TÜRKİYE, UYGUR OKULLARINI NEDEN KAPATTI.!

Türkiye, Çin’in Pekin Karşıtı Önlemlere Karşı Şikâyetinin Ardından İstanbul’daki Uygur İlkokulunu Neden Kapattı.?

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

TÜRKİYE, UYGUR OKULLARINI NEDEN KAPATTI.!

Türkiye, Çin’in Pekin Karşıtı Önlemlere Karşı Şikâyetinin Ardından İstanbul’daki Uygur İlkokulunu Kapattı.

Türkiye, Çin’in ajansın Pekin’e karşı emirler verdiğinden şikâyet etmesi üzerine İstanbul’daki Uygur ilkokulunu kapattı. Radio Free Asia (RFA) için yazan Jill Kashkari, 21 Şubat’ta İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin Hira Uygur İlköğretim Okulu’nun kapılarını kilitlediğini ve 300’den fazla öğrenciyi içeri almadığını söyledi.

Çin, okulun Türkiye’nin kendi kurallarını ihlal ettiğini söyledi, ancak bazı milletvekilleri okulun yeniden açılmasını istiyor. Okul yetkilileri, Çin’in okul hakkında şikâyette bulunduğunun kendilerine bildirildiğini söyledi. Hira Uygur Okulu, bazıları Sincan’daki yaygın zulümden kaçan birçok Uygur’un yerleştiği İstanbul semtinde bulunuyor.

Öğrencilere Uygur dili ve diğer konuları öğrettiğini söyleyen Kaşkari, Türkiye’de ikamet etme imkânı olmayan Uygur çocuklarına devlet okullarına gidemediği için eğitim verdiğini söyledi. Ayrıca yetişkinlere İngilizce ve Türkçe dillerinin yanı sıra dikiş dikme ve araba kullanma gibi mesleki beceriler de öğretti.

Türk hükümet yetkililerine şikâyette bulunan RFA, Çin’in okulu öğrencilerin 2019 okul festivali için askeri üniforma giymelerini gerektiren Türk kurallarını ihlal etmekle suçladığını söyledi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü başkanı Levant Yassıcı, RFA’ya yaptığı açıklamada, milletvekillerinin kapatmaya yönelik kamuoyu eleştirilerine rağmen okulun kapatılmadığını söyledi.

“Neden kapatalım? Kapatmadık” dedi. “Ben bu işi bilmiyorum. Bununla hiçbir ilgim yok. Bunu araştırmamız gerekiyor.” Türkiye ve Çin son yıllarda yakınlaştıkça, kara para aklama ve terörün finansmanı hakkında bilgi alışverişi için ikili bir anlaşma da dâhil olmak üzere okul hakkında tartışmalar patlak verdi. İki ülke yaklaştıkça, Türkiye’de çalışan Uygur göçmenler periyodik olarak gözaltına alınmakta ve göçmen gözaltı merkezlerinde tutulmaktadır.

Kaşkari, Uygur yanlısı Türk parlamentosundaki muhalefet milletvekillerinin okulun kapatılmasını eleştirdiğini söyledi.

İktidardaki rejim bağlı hükümet bir Türk gazeteci olan Konet Özdemir, Uygur Müslümanlarını PKK üyelerine benzetti. Özdemir, Türk ödeneklerinin Doğu Türkistan’da yer alanlarına dayanmalarına da Uygur Müslümanlarına destek vermemek konusunda kesinlikle güvenilir olduğuna inanmıştır.

 

Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin kontrolündeki yaşayan bir Uygur azınlığında yaşadığı ve kendi başına yönettiği iddia ediliyor. 2009’da Amerikan poliçesi, internet ortamında Erdoğan’ın Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik baskılı kızlarını, Pekin’idıran ve isteyen isteyen ve totaliter otoriteye meydan okuyan bir lider olarak itibarını pekiştirmek olarak tanımladığını bildirdi.

 

@#ÖkkeşBölükbaşı © #MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul -Şubat.2022 -okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP