21.05.2019
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖZÜM ARANIYOR
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
SORUMLULARI SAYIYORUM
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ana Sayfa >> Manşet Haberler
  KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖZÜM ARANIYOR

  SONER YALÇIN'DAN BAHÇELİ'YE TARİHİ MEKTUP

  MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜNYA BİRİNCİSİ

  ARDAHANDA BİR ŞEYLER OLUYOR

  YAŞAR NEZİHE “İLK KADIN İŞÇİ ŞAİR”,

  BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL, İTİRAZIMIZ VAR.!

  TEVFİK GÖKSU PROTESTOSU YASAKLANDI

  TEVFİK GÖKSU SERT KAYAYA ÇARPTI

  SİZ BU KAFAYLA; KÖFTECİ EKREM'İ YENEMEZSİNİZ.!

  BÜYÜK SORUNUMUZ*RİCANİA SİMULANS**VAMPİR KELEBEK*

  SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM EDİYOR

  GERÇEK VANDALLIK BUDUR İŞTE

  SAĞLIĞINI DÜŞÜNENLERİN DİKKATİNE

  KILIÇDAROĞLU CHP'DEN AYRILMAZSA ÖLDÜRÜLECEK Mİ.?.!”

  CANAN KARATAY'DAN GERÇEK TIBBIN 10 ŞİFRESİ

  GENELKURMAY BAŞKANINI GÖREVDEN ALINSIN.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşGENELKURMAY BAŞKANINI GÖREVDEN ALINSIN.!


Genelkurmay Başkanlığı'nın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Askeri Törenle Karşılanması Hakkında İnceleme Başlatmasına Ve Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın 'Kasıt Yok, Kusur Var' Değerlendirmesine CHP’den Tepki Geldi.TBMM'de Düzenlediği Basın Toplantısında Konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Şu İfadeleri Kullandı:


"Bunların kanına dokunmuş. Ama bu zat-ı muhteremlerin, Barzani İstanbul'a, Ankara'ya gelirken, altına kırmızı halılar serildiğinde, göndere bayrak çekildiğinde; Yunan Savunma Bakanı, egemenliği tartışmalı Eşek Adası'na gittiğinde bunların kanına dokunmuyor mu.?

Evet Balıkesir'de çok büyük kusur var.

Eşek Adası'na ses çıkarmayan Genelkurmay Başkanı, Balıkesir'deki olaya da ses çıkarmamıştır. Derhal Genelkurmay Başkanı'nın görevden alınması gerekir. Siyasi sorumlusu Genelkurmay Başkanı'dır.

Türkiye'nin ordusunun başındaki kişinin, bu kadar siyasi işlere karışması, ordunun kredibilitesine, bizim yüreğimizdeki asker sevgisine ciddi darbedir. Siyasetin şakşakçılığını yapmak onlara düşmez. Onlar görevini yapsınlar.

Ege'de işgal altındaki ada, adacık, kayalıklarla ilgili bir şey yapsınlar, oralarla ilgili soruşturma yapsınlar. Türkiye'nin ana muhalefet partisi genel başkanına gösterilen muamele, Eşek Adası'nda şov yaptığı söylenen Yunan Savunma Bakanı'na gösterilen muameleden daha kötü."

Cumhurbaşkanı AKP, MYK'sına Başkanlık Yaptığı Gün

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sistemde parti genel başkanı olmasının söz konusu olduğunun anımsatılması üzerine CHP'li Yılmaz, “Sayın Cumhurbaşkanı, AKP'nin genel başkanı olduğu gün ve AKP'nin genel merkezine girip, MYK'sına başkanlık yaptığı gün artık benim cumhurbaşkanım değil, AKP Genel Başkanıdır. Ben artık böyle bir durumu tanımıyorum ve saygı da duymuyorum. Çünkü cumhurbaşkanı tarafsız olur” diye konuştu.

Kaynak: DHA ve AA© Medya Günebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Nisan.2017 – okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb – E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Nisan.2017 – okkesb61@gmail.com,SU UYUR, HULUSİ AKAR

“Sivil Gibi Düşünüp Asker Gibi Hareket Etme” Prensibiyle Çalışan, "Su Uyur, Hulusi Akar"


Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı tanıyalım...

ABD’den “liyakat nişanı”, Erdoğan’dan “çakı gibisin” övgüsü alan, NATO’nun kritik kademeleriyle yakın ilişkiler içinde olan, Erdoğan’ın Washington ziyaretlerine eşlik eden, AKP-Cemaat işbirliğiyle sürdürülen Ergenekon, Balyoz ve benzeri davaları sessizce ve uzaktan izlemesiyle tanınan Org. Hulusi Akar, 2019’a kadar TSK’nin başında olacak. Resmi biyografilerin dışında bir Hulusi Akar portresi...

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi Akar, 1972’de Kara Harp Okulu’ndan, 1973’te Piyade Okulu’ndan mezun oldu. 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı, 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı, Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, 3. Kolordu Komutanlığı, Genelkurmay 2. Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na görevlerinde bulundu. Önceki gün toplanan YAŞ’ta Genelkurmay Başkanlığı’na getirildi.


OCAK'TA ABD’DEN LİYAKAT NİŞANI, AĞUSTOS'TA GENELKURMAY BAŞKANLIĞI

2015’in ilk ayında Washington’ı ziyaret eden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'a liyakat nişanı verildi. ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Ray Odierno’nun takdim ettiği ödül için Washington'daki Fort Myer askeri üssünde düzenlenen törene 100’e yakın üst düzey askeri yetkili katıldı. Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar için yapılan seremonide liyakat nişanı, Akar’a "Türk Kara Kuvvetleri’nin başarılı bir şekilde yeniden yapılandırmasını sağladığı, Türk ve ABD kuvvetleri arasında koordinasyon oluşturduğu ve Suriye konusunda sergilediği tutum" nedeniyle verildiği belirtildi.


EREGENEKON VE BALYOZ’U SESSİZCE İZLEDİ

Türk Silahlı Kuvvetler tarihinde ise “ordu komutanlığı yapmadan Genelkurmay Başkanlığı’na getirilen ilk komutan” unvanına sahip olan Org. Akar, geçtiğimiz yıllarda kamuoyunda çeşitli tartışma ve polemiklerin konusu da oldu.

Org. Akar, AKP-Cemaat işbirliğiyle gerçekleştirilen Ergenekon, Balyoz, Kafes, Poyrazköy gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’ni doğrudan ilgilendiren operasyonel ve siyasi davaları sessizce ve uzaktan izlemesiyle dikkat çekti. Bu durum, “AKP tarafından 12 yıldır sürdürülen eleme-ayıklama sisteminden geçerek en üstte kalmayı başarmış komutan” olarak değerlendirildi.

Balyoz sürecinde, tutuklu komutanların Özel kadar tepki gösterdiği bir diğer isim dönemin 3. Kolordu Komutanı Hulusi Akar'dı.

2009-2011 arasında yani Balyoz'un en önemli döneminde Hasdal Cezaevi ona bağlıydı. İlk tutuklanan komutanlar cezaevinde “tek tip elbise, havalandırma, ziyaretçi yasağı” gibi ağır koşullarda yaşadı.

Sonradan hiçbir tutuklusunun kalmadığı ve tüm iddianamenin çöktüğü bir dava olan İzmir Askeri Casusluk Davası sırasında, cezalandırılmak istenen askerlerin sızdırdığı iddia edilen belgelerin “gizli” olup olmadığına dair hazırlanan bilirkişi raporuna Org. Hulusi Akar’ın müdahale ettiği basına yansımıştı. Askerlerin cezadan kurtulmasını sağlayacak “sızdırıldığı iddia edilen belgeler gizli değildir” raporlarının, Akar’ın müdahalesi sonrasında askerlerin ceza almasına yol açacak şekilde değiştirildiği iddia edildi.


ERDOĞAN’IN WASHİNGTON ZİYARETLERİNE EŞLİK ETTİ

Hürriyet’te AKP yanlısı Metehan Demir’in 2013’te Hulusi Akar için yazdığı bir “Seri Paşa Hulusi Akar” başlıklı değerlendirmede şu cümleler yer almıştı:

“Bundan neredeyse iki sene önce Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında, sivillerle birlikte otel lobisindeki bir masada kahkahalar atan, yine onlar gibi sivil giyimli, dikkat çeken bir isim olarak öne çıkmıştı. Ama en büyük özelliği ise yine yakın çevresinin tanımlamasıyla detaylarda boğulmadan seri karar verip uygulayabilme yeteneği. Bu nedenle ona bu seriliği için ‘Seri Paşa’ ismini takanlar bile var. Buna ek olarak bir süreden beri yeni bir konseptin de yaratıcılarından.

O da “Sivil gibi düşünüp asker gibi hareket etme” prensibi.

Bunu da sürekli empati uygulayarak kendini hem asker hem sivillerin yerine koyarak sorunların çözümünde bir formül olarak uyguluyor. Seri karar vermesini de “Türkiye’nin zorlu koşullarında zaman kaybetmemek” olarak tanımlıyor. Yıllarca yurtdışı görevi olduğundan dolayı ileri derecede İngilizcesi ve NATO’nun kritik kademelerinde yakın arkadaşları var. İç güvenlik harekâtlarında aldığı görevler de onun yine eylemlerindeki yerleşik hafızalarından biri."


ERDOĞAN’IN “ÇAKI GİBİSİN” ÖVGÜSÜ

Orgeneral Akar'ın zinde hali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dikkatini çekmiş bir resepsiyon sırasında Akar'a “Çakı gibisin” yorumunu yapmıştı. 2011 yılında Genelkurmay 2'inci Başkanı iken dönemin başbakanı Erdoğan'a BM Genel Kurul çalışmaları sırasında eşlik etmişti.


 “SU UYUR, HULUSİ AKAR” SLOGANI

Gazeteci-Yazar Yavuz Selim Demirağ, "İmamların Öcü - Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Cemaat Yapılanması" adlı kitabında Org. Hulusi Akar hakkında şu cümlelere yer verdi:

"TSK’deki paralel devlet yapılanmasındaki araştırmaların çoğunluğunda yollar Hulusi Akar’ın kavşağında birleşiyor. Oysa Hulusi Akar bu satırların yazarının hemşerisi ve dolaylı akrabasıdır. Onun adını ilk kez Kara Harp Okulu Komutanlığı’na atandığında duydum.

Rahmetli babamın halasının oğullarından İzzet Ünal, generalliğe terfisinde Akar’dan bahsetmişti. Ünal ile akrabalık ilişkilerimiz düğün, bayram ve cenazelerde bir araya gelmenin ötesine geçmediği için fazla bir samimiyetim yoktu.

Bu yüzden Ünal, aynı zamanda kayınbiraderi olan Akar’ın Harp Okulu Komutanlığı’ndan sonra yolunun hızla açılacağını söylediğinde fazla kulak asmamıştım."

Demirağ, Hulusi Akar'ın harp okulu zamanında arkadaşları tarafından "Su uyur, Hulusi Akar" diye anıldığını da aktarıyor. "Akar, Harbiye’de öğrencilerin sosyal etkinliklerini ve özel hayatlarını mercek altına almıştı. Askeri okulların kültüründe en büyük suç sayılan 'ispiyonculuk' neredeyse teşvik edilir hale geldi. Akar öylesine 'seri' çalışıyordu ki öğrenciler aralarında 'Su uyur, Hulusi Akar' diye şakalaşıyorlardı" cümleleriyle bu durumu aktaran Demirağ, Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı'na getirilmesi arifesinde ortaya çıkan ordudaki Cemaatçi yapılanmaya ilişkin ipuçlarına da yer veriyor.


 “ALEVİ PERSONELİ ELEYEN KOMUTAN”

Demirağ, Hulusi Akar'ın komutanlığı döneminde yapılan Sözleşmeli Subay eğitimi Sınavları'nda bazı personellerin Alevi olduğu gerekçesiyle elendiğini de iddia ediyor.

Demirağ bu iddiayı, "Sözleşmeli subaylar Harp Okulu yerine sivil üniversiteleri bitiren çeşitli mesleklerdeki personelden oluşur. Yazılı ve mülakat sınavlarından sonra kabul edilerek eğitimden geçirilirler. Akar’ın komutanlığındaki sınavlarda birçok sözleşmeli subayın yazılı sınavları geçtikleri halde mülakatlarda 'Alevi oldukları gerekçesiyle' elendiklerini de belirteyim" ifadeleri ile dile getiriyor.


AKAR'IN YANINA ATANAN İMAM HATİPLİ KİM.?

Kitapta Hulusi Akar'ın ilerleyen yıllarda özel kalemi görevini yürütecek Ahmet Erdoğan'dan da şöyle bahsediliyor:

"Ahmet Erdoğan 1986 yılında Tokat İmam Hatip Okulu’ndan sivil liseye geçti. Daha sonra askeri liseye giren Erdoğan, Harp Okulu’ndan 1994 yılında mezun olup akademiyi bitirdiği yıl, 3. Kolordu Komutanı Hulusi Akar’ın 'icra subayı' olarak görevlendirildi. 'İcra subaylığı' bir nevi 'özel kalem' ya da 'emir subaylığı' niteliğindedir. Komutanın bütün irtibatlarını ayarlayan Ahmet Erdoğan’ın akademiden yeni mezun olmuş bir kurmay subay olmasına rağmen buraya atanması hakikaten ilginçtir. Teamüllere göre akademiden yeni mezun subay kıtada 'tabur komutanlığına' tayin edilir, yani araziye çıkar. Oysa Erdoğan, nokta tayiniyle Akar’ın yanı başında görevlendirilmiştir."


2019’A KADAR GENELKURMAY BAŞKANI

Orgeneral Akar'ın teamüllere göre 2019 yılına kadar TSK'nin başında olması öngörülüyor.


© Medya Günebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Nisan.2017 – okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb – E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Nisan.2017 – okkesb61@gmail.com,  Diğer Haberler
 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET


 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖ
    - SONER YALÇIN'DAN BAHÇELİ'
    - MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜN
    - ARDAHANDA BİR ŞEYLER OLUY
    - YAŞAR NEZİHE “İLK KADIN İ
    - BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL,
    - TEVFİK GÖKSU PROTESTOSU Y
    - TEVFİK GÖKSU SERT KAYAYA
    - SİZ BU KAFAYLA; KÖFTECİ E
    - BÜYÜK SORUNUMUZ*RİCANİA S
    - SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM E
    - GERÇEK VANDALLIK BUDUR İŞ
    - SAĞLIĞINI DÜŞÜNENLERİN Dİ
    - KILIÇDAROĞLU CHP'DEN AYRI
    - CANAN KARATAY'DAN GERÇEK
    - TARIMDA BİRLİKTE MİLLİ TE
    - MATEMATİK KİTABINDA ATATÜ
    - İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRK
    - YASAL FAŞİZM, ULUSAL UTAN
    - 28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.