP & Y-CHP İÇİN NE İFADE EDİYOR.?

  ÇALIŞAMAYAN, HAPİSTE YATAN GAZETECİLER GÜNÜ

  HER SAKALLIYI DEDENİZ SANMAYIN.!

  EY KILIÇDAROĞLU HEMEN İSTİFA EDİNİZ.!

  29 Ekim 1923; EN BÜYÜK BAYRAMIMIZ.!

  NAZIM HİKMET 48. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşNAZIM HİKMET 48. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

 

NAZIM HİKMET ÖLÜMÜNÜN 48. YILINDA ANILDI

15 OCAK 1902 - 3 HAZİRAN 1963

 

Ünlü şair Nazım Hikmet Ran, ölümünün 48. yıldönümünde Rusya'nın Moskova şehrinde anıldı.

RTİB- Rus, Türk İşadamları Birliği'nin düzenlendiği ve Nazım Hikmet Vakfı'nın desteklediği anma törenine Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin, gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, şair Ataol Behramoğlu ve ses sanatçısı Musa Eroğlu ile birlikte Moskova'da iş yapan ve yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Sezgin, Nazım Hikmet'in mezarı başında ölümünün 48. yılında usta şairi hüzünle andıklarını belirterek, "İç burukluğum ömrüm boyunca, yurdumuzun, insanımızın ve Türkçemizin sevdalısı olmuş ölümsüz yapıtlarında bunları işlemiş Nazım Hikmet gibi dünya çapında bir şairimize reva gördüklerimizden kaynaklanıyor" dedi. Tarihimizin o döneminde büyük hata işlendiğini ve tarihin bir anlamda hatalar yığını olduğunu söyleyen sezgin şöyle devam etti:
 
Şimdi tarih önünde ve onun manevi huzurunda 'keşke bu hatalara düşmeyebilseydik' diyebiliyoruz. Biliyoruz ki onu mahpus edenler aslında kendilerini mahpus ettiler. Onu sürgüne zorlayanlar kendilerini sürgün etmiş oldular.

O biraz önce de söylendiği gibi ülkesine hasret içinde öldü. Oysa bu kaderi hiç de hak etmemişti. Çünkü büyük bir hümanist olduğu kadar büyük bir yurtseverdi. Şiirleri bunun ret edilmez kanıtlarıdır. Neydi ona atfedilen suç.?

Bir ideolojiye bağlanmak, o ideolojiyi yeni bir toplum düzeni arayan Türkiye için benimsemek ve bu anlayışını ifade etmek. Oysa bağımsızlık mücadelemizin Cumhuriyetimizin kurucusu Ankara hükümeti o ideolojiyi yürürlüğe koyan Sovyetler Birliği ile bir dostluk ve işbirliği anlaşması Moskova anlaşmasınız imzalamıştı.
 
arihimizde çok önemli metinlerinden biri olan bu antlaşmanın 90. yıldönümünü geçtiğimiz 16 Mart günü Sayın Başbakanımızın da (Recep Tayyip Erdoğan) Moskova'yı ziyareti sırasında kutladık. İşte O antlaşmayı imzalayanlar arasında Nazım Hikmet'in dayısı Ali Fuat Paşa da bulunmaktaydı. Ali Fuat Cebesoy daha sonra Moskova'da sefir olarak ülkemizi temsil etti. Yeğeni Nazım Hikmet ise Moskova'da hâkim olan anlayışı benimsediği için Çankırı da, Bursa'da mahpustu. Yıllar boyunca mahkemeden mahkemeye, ceza evinden ceza evine gönderdiğimiz sürgün hayatına zorladığımız büyük şairin vatandaşlıktan çıkarılma kararı 2009'da geri alındı. Ona ve tarihe karşı hatamızın bilincine vardığımızın böyle bir kararla ortaya konmuş olması bir nebze bizler için tesellidir. " 
  
Nazım Hikmet'in
 eserlerinin bir zamanlar yasak olduğunu da belirten Sezgin, "Şimdi onun yazdıklarıyla övünüyoruz" dedi. Başka büyük şairlerimize ilk adlarıyla hitap etmediğimizi, genelde şairlerimizi ad ve soyadları ile birlikte söylediğimizin altını çizen Büyükelçi Sezgin "Oysa Nazım Hikmet Ran bizlere uzak bırakıldığı için, o denli yakındır ki, dili o kadar samimidir ki, o bizim için Nazım Hikmet'ten ziyade Nazım'dır" açıklamasını yaptı.

Büyükelçi Sezgin'den sonra kürsüye gelen Hıfzı Topuz da konuşmasında Nazım Hikmet ile Havana dönüşünde Paris'te yaptığı son görüşmesini anlatarak, o günden 50 yıl sonra bugün Nazım'ın mezarı başında çok sayıda kişi tarafından anılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Nazımın şiirlerinin yasak olduğu dönemde Büyükelçi Aydın Sezgin'in babası Mukadder Sezgin'in o dönem de Nazım Hikmeti ezbere okuduğunu ve buluştuklarında ondan nazımı dinlediklerini söyledi.

Behramoğlu da yaptığı konuşmada, Nazım Hikmet'in 62 yaşında hayata veda ettiğini ancak fotoğraflarına bakıldığında, özellikle de son yıllarında çok daha yaşlı bir insan görüntüsü ile karşılaşıldığını dile getirerek, "61-62 yaş genç bir yaş sayılır. Bunun sebebi tutuklanarak cezaevine konulmuş. Orada kalp hastası olmuş. Sonra 12 yıl tutuklanmadan sonra serbest bırakılmış. Daha sonra takip edilmiş öldürülme korkusu, askere alınma tehditleri şu bu 50 yaşında bir adam ülkesinden ayrılmak zorunda kalmış. Sonra 10 yıl bir göçmen kuş gibi ülkeden ülkeye göçmüş. Memleket hasreti ile kavrulmuş bir adam. Yaşlı görünmesinin ve erken ölmesinin sebebi budur" dedi. Behramoğlu Atatürk şayet o dönem yaşasaydı Nazım Hikmet'in hapis edilmeyeceğini de söyleyerek, Atatürk'ün ölümünden sonra sayısız yazar ve aydının zulüm gördüğünü dile getirdi. Behramoğlu'nun "günümüzde de aynı baskılar devam ediyor. Türkiye henüz tamamlanmamış heykellerin yıkıldığı, yayımlanmamış kitapların bilgisayarlardan alınarak yazarlarının hapsedildiği bir ülkedir" sözlerine törende bulunanlar alkışlarıyla destek verdi.
 
T
örenin kapanış konuşmasını gerçekleştiren RTİB Yönetim Kurulu üyesi Naki Karaaslan da, "Bu mezarlığa girdiğinizde kapıda mezarlıkta yatan 193 ünlü arasında Rus olmayan 2 kişinin de adı bulunuyor. Bu iki kişiden biri Nazım Hikmet'tir" dedi. Konuşmaların ardından mezarlığa kafesler içinde getirilen güvercinler uçurularak Nazım'ın mezarına karanfiller bırakıldı. –DHA-

  

Nazım Hikmet ve Aşk

Nazım Hikmet hakkında pek çok kitap okumuştum. Şiirlerinin sevdalısıyım. Ben aşağıdaki yazı dizimde evlendiği dört kadınla ile ilgili aşklarını yazmaya çalıştım. Sırasıyla Nüzhet, Piraye, Münevver ve Vera...Ama bu kadar değildir Nazım Hikmet'in kadınlara olan aşkları.. Hayatıyla ilgili yazılan kitaplarda görülecektir ki yaşamının her döneminde daima kadın olmuştur şairimizin.
 
Nazım Hikmet için
"Aşık olmadan yaşamak, yaşamak değildir." Vera'ya Leipzig'den yazdığı mektubu buraya geçirmek istiyorum. Arada bloguma baktığımda okuyup hatırlamak için.. "Vera, sevgilim. Senden bir güneş daha aldım, yani(güneş resmi çizilmiş), ve yüreğim, yani(yürek resmi çizilmiş) sanki bir ilkbahar dalı, yani(çiçekli bir dal çizilmiş)oldu. Seni ne kadar sevdiğimi tasavvur edemezsin. Güzelim, tatlım, akıllım benim. Rusça yazmayı mutlaka öğreneceğim. Moskova’da her gün mektuplar yazacağım sana.

 

Sensiz dünya benim için (alevler içine bir dünya çizilmiş)işte böyle. Eski mektuplarını 1000x1000 kere okudum. Dün gece sesin çok hüzünlüydü. Sabaha kadar(açık bir göz çizilmiş) uyumadım, gözümü kırpmadım. Çok yoruldum ve sana yardım edemiyorum. Sevincim benim, sana en önemli şeyi söylemek istiyorum, ömrümce söylemediğim bir şeyi: Seni seviyorum. Nazım."
Yıllar önce hapishaneden yazdığı mektubunda başka bir aşk anlayışını anlatmıştır Nazım Hikmet:

 
"...... Mesela ben 45 yaşımı bitirdim. Ama her gün biraz daha âşık oluyorum. Karımdan, sanattan, tabiattan, insanlardan, idealizmden tut da kanaryama kadar her şeye doludizgin âşık oluyorum. Ve çok şükür aşığım. Bu aşk mistik manada falan değil. Platonik aşk değil. Her birine ayrı ayrı pratik tezahürleriyle faal bir aşk... Bana öyle geliyor ki, bir tek insana, yüz milyonlarla insana, her tek ağaca, bütün ormana, tek bir düşünceye, fikre, birçok düşünceye ve fikre âşık olmadan yaşamak, yaşamak değildir."
İşte benim sevdiğim Nazım Hikmet böyledir.
Bu yazıları hazırlarken pek çok kitap karıştırdım. Asıl faydalandığım Emin Karaca'nın Sevdalıyım Tepeden Tırnağa - Nazım Hikmet'in Aşkları kitabıdır. O kadar güzel derlenmiş bir kitaptır ki, diğer aşklarını okumak isteyen olursa şiddetle tavsiye ederim.
6 Ocak 2009 Değirmendere – Yazan; Vildan Ceyhan

  

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

  Diğer Haberler
 • MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
 • DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* YAŞAMINI YİTİRDİ
 • 75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’NİN HABERİ OLMADI
 • ULUSLARARASI İLİŞKİLER KİTABINA GİRECEK MEKTUP
 • SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM EDİYOR
 • REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜRK
 • ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKTİFLER YETİM KALDI
 • KONSERVATUARIMIZA, BİNAMIZA DOKUNMAYIN.!
 • BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez. KUTLANIR.!
 • AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN DEVAM ETTİREMEZ.! • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - MUZAFFER İLHAN ERDOST SON
    - DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* Y
    - 75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’Nİ
    - ULUSLARARASI İLİŞKİLER Kİ
    - SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM E
    - REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜR
    - ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKT
    - KONSERVATUARIMIZA, BİNAMI
    - BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez
    - AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN
    - ŞEKER; CHP & Y-CHP İÇİN N
    - ÇALIŞAMAYAN, HAPİSTE YATA
    - HER SAKALLIYI DEDENİZ SAN
    - EY KILIÇDAROĞLU HEMEN İST
    - 29 Ekim 1923; EN BÜYÜK BA
    - DENİZ BAYKAL TEDAVİ ALTIN
    - TRABZON’UN FETİH TARİHİNİ
    - TSK NAMLULARINI BARZANİYE
    - DÜNYA HORON REKORU BURSA’
    - YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR.!


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.