19.01.2022
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
İNSANLIK & YENİ NESİL.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ GÜÇLER, NEREDELER.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
*GEÇİP GİDERKEN ANILARDA*
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ana Sayfa >> Manşet Haberler
  *GEÇİP GİDERKEN ANILARDA*

  AVİON TEKSTİL 2022’Yİ KUTLADI.

  *CON AHMET’İN DEVRİ DAİM MAKİNESİ

  İNSANLIK & YENİ NESİL.!

  *BEN DEĞİL BİZİZ* & :BİRGRUPİNSAN: RESİM SERGİSİ

  *OHAL İLAN EDİLEBİLİR* MİŞ.!

  Türkiye Demokrasi Zirvesi'ne Çağrılmadı.!

  ŞEKERDE BÜYÜK OYUN VE TEHLİKE

  REMZİYE HİSAR; GOOGLE & DOODLE.!

  KENTUCKY KASIRGALARI

  İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

  SİZCE TIBBIN BABASI KİMDİR.?

  TÜRKİYE NEDEN DIŞLANDI.?

  TÜRKİYE'NİN BUĞDAY KARNESİ.!

  DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ GÜÇLER, NEREDELER.!

  SİEMENS OPERA YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşSİEMENS OPERA YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

Siemens Opera Yarışması’nın 18.Si 7 Mayıs Cumartesi The Seed’te Gerçekleşen Ödül Töreni İle Açıklandı.

Türkiye’nin opera alanındaki ilk ulusal yarışması olan Siemens Opera Yarışması her yıl olduğu gibi bu yıl da operaya gönül veren sanatçılar tarafından büyük ilgi gördü. Yarışmada birinciliğe İlkin Alpay layık görülürken, ikinciliği Gürkan Gider, üçüncülüğü ise Uğur Yılmaz elde etti. Genç soprano Dilara Kaymak ise mansiyon ödülünün sahibi oldu. Törende ödüllerini alan sanatçılar, etkinlikte davetlilere mini bir performans sergiledi.

Siemens Opera Yarışması’nda dereceye girenler, dünya sahnelerinde yer alma fırsatı yakalayarak, çeşitli ödüllerin de sahibi oldu.

Yarışmanın birincisi Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 4 aylık Almanca kursu kazanırken, yarışmanın ikincisi Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 aylık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 2 aylık Almanca kursunu almaya hak kazandı.

Üçüncü olarak ödül alan yarışmacı ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi'nde 6 haftalık yaz kursuna katılma fırsatını elde etti.

Prof. Yekta Kara’nın başkanlığındaki 18. Siemens Opera Yarışması jüri koltuğunda; Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler ile Münster Operası Genel Müdürü Ulrich Peters, Siemens AG Kültür ve Sponsorluk bölümü Direktörü Stephan Frucht yer aldı.

 Kültürlimited Yorum Yapın18. Siemens Opera Yarışmasında Dereceye GirenlerSiemens Opera Yarışması 

1.si / İlkin Alpay

1990 yılında Ankara’da doğan İlkin Alpay müzik eğitimine 7 yaşında Kültür Bakanlığı Devlet Çok Sesli Çocuk Korosu’nda Prof. Dr. Saadettin Ünal ve eşi Sevim Ünal ile başladı.

10 yaşından itibaren Ankara Devlet Opera Balesi’nde sahnelenen TurandotIl Pagliacci,Cavalleria Rusticana, La Boheme, FındıkkıranFlorinda gibi opera, bale ve çocuk müzikallerinde rol aldı. 2001’de Fazıl Say’ın  Nâzım  oratoryosunun prömiyerinde ve CD kaydında çocuk solist olarak görev aldı. 2007’de Ankara Devlet Opera ve Balesi solisti Oylun Erdayı ile şan çalışmalarına başladı.

2008’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Anasanat Dalı’nı ve aynı üniversitenin İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü kapsamlı burslu olarak kazandı.

2010 yılında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile birlikte Mozart Akşamı konserinde solist olarak görev aldı. Şubat 2013’te Bilkent Senfoni Orkestrası’nın, İhsan Doğramacı anısına, Ahmet Adnan Saygun’un Bir Orman Masalı eserini seslendirdiği konserde soprano solo olarak rol aldı.

Mayıs 2013’te Türk-Japon Vakfı’nın açılış yıldönümü konserine solist olarak katıldı.

Aynı tarihte Donizetti’nin Rita operasında Rita karakterini canlandıran İlkin Alpay, Nisan 2014’te Ensemble Nodus’un konserine misafir sanatçı olarak katıldı ve Arjantinli avantgarde besteci M. Kagel’in Tango Alemán eserinin Türkiye’deki ilk seslendirilişini vokal solo rolüyle gerçekleştirdi. Daha sonra Soprano Pervin Çakar’ın ustalık sınıfına aktif olarak katıldı.

2008-2014 yılları arasında Elena Hristova Puşkova şefliğindeki Bilkent Gençlik Korosu’nda korist olan İlkin Alpay, 2014 Haziran ayında lisans eğitimini onur derecesiyle tamamladı ve Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Üniversitesi MSSF Tiyatro Bölümü’nün ortak projesi olan “We Are All Young” konseri için solist olarak seçildi.

Mayıs 2015’te, Maria karakterini canlandırarak West Side Story müzikalinin ünlü Balcony Scene düetini seslendirdi. Şubat 2016’da İzmir’de düzenlenen 9.Ulusal Genç Solist Yarışması, Üniversite kategorisinde finale kaldı. Eylül 2014’ten beri Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Dr. Mustafa Yurdakul ve Dr. Gülüm Sürmen Ötenel ile yüksek lisans eğitimini sürdüren İlkin Alpay, şan çalışmalarına Oylun Erdayı ile devam ediyor. Ayrıca üç yıldır Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak koro ve solfej öğretmenliği yapıyor.

Siemens Opera Yarışması 

2.si / Gürkan Gider

Gürkan Gider 1993 yılında Ankara'da doğdu. 2008 yılında Ankara Güzel Sanatlar Lisesi'nin sınavını kazandı ve bu süre içerisinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Gençlik Korolarında görev aldı. TV ve Radyo programları da gerçekleştiren Gürkan Gider, Lise son sınıfta, hocalarının yönlendirmesiyle, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Opera Anasanat bölümünü kazandı. Opera Anasanat dalının sahnelediği, J. Strauss'un Die Fledermaus adlı eserinde rol alan Gürkan Gider Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda öğretimine devam ediyor. Çalışmalarını Öğretim Görevlisi Şenol Talınlı ile sürdürüyor.

Siemens Opera Yarışması

3.sü / Uğur Yılmaz

1987 yılında İzmir’de doğan Uğur Yılmaz, 1996 yılında TRT Çocuk Korosu’na 1.lik ile alındı. Aynı zamanda tiyatro eğitimine de başlayan Yılmaz, 2005-2008 yılları arasında TOBAV( Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanlar Vakfı ) Gençlik Korosu ve İzmir Sanat Çok Sesli Korosu ile çalışmalarına devam etti. 1999-2008 yılları arasında çok sayıda koro konserleri vermesinin yanı sıra Şef İbrahim Yazıcı, Şef İsmail Bilen, Şef Ali Hoca, Şef Nural Altar ile müzik çalışmalarına devam etti. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümünü kazandı ve Prof. Güzin Gürel’in öğrencisi oldu. 2011 yılında Uluslararası İzmir Genç Solistler Şan Yarışması’nda yarı finale kaldı.

2012-2013 yılları arasında ( SHMF ) Schleswing-Holstein Müzik Festivali’ne seçilerek, Almanya turnesi ile Türkiye’yi temsil etti. 2013 yılında Yapı Kredi Bankası Çağrı Merkezi bünyesinde çok sesli koro kurup konserler vererek ödül aldı. Aynı yıl İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli kadro alarak Sinan Süleymaniye’de adlı oyunda oynadı ve aynı zamanda aynı oyunun koro şefliğini yaptı. İstanbul Devlet Operası Süreyya Sahnesi’nde Le Nozze Di Figaro ( Figaro’nun Düğünü ) adlı operada Figaro karakterini canlandırdı. 2014 yılında Doğuş Üniversitesi Çok Sesli Korosu’nu kurdu ve bu koro ile birçok konser vererek ödül aldı.

2015 yılında da 17. Siemens Opera Yarışmasına katılan Uğur Yılmaz yarı finale kaldı.

Aynı yıl Sedat Gürel & Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı bünyesinde Gioacchino Rossini: Il signor Bruschino operasın da Gaudenzio karakterini canlandırdı. 2016 yılında 9. Ulusal Genç Solistler Şan Yarışması’nda birincilik aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı bünyesinde Otto NicolaiDie lustigen Wiber von Winston operasın da Falstaff karakterini canlandırdı.

2009 yılından bu yana Prof. Güzin Gürel ile ses sağlığı, ses foniatrisi üzerine eğitim alan Uğur Yılmaz şan çalışmalarına devam ediyor. 

Siemens Opera Yarışması

Mansiyon Ödülü / Dilara Kaymak

Dilara Kaymak müzik hayatına 10 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda korno ile başladı. Lisans dönemine geçerken müzik hayatına opera sanatçısı olarak devam etmeye karar veren Kaymak, Opera eğitimine 2014 yılında Mersin Üniversitesi’nde Çiğdem Aladağ ile başladı. İlk sahne tecrübesini Mersin Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu W.A.Mozart 'ın Bastien und Bastienne operasındaki Bastienne rolü ile deneyimledi.

2015 yılında İzmir Ulusal Genç Solistler yarışmasının öğrenci kategorisinde 3.lük ödülünü alan Dilara Kaymak aynı yıl Ulf Bastlein'ın önderliğinde gerçekleşen Husum Lied Festivalive masterclassında yer aldı. 2016 yılında Mersin Üniversitesi’nde gerçekleşen Şebnem Ünal ve Silvano Zabeo masterclassına da katıldı. Dilara Kaymak eğitim hayatına Çiğdem Aladağ ile devam ediyor.

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Haziran.2016 – okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ –– okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb ––––––– E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Haziran.2016 – okkesb61@gmail.com,

HABER

18. SİEMENS OPERA YARIŞMASI’NIN KAZANANLARI

Türkiye’nin opera alanındaki ilk ulusal yarışması olma niteliğini taşıyan ve bu yıl 18. kez gerçekleştirilen Siemens Opera Yarışması kazananları belli oldu.

Prof. Yekta Kara’nın başkanlığında, Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler, Münster Operası Genel Müdürü Ulrich Peters, Siemens AG Kültür ve Sponsorluk Bölümü Direktörü Stephan Frucht’tan oluşan jüri, bu yıl birinciliğe İlkin Alpay’ı layık gördü. Yarışmada ikinciliği Gürkan Gider, üçüncülüğü ise Uğur Yılmaz elde etti. Genç soprano Dilara Kaymak da mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Siemens Opera Yarışması’nda dereceye giren isimler çeşitli ödüllerin yanı sıra uluslar arası sahnelerde  yer alma fırsatı yakalayacak. Yarışmanın birincisi Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 4 aylık Almanca kursu kazanırken, yarışmanın ikincisi Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 aylık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 2 aylık Almanca kursunu almaya hak kazandı. Üçüncü olarak ödül alan yarışmacı ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık yaz kursuna katılma fırsatı elde etti.

 

  Diğer Haberler
 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - *GEÇİP GİDERKEN ANILARDA*
    - AVİON TEKSTİL 2022’Yİ KUT
    - *CON AHMET’İN DEVRİ DAİM
    - İNSANLIK & YENİ NESİL.!
    - *BEN DEĞİL BİZİZ* & :BİRG
    - *OHAL İLAN EDİLEBİLİR* Mİ
    - Türkiye Demokrasi Zirvesi
    - ŞEKERDE BÜYÜK OYUN VE TEH
    - REMZİYE HİSAR; GOOGLE & D
    - KENTUCKY KASIRGALARI
    - İnsan Hakları Evrensel Bi
    - SİZCE TIBBIN BABASI KİMDİ
    - TÜRKİYE NEDEN DIŞLANDI.?
    - TÜRKİYE'NİN BUĞDAY KARNES
    - DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ G
    - *BÜYÜK SIFIRLAMA* & *COVI
    - SEDAT PEKER’E AÇIK MEKTUP
    - GEÇERKEN UĞRADIM; Özler A
    - KARADENİZ, RUS GÖLÜ MÜ, N
    - #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HAN


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.