BİR SEVGİLİLER GÜNÜ YAZISI

Gazete Patronları Farklı Farklıdır. En Bilinenleri, Mercedeslerle Dolaşan, Korumaların Takip Ettiği Bildiğimiz İsimlerdir. Bir De Bilinmeyenler Vardır.

Payla:
 • Google'da Paylaş
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

BİR SEVGİLİLER GÜNÜ YAZISI

Gazete Patronları Farklı Farklıdır. En Bilinenleri, Mercedeslerle Dolaşan, Korumaların Takip Ettiği Bildiğimiz İsimlerdir. Bir De Bilinmeyenler Vardır.Mesela geçen yıl kaybettiğimiz Güngör Denizaşan da bir gazete patronuydu, haberini kendisi yazar, fotoğrafını kendisi çeker, gazetesini kendisi çıkarır, dağıtımını kendisi yapardı; gazetesini bu şekilde tam 52 yıl çıkardı. Sağ olsun, çıkardığı gazetelerin tüm sayılarını ciltletip, bana da bir takım armağan etmişti, gözüm gibi saklıyorum.

Tanıdığım bir medya patronu daha var, o da Saime Oğuzhan. O da Güngör abi gibi; yani patrondan çok, medya emekçisi. İstanbul'da Kentim Şişli Gazetesi'ni çıkarıyor, çok çekirdek bir ekiple, güç koşullarda çalışıyor ve de patlayan kâğıt fiyatlarına rağmen bunu başarıyla sürdürüyor, haberleri topluyor, röportajları yapıyor, gazetenin sayfalarını hazırlıyor, baskısını, dağıtımını, her şeyle kendisi ve dar kadrolu ekibi ilgileniyor.


BRAİLLE ALFABESİ İLE ÇIKAN İLK ve TEK GAZETE


Saime Oğuzhan sadece bunları yapmıyor, Türkiye'nin Braille Alfabesi ile bir gazete daha çıkarıyor, adı da 'Görülmeyen Gazete.' Braille Alfabesi, görmeyenler için hazırlanan, ellerin kabartma harfleri izlemesiyle okunan bir alfabe, Görülmeyen Gazete de alanında Türkiye'de bir ilk.Yani milyarder medya patronları, 'para getirmez' diye bu işle uğraşmıyorlar ama Saime Oğuzhan, parasına, masrafına bakmadan bunu yapıyor. Braille Alfabesi ile hazırlanan gazetenin Yazı İşleri Müdürü, kendisi de görme engelli olan Fatih Mehmet Moray. Moray gazetesinde bir hata çıkarsa, "Gözümden kaçmış" diye espriyi patlatan bir başka medya emekçisi.

Görülmeyen Gazete'nin yayıncısı Saime Oğuzhan geçen ay bir ilginç yarışmaya da imza attı, görenlerin hazırladığı medya organlarının gözünden kaçtığı için, siz medyada görmemiş olabilirsiniz, bu da, görmeyenler arasında bir şiir yarışması idi.YARIŞMADA PARA ÖDÜLÜ VARDI

Türkiye çapında görme engelli yüzü aşkın kişi şiir gönderdi, bunlardan 9'unun aslında gayet iyi görenler olduğu anlaşılınca, onlar diskalifiye edildiler, sonuçta Balıkesirli bir öğretmen olan Hasibe Boztepe'nin yazdığı 'Senin Adın Işık Olsun' şiiri birinciliğe layık bulundu. Layık görüldü diyorum, çünkü jüri gayet ciddi isimlerden oluşuyordu, başkanı da şair Ataol Behramoğlu idi.

Yarışma düzenlendi, şiirler seçildi, ödül kazananlar da İstanbul'da lüks bir otelde ağırlandı. Bir de gala gecesi düzenlendi ve yarışmanın tüm şiirleri de bir kitapta toplandı. Üstelik kitabın Braille Alfabesi ile baskısı bile yapıldı. Tüm bu medya faaliyetine gönüllü destek verdiğim için, ben de o galaya davetliydim ve hatta ödül dağıtımı sırasında fiili olarak görev bile aldım. Tüm bunlar tabii ki sponsorların bonkörlüğü ile gerçekleşti.BÜTÜN BUNLARIN SEVGİLİLER GÜNÜYLE İLGİSİ NE.?

Peki, tüm bunların Sevgililer Günü ile ne ilgisi var diyeceksiniz. Haklısınız ama var. Şöyle ki:

Şiir Yarışmasını kazanan öğretmen Hasibe Özdemir'in şiiri, görmeyen bir annenin, dünyaya getirdiği şu sıralar 9-10 yaşlarında olan minik oğluna sevgisini anlatıyor ve şöyle diyordu:

'Geldin can suyum oldun bakışlarında bereket

Geldi nura boğuldum başka söze ne hacet.!'

Uzun şiirden bu iki mısra bile, bir annenin çocuğuna sevgisini ne kadar güzel anlatmış değil mi.?

Bir Türkçe öğretmeni olan Hasibe hoca, devam ediyordu şiirine: 'Işığa benzeyen bir şey vardı avuçlarında

Oysa ben ışık nedir bilmem ki.!'

İşte bu güzel dizelerin yazarı Hasibe öğretmen şimdi, Saime Oğuzhan'ın yazar kadrosuna katıldı. Zaten geniş bir yazar kadrosuna sahip olan Kentim Şişli Gazetesi www.kentimsisli.com.tr ve Görülmeyen Gazete, artık daha güçlü ve umarım daha uzun yıllar yayınlarını sürdürürler.

Doğan Satmış

 

https://www.ngazete.com/bir-sevgililer-gunu-yazisi-3186yy.htm?fbclid=IwAR2_XZ6pcjrcc7rnR3XrZH4h8DsZ1JW-sLmeBF6tetL8S1C5DJHFJrx5CC4

 

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul - Şubat.2022- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

Diğer Haberler

 • *BELEDİYE HİZMETİ PARTİCİLİK DEĞİL, HALK HİZMETİDİR.!*
 • MUSTAFA AKGÜN ve KAÇAR SOKAK SAKİNLERİ RÖPORTAJI
 • AYSEL ÖYMEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
 • KRİZİN FATURASINI ÖDEMEMEK İÇİN NE YAPMALI.?
 • TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ BEYLİKDÜZÜ İLÇE ÇALIŞTAYI YAPILDI
 • TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ ŞİŞLİ İLÇESİ ÇALIŞTAYI YAPILDI
 • TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
 • KROMEVYE FABRİKASINDA MOBİNG.!
 • İBB VE İMAMOĞLU'NA SALDIRMA MODASI
 • DİSK BASIN İŞ GENEL KURULU YAPILDI
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP