RUSYA BİZE NE YAPTI, NE YAPMADI.?

Bize İse Atatürk Vizyonunda, İsmet İnönü Ustalığında, Şükrü Saracoğlu, Reşit Galip, Mahmut Esat Bozkurt Kararlılığında Ve Kalibresinde Yöneticiler Lazım.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

RUSYA BİZE NE YAPTI, NE YAPMADI.?

Bize İse Atatürk Vizyonunda, İsmet İnönü Ustalığında, Şükrü Saracoğlu, Reşit Galip, Mahmut Esat Bozkurt Kararlılığında Ve Kalibresinde Yöneticiler Lazım.

 

Muavenet Muhribimizi Rusya Vurmadı,

Özel Kuvvetlerin Kafasına Rusya Çuval Geçirmedi,

15 Temmuz’u Fethullah İle Beraber Rusya Planlayıp İcra Etmedi,

Irak Üzerinde Eşref Bitlis’in Helikopterini Rusya Taciz Etmedi,

İsrail’in Kurucusu Ve 48’den Beri Kollayıcısı Rusya Değil,

Filistin Topraklarını İsrail’e Rusya Peşkeş Çekmedi,

Irak’ı Bölüp Kuzey Irak’ta Kürdistanı Rusya Kurmadı,

Barzani’yi, PKK’yı, YPG’yi Başımıza Bela Eden Rusya Değildi,

YPG’ye Binlerce Tır Silah Ve Mühimmatı Rusya Vermedi,

Kıbrıs’ta Karşımıza Çıkıp Yıllarca Ambargo Uygulayan Rusya Değildi,

 

74’de Haşhaş Ekmeyeceksin Diye Emir Veren Rusya Değildi,

Bugün Verdiğimiz Paranın Üstüne Yatıp F-35’leri vermiyorum Diyen Rusya Değil,

Bize Caatsa Yaptırımlarını Uygulayan Rusya Değil,

Cumhurbaşkanına “Aptal Olma” Diyen Rusya Değil,

Bronson’u Serbest Bırakmazsan Oyarım, Ekonominizi Mahvederim, Taş Devrine Dönersiniz Deyip Papazı Zorla Alıp Götüren Rusya Değildi,

İncirlikten Çekiç Güç Ve Provide Comfort Harekâtları İle PKK’ya Malzeme Ve Silah Veren Rusya Değildi,

15 Temmuz’da İncirlikten Ve Afganistan’dan Cahit Bakır İle Bekir Ercan Van İle İrtibat Sağlayıp Diğer Amerikancı Generallerle Darbe Yapan Rusya Değildi,

Fethullah Gülen’i Koruyan Kollayan Ve Hala Kendi Topraklarında Muhafaza Eden Rusya Değil,

 

12 Eylül Darbesini Rusya Yapmadı,

Johnson Mektubunu Rusya Yazmadı,

23 Cent’lik Asker Olarak Kore’de Koreliler İçin 700 Küsur Askerimizi Bir Hiç Uğruna Rusya İçin Kurban Vermedik,

Geçen Sene Azerbaycan’ın Karabağ’ı Geri Almaması Ve Ermenistan Toprağı Olarak Kalması İçin Yırtınan Rusya Değildi,

Wilson Prensipleriyle Sevr Anlaşmasında Doğu Ve Güneydoğu Anadolu’yu Ermenilere Söz Veren Anlaşmaya Sokan Ve Bunun İçin Büyük Çaba Sarf Eden Rusya Değildi,

Siyasal İslam’ı Başımıza Bela Eden Rusya Değildi,

Marshall Yardımları Ve Truman Doktrini İle Milli Sanayimizi Çökerten, Açılan Fabrikalarımızın Kapanmasına Sebep Olan Ve Bizi Kendisine Göbekten Kendine Bağlayan Rusya Değildi,

 

BU LİSTE UZAR GİDER.. PEKİ, RUSYA NE YAPTI:

Kurtuluş Savaşında Silah Ve Cephane İle Akaryakıt Sovyetlerden Tedarik Edildi,

24 Ağustos 1920 Günü Bekir Sami Bey Başkanlığında Moskova’ya Giden İlk TBMM Heyeti İle Sovyetler Arasında İmzalanan Yardım Antlaşması Gereğince Askeri Yardımın Deniz Yolu İle Yapılmasına Karar Verildi.

Bölgede Bulunan, 5 Ton Üzeri Büyüklükte 28 Geminin Toplam Taşıma Kapasitelerinin Takriben 7800 Ton Olmasına Karşılık.

Sovyetler Birliğinin Batum, Tuapse Ve Novorosysky Limanları Üzerinden, Ağustos 1922’ye Kadar 200 İrili Ufaklı Deniz Vasıtası İle İnebolu, Trabzon Ve Samsun Limanlarına 46 Ayda Toplam 300,000 Ton Harp Malzemesi Taşındı Ve Kurtuluş Savaşı Destanı Böyle Yazılabildi.

Alemdar Ve Gazal Römorkörleri İle Şahin Vapuru, Rusumat-4 Gümrük Motoru Ve Diğer Tekneler Anadolu’nun Karadeniz’deki Can Damarını Oluşturdular. Özellikle I. İnönü Savaşında Elde Edilen Askeri Başarıdan Sonra Artarak Devam Eden Rus Lojistik Desteği, Kurtuluş Savaşının Kaderini Belirleyen Ana Eksen Oldu.

Neden Atatürk, “Gözüm Sakarya’da, Kulağım İnebolu’da” Diyordu Sizce? Kurtuluş Savaşı’nda İkmal Teşkilatının Başında Bulunan Korgeneral Muzaffer Ergüder’in, 1925 Yılında Bu Başarı İçin Sarf Ettiği “Kurtuluş Savaşı’nda Bir Avuç Deniz Subayımız Ve Laz Takaları Olmasaydı, Ne İnönü’ler, Ne Sakarya Ve Ne De Dumlupınar Ve De Dolayısıyla Kurtuluş Savaşı Olmazdı” Sözlerine Ne Eklenebilir ki?

Cem Karaca ‘’Kavga’’ İsimli Şarkısında İşte Bu Denizcileri Anlatır.

(Üç Kardeş Emaneti Aldılar Bir Dereden / İlyas, Temel, Süreyya Kürekler Siya Siya / Emanet Makinalı, Tüfekler Hoçkis Marka..)

Kuvayı Milliye Destanında Arhavili İsmail Gibiler Tarafından Silah Ve Mühimmatın Batum’dan Getirildiği Anlatılmaz mı.?

Genç Ve Fakir Cumhuriyetimiz Hayatta Kalma Mücadelesi Verirken, Abd Ve Batı Fabrikalarımızın Kapanması İçin Kıçlarını Yırtarken Beş Kuruş Para Almadan Sadece Ve Sadece Kuru Üzüm, Narenciye, Domates Vs. Ve Tarım Ürünleri Karşılığında;

Türkiye’nin En Büyük Demir Çelik İşletmesi İskenderun Demir Çelik’i

Seydişehir Alüminyumu

Oymapınar Barajı'nı,

Aliağa Petrol Rafinerisi'ni,

Bandırma Sülfürik Asit Fabrikasını,

Artvin Lif Levha Fabrikasını,

Çayırova Cam Fabrikasını,

Türk Tekstilinin Temeli Kabul Edilen Nazilli Sümerbank Basma Fabrikasını,

Kayseri Sümerbank Bez Fabrikasını,

Arpaçay Barajını,

Orhaneli Termik Santralini,

Ruslar Tek Kuruş Almadan Tarım Ürünleri Karşılığında Bize Bir Nevi Hediye Etmedi mi.?

Hepsinin Parası Domatesle Salatalıkla Portakalla Mandalinayla Üzümle Fındıkla Ödenmedi mi?

Bunların Hepsi Atatürk Vizyonu Değil miydi.?

 

SON OLARAK BİR DAHA TEKRARLAYALIM;

Konu Putin Değil. Amerikancı Değiliz. Rusya yanlısı da Değiliz. Türkiye Cumhuriyetinin Menfaatlerinin Peşindeyiz. Rusya Da Bize Tarih Boyunca Sayısız Saldırıda Bulundu. Ancak Bugün Rusya Komşumuz. Karadeniz’de Kıyıdaşımız. Ekonomik Askeri Vs. Birçok İlişkimiz Var. Yarın ABD Ve İngiltere Çekip Gittiğinde Biz Rusya İle Baş Başa Kalacağız. Bu Savaş Bizim Savaşımız Değil. Üstelik Minsk Anlaşmasında Rusya’ya Verilen Taahhütlerin Hiçbiri Gerçekleştirilmedi. ABD NATO Ve Ukrayna Üstünden Rusya’yı Taciz Ve Tehdit Ediyor. Rusya Bunu Kendi Beka Sorunu Olarak Görüyor. Biz Bu İşin Dışında Kalmalıyız. NATO Kendini Transforme Etti. Varşova Paktı Gitti İşsiz Kaldı. Kendine Yeni Rol Arayıp Durdu. Yıllarca Sürdü Bunun Hazırlığı. Netice Olarak; Dünyanın Her Yerinde ABD’nin Ve Birleşik Krallığın Çıkarlarını Yerine Getiren Bir Örgüte Evirdi Kendini. ABD Ve Batı Bizi İnadına Bu İşin İçine Çekmeye Çalışacaklar.

Bize İse Atatürk Vizyonunda, İsmet İnönü Ustalığında, Şükrü Saracoğlu, Reşit Galip, Mahmut Esat Bozkurt Kararlılığında Ve Kalibresinde Yöneticiler Lazım. Amacımız Tam Bağımsız Türkiye’dir.

 

Rus Donanması, Canlı Yangın Tatbikat Alanları ile Karadeniz Deniz Taşımacılığını Kısıtladı

Karadeniz'e giden üç Rus amfibi, 8 Şubat (Rusya Savunma Bakanlığı)

Rus Donanması, Karadeniz'in geniş bir alanı ve Azak Denizi'nin büyük bir bölümü için canlı ateş tatbikat alanları ilan ederek, navigasyonu Ukrayna'nın ticari limanlarına etkin bir şekilde kısıtladı. 

Ticari nakliye ve hava trafiğinin 13-19 Şubat tarihleri ​​arasında belirlenen alanların dışında kalması tavsiye edilir. Bir alan, Kerç Boğazı'nın kuzey girişini kapsıyor ve potansiyel olarak, tatbikat süresince Azak Denizi'ndeki Ukrayna limanlarına yönelik tüm deniz erişimini kesiyor. Buna Mariupol, Berdyansk ve Henichesk limanları dâhildir. Rusya geçmişte deniz egemenliği anlaşmazlıkları nedeniyle Boğaz'ı ablukaya almıştı.

Karadeniz tarafında, Rus işgali altındaki Kırım Yarımadası'ndan biri batıda Odessa'ya, diğeri güneybatıda Bulgaristan'a doğru olmak üzere iki tatbikat alanı yayılıyor. Batı egzersiz alanı, Odessa'yı Boğaz'a bağlamak için yalnızca dar bir kıyı suları şeridi bırakıyor. 

Ukraynalı Black Sea News editörü Andrii Klymenko, "Herhangi bir panik istemiyoruz, ancak bu, iki yıldır hakkında uyarıda bulunduğumuz Ukrayna limanlarının 'deniz ablukası' gibi bir şeye hazırlanmaya çok benziyor" dedi. "Bunun durdurulması gerekiyor. En yüksek uluslararası düzeyde... Ticaret gemilerinin geçişi için koridorlar yok. Bu olmadı [Rusya, Kırım'ı 2014'te ilhak ettiğinden beri]."

Tatbikat alanının duyurusu, Rus Donanması'na ait üç tank çıkarma gemisinin Karadeniz'e gelişiyle yaklaşık olarak aynı zamanda yayınlandı. Üç kişi daha Boğaz'dan geçiyor ve Çarşamba günü gün sonuna kadar varmaları bekleniyor. Bu gemiler, Karadeniz Filosunun mevcut yedi amfibi hücum gemisini güçlendiriyor ve olası bir Ukrayna işgali durumunda destekleyici bir rol oynamaları bekleniyor. 

Rochan Consulting'den analist Konrad Muzyka'ya göre, altı tank çıkarma gemisinden en az üçü 336. Deniz Piyade Tugayının unsurlarını taşıyor. Bu birimler, su kaynaklı modda bir su jeti tarafından tahrik edilen tamamen amfibi 8x8 araç olan BTR-82A zırhlı personel taşıyıcı ile donatılmıştır. 

Bu arada, Pasifik Filosu ve Kuzey Filosundan çok sayıda Rus Donanması, Akdeniz'e tatbikat konuşlandırmak için hareket halinde. Kuzey Filosunun amiral gemisi, kruvazör Mareşal Ustinov, Pazartesi günü Cebelitarık Boğazı üzerinden Akdeniz'e girdi. Varyag kruvazörü, Amiral Tributs destroyeri ve petrol gemisi Boris Butoma, geçtiğimiz hafta Süveyş Kanalı üzerinden Doğu Akdeniz'e ulaştı.

Karada Rusya, Belarus'tan Rostov-on-Don'a ve Rus işgali altındaki Kırım'a kadar Ukrayna'nın kuzey, doğu ve güney sınırlarına 100.000-135.000 asker yerleştirdi. Beyaz Saray'a göre, geniş çaplı bir saldırının başlangıcı "her an olabilir"

9 Şubat 2022 15:23 Tarihinde The Maritime Executive Tarafından Yayınlandı

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP