19.11.2018
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık - Gıda
   Spor-Golf -Tenis-Boks
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
SÜLEYMANNÂME & ATLAR, HATLAR SERGİSİ AÇILDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
İÇİMİZDEKİ GATTO’LAR & TEVHİD-İ TEDRİSAT
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
SORUMLULARI SAYIYORUM
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
ANTALYA’DAN TOM JONES GEÇTİ
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ana Sayfa >> Manşet Haberler
  SÜLEYMANNÂME & ATLAR, HATLAR SERGİSİ AÇILDI

  REFORMLARI "SAĞLAM KAZIĞA BAĞLAMAK"

  MEDENİ KANUN DA RAFA KALDIRILIYOR

  ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHMAN DİLİPAK.!

  EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BASIN AÇIKLAMASI

  ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKTİFLER YETİM KALDI

  HÜLYA DÜZENLİ'NİN İNFOGRAFİK YAŞAM SERGİSİ AÇILDI

  İNFOGRAFİK YAŞAM, GALERİ ARK & HÜLYA DÜZENLİ

  FAROZ; MAHALLENİN ÖTESİNDE BİR KÜLTÜR.!

  1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT GÜNLERİ GÖRKEMLİYDİ

  ARDAHAN KÜLTÜR SANAT PLATFORMUNDAN TEŞEKKÜR

  BEŞTEPE BAŞKANLIK SİSTEMİNİN İSTEDİĞİ TOPLUM BİÇİMİ

  MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE KRİZİ BÜYÜYOR.!

  3.KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ ANKARA'DA

  TDF'DA SAYGISIZLIK ve HUKUKSUZLUK DEVAM

  A MANİC DEPRESİVE MONDAY İN TENNİS
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşA MANİC DEPRESİVE MONDAY İN TENNİS

“Manic” Kelimesinin İngilizce Anlamına Baktığımızda Karşımıza Tıbbi Açıklamalar Çıkıyor.

Bir nevi psikolojik olarak kaos yaşayanlar için kullanılan bir sıfat. Günümüzde argo manada kullanılan “manyak” kelimesinin kökleri de buradan geliyor.


Manyak bir Pazartesi

Pazartesi (Monic Monday) günü Wimbledon’da adına yakışır gibi tenis severlerin başını döndürdü. Birbirinden güzel o kadar çok maç oynandı ki seyirciler hem gördüklerinden sonsuz zevk aldı hem de göremediklerine bir hayli üzüldü.

Mesela kendimden bahsedeyim. Güne 3 numaralı kortta Svetlana Kuznetsova – Agnieszka Radwanska maçı ile başladım. İki yüksek zeka ile oynayan iki ilk 10 oyuncusunun maçı iki sette bitse de büyüleyici taktik savaşı oldu. O maç biter bitmez, 1 numaraya hızla gidip Johanna Konta – Caroline Garcia maçının son üç oyununu yakaladım. Konta, 1984’ten beri ilk defa çeyrek finale çıkan İngiliz kadın oyuncu olmayı başarırken çılgın gibi bir desteği arkasına alıyordu.

Bu iki maça bakarken aslında kadınlarda belki günün en iyi maçı olan Garbine Muguruza – Angelique Kerber maçını tamamen kaçırdım. 1 no’lu korta en uzak konumda olan 2 no’lu kortta olduğu için bir korttan çıkıp diğerine çabuk gidebilmem mümkün olmadı. Daha da ötesi, Magdalena Rybarikova’nın Petra Martic’i üç sette yendiği maçı o kadar öven oldu ki, dayanamadım ve medya odasındaki bilgisayarda son beş oyunun tekrarını izledim.

Hakikaten en ince vuruşların, en fazla vuruş varyetesinin olduğu maç idi.

Fransa Açık şampiyonu Jelena Ostapenko ve Venus Williams’ın galibiyetlerinin sadece skorlarını görmekle yetinip, Kuznetsova’nın maç sonrası basın konferansına girdim. Sveta’yı dinlemek bir zevk. Sorulara son derece samimi cevap veren, bazı medya mensuplarının banal sorularına da onları fazla bozmadan sorularının banal olduğunu dolaylı şekilde hissettirmesini çok iyi bilen bir karakter. Ayrıca medyanın oyunculara yaklaşımı konusunda bir soru geldiğinde odada bulunanlara, hem kibar hem açık sözlü şekilde, adeta ders verdi:

“Bazen Basın Oyuncuları Kötü Hissettirebiliyor. Bizim düşünmek istediğimiz, konuşmak istemediğimiz konularda sorular soruyorsunuz. Ben çıkıp maçımı oynamak istiyorum. Ama anlıyorum sizin de işiniz bu ondan gelip bu konuşmaları yapıyoruz sizinle. Ama yine de bazı konular herkes ile konuşmak istemediğim konular. Ama tecrübe ile öğrendim, artık sizinle maç sonrası konuşup, bitirip, sanki disk temizler gibi kafamı boşaltmasını biliyorum. Ancak ben bile bazen endişeleniyorum. ‘Ne yazacaklar, ne diyecekler?’ diye düşünmeye başlıyorum ve bu bazen sonun başlangıcı oluyor. Böyle düşünmeye başlarsan sonu gelmiyor çünkü” dedikten sonra Maria Sharapova örneği ile devam etti.

“Mesela doping olayları olduğunda Maria, medya ve sosyal medyaya hiç bakmamıştı, çünkü okuduğunuz şeyler sahiden etkiliyor. Üstelik her şeyi bilmeyenler konuşuyor. Diğer taraftan bize bakıp, tüm hikayeyi bilmeden konuşuyorlar. Zaten hiçbir sporcu buraya gelip size her şeyi anlatmayacak, kendini tamamen ortaya dökmeyecek. Müdafaasız kalırsınız yoksa. Zayıf noktalarınızı ortaya dökemezsiniz. Ondan tam ayarı bulmak zor, dürüst ve kibar olmak, ama aynı anda ne kadar bilgi vereceğinizi de ayarlamak kolay değil. Ama isim icabı sizinle konuşmak gerektiğini de biliyorum.”

15 dakika kadar süren bu konuşmasından sonra çıktığımda bazı erkek maçları başlamıştı. Hemen 3 numaralı kortta oynanan Dominic Thiem – Tomas Berdych maçına gittim. İlk sette bir hayli yüksek tempoda ralliler oynandı ve bayağı zevkli baseline maçı oluyordu. İki oyuncu tempoyu yükseltiyor ve zaman zaman çok iyi hedef bulup göz kamaştırıcı vuruşlar üretiyorlardı. O anda ilk sette Gilles Müller’in Rafael Nadal’a karşı 5-2 üstünlük sağladığını gördüm. Bir tercih yapmam gerekiyordu. Ya çıkıp Nadal’ın maçına gidecektim ya da Thiem – Berdych maçını sonuna kadar seyredip sonra başka kortlara yönelecektim. Kararımı Nadal – Müller yönünde kullandım ama 3 numaradan çıkarken “acaba yanlış tercih mi yapıyorum” diye de düşünmeden edemedim.

Cevabımı yaklaşık 4 saat sonra aldım. Evet beş setlik güzel bir maç kaçırmış oldum (Berdych, Thiem’i 6-3’lük final setiyle yendi) ama belki de Wimbledon’un en heyecanlı maçına ve erkekler tablosunda en büyük sürprizine şahit oldum. Özellikle 15-13 biten son sette tenis kalitesi yüksek olmakla beraber, heyecan mütemadiyen dorukta idi. Dikkat ederseniz bu sıralarda oynanan ve yine beş sete giden, Sam Querrey’nin dördüncü sette maç puanları kurtarıp Kevin Anderson’ı saf dışı bıraktığı, İstanbul Open şampiyonu Marin Cilic’in Roberto Bautista Agut’u üç sette ezdiği ve Andy Murray ile Roger Federer’in Centre Court’taki üçer setlik galibiyetlerinden bahsetmiyorum bile. Onların ancak özetlerini gece geç saatte izleyebildim.

Bir şeyden daha bahsetmedim, bilmem dikkatinizi çekti mi.? Yemek yemeye bile fırsat bulamadım akşam maçlar bitene kadar. Bir senedir görmediğim bir arkadaş ile buluşacaktık, buluştuk ama onunla da ancak beş dakika konuşabildim. Şimdi gece yarısına beş dakika kala da bu yazının son bölümüne giriyorum.

İşte Manic Monday insanı böyle “manyak” yapıyor. Tam tenis ziyafeti ama güzelim maçlardan hangi birine yetişeceğinizi şaşırıyorsunuz. Tabii binlerce insanın her birini memnun edemezsiniz. Bu yüzden Wimbledon, neden Centre Court ve 1 numaralı kortta maçlar 13:00’den evvel başlatılmıyor veya neden Pazar günü tatil günü geleneğini sonlandırıp, dördüncü tur maçlarını iki güne dağıtmıyorlar diye eleştiri aldı bugün. Haklılar mı haksızlar mı tartışılır. Bu konuda Tenis Dünyası’nda yazıları çıkan sevgili Bekir Emre’nin ara sıra değindiği İngilizler’in geleneklere olan müptelalıkları hakkında yazdıklarını tavsiye ederim.

Yine de bugün Manic Monday’ler standardına göre bile çok anormal bir gündü. Birçok maç son sete uzadı, kalite ve çekişme üst düzeydeydi. Hatta Nadal’ın maçının son set 15-13’e uzamasından dolayı Novak Djokovic ve Adrian Mannarino korta bile giremediler ve maçları bir sonraki güne ertelendi. Hem kortta oynanan tenis seviyesi hem de kort dışında olan kulisler ile uzun senelerdir yaşanan Manic Monday’ler arasında en hareketli dördüncü tur günü oldu.

Artık çeyrek finaller başlıyor. Maçlara ayrı ayrı konsantre olma imkanı daha yüksek olacak ve The All England Lawn Tennis Club’a sükunet geri gelecek. Günün ilerleyen saatlerinde tekrar tenis ile buluşmak üzere.

Mert Ertunga - 11 Temmuz 2017


@ Medya Günebakış

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Temmuz.2017 - okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb – E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,-okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Temmuz.2017 - okkesb61@gmail.com,

 

  Diğer Haberler
 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET


 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - SÜLEYMANNÂME & ATLAR, HAT
    - REFORMLARI "SAĞLAM KAZIĞA
    - MEDENİ KANUN DA RAFA KALD
    - ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHM
    - EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BAS
    - ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKT
    - HÜLYA DÜZENLİ'NİN İNFOGRA
    - İNFOGRAFİK YAŞAM, GALERİ
    - FAROZ; MAHALLENİN ÖTESİND
    - 1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT G
    - ARDAHAN KÜLTÜR SANAT PLAT
    - BEŞTEPE BAŞKANLIK SİSTEMİ
    - MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE
    - 3.KAHRAMANMARAŞ TANITIM G
    - TDF'DA SAYGISIZLIK ve HUK
    - TRABZONLULAR SÜREYELİ MÜL
    - İÇİMİZDEKİ GATTO’LAR & TE
    - AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL
    - 9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞ
    - HÜSEYİN AYAZ; TEHDİTLERE


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.