08.12.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ GÜÇLER, NEREDELER.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ana Sayfa >> Manşet Haberler
  DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ GÜÇLER, NEREDELER.!

  *BÜYÜK SIFIRLAMA* & *COVID-19 GERÇEKLERİ*

  SEDAT PEKER’E AÇIK MEKTUP

  GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı

  KARADENİZ, RUS GÖLÜ MÜ, NATO GÖLÜ MÜ.? YOKSA.!.

  #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HANGİSİ.?

  TRANS SEX WORKERS STRUGGLE TO SURVİVE

  KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS

  126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU

  BU; MİLLETİNE ÂŞIK BİR ADAMIN HİKÂYESİDİR.!

  AKP'Lİ BAŞKAN TÜRK BAYRAĞI'NI DEĞİŞTİRDİ

  BALATLILARIN KİTABI HÜSEYİN MOVİT'EN

  #YARAMAZ #ÇOCUK #YAYINLARI & UNESCO ÖDÜLÜ

  MAVİ ÇIĞLIK; BAKRAÇ SANAT GALERİSİNDE.!

  İBB TARİHİ YIKIMI DURDURDU.!

  MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşMATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR

Milli Eğitim Bakanlığından Onaylı 4.Sınıf Matematik Kitabında Atatürk’e Saldırıldığı Saptandı.!

İlkokul ders kitaplarını incelemeye ve özellikle görselleri üzerinden Cumhuriyete ve Atatürk’e yapılan saldırıları tespit etmeye devam ediyorum.

Aşağıda MEB’den 5 yıllık onaylı 4.Sınıf Matematik Ders Kitabında (Ufuk Özçelik, Ata Yay.2018-2019) gördüklerimi odatv okurlarına sunuyorum.

Sh.10’da Gölge İnsanların Kutladığı Milli Bayram!...

Görselde insanların bir kısmı hayalet gibi gölge şeklinde, bir kısmı ise çizgi resim halinde, halk oyuncuları dağınık halde, bayraklar ise siyah konturlu ve bayrakların beyaz uçkuru yok. Burada görünen her şey değersizleştirilmiş haldedir.

İnsanların bir kısmını hayalet gibi gölge halinde resmetmek ise başlı başına etik yanlıştır. Bu durum Matematik ile de örtüşmez, çünkü matematik hayaletlerle öğretilemez.

Türk milletinin düşman işgalinden kurtuldukları günler resmedilirken böyle hayali insanlarla böyle ciddiyetsiz görüntü verilmez. Nerede yerel yöneticiler, nerde askeri temsilciler, nerde zafer bayrakları, nerde Atatürk posterleri?....

Bir şehrimizin Kurtuluş Günü bayramını böyle resmetmek Türk halkına saygısızlıktır.

Matematiksel yanlış: Bayram törenlerine katılan kişi sayısıyla matematik öğretilmez. Ortalama bir katılımdan söz edilebilir, ancak asla kaç kişi olduğu işlem konusu yapılmaz. Çünkü çocuk doğruluğunu test ederek ispatlayamayacağı bir şeyle matematik öğrenemez.

Sh.15: Oldukça iri ve itici resmedilen bir böceğin üzerinde yazılan sayıları çocuğa okutmak, boğumları üzerine yazdırmak çocukları matematikten uzaklaştırmaya sebep olur.

Çocuğun gece kâbus görmesine bile sebep olacak kadar iri olması ayrıca yanlıştır, çünkü gerçek hayatta doğada bu kadar büyük (15cm) tırtıl yoktur. Eğer bir hayvana, böcek de olsa, gerçeğinden büyük görüntü verilmişse korkutucu hale getirilmiş olur. 

Maksat çocuğu korkutmak olunca bunun çocuğa vereceği zararı açıklamak elbette önemlidir. Ancak burada üretilmiş bu korku figürüyle Atatürk’ün nasıl bir araya getirildiğini görüyoruz. Böceği yukarıda, Atatürk’ü çok küçük ve böcek resminin altına gelecek şekilde yerleştirmek çok vahim bir durum arz etmektedir.

 

Atatürk’e Yönelik Değersizleştirme Saldırılarının Vardığı Boyutu Göstermesi Açısından Bu Sayfa Çok Önemli Belgedir.

Sh.23: Bir şehir içi gezi aracına boyanmış iki Türk bayrağının biri sağdan sola diğeri soldan sağa resmedilmekle hatalıdır.

Sh. 36: Tek katlı bir köy okulunun bahçesindeki Atatürk Büstü avlunun en uzak noktasında ve büstün kaidesi gözümüzü rahatsız edecek şekilde orantısız/ciddiyetsiz resmedilmiştir.

Matematiksel yanlış: Okuldaki 1846 kız öğrenci ile 1613 erkek öğrencinin toplam sayısı kaçtır, diye soruyor. Oysa tek katlı bu okulda toplam 100 öğrenci anca bulunur. Yani, öğrenci soruyla örtüşmeyen uyumsuz/tuhaf bir görsele baktırılmakta, bu yolla zihinsel yanıltma yapılmaktadır. Bu uyumsuzluk sorunun değerini düşürür. Değer düşürme edimi Atatürk’ün büstüne de yapıldığı için çocuğun bu soru ve görsel üzerinden yaşayacağı tuhaflık duygusu çocuk Atatürk heykelini her gördüğünde aynı şekilde tuhaflık duygusu yaşamasına sebebiyet verecektir.

Kitapta benzer şekilde çok sayıda uyumsuz soru bulunmaktadır. Örneğin, s.56’da, fıstık ağacından kaç fıstık toplamış oldukları soruluyor. Resimde görülen 4 çuval fıstıkla ilgili soru yok, ancak ağaçtan toplam kaç tane fıstık topladıkları soruluyor; fıstık ağacında kaç incir olduğu asla matematiğin konusu değildir.

Sh.55: Öğretmen ve öğrencilerin hepsini arkadan resmetmek, odak noktası olarak sırt çantalarını tutmak, bayrağı siyah konturlu ve uçkursuz çizmek, bayrağı direğe bağlayan ip yokken öylece boşlukta resmetmek suretiyle bu resimdeki etkinlik ve milli değerler yeterince değersizleştirmeye uğratılmaktadır.

 

 Matematiksel olarak; resimde tahminen 20 kadar öğrenci sayılabilirken, sorulan soruda ise 1237 öğrenciden söz edilmektedir.

Soru ile görsel arasında dengesizlik vardır. Böyle sorular matematiğin hayatla bağını keser ve 4.sınıf öğrencisinin dengeli düşünmesine engel oluşturur.

Kitabın 150.sayfasında bulunan okul görselinde de aynı şekilde bozuk bayraklar ve orantısız Atatürk büstü resmedilmiştir.

Böyle dengesiz sorular içermesi nedeniyle bu Matematik kitabı, Atatürk’ün bilimi ve fenni yol gösterici olarak işaret etmesine ters düşmektedir.

Sh.59: Modelleme yapmak bahanesiyle resmedilen 90 tane küçücük kâğıt para görülüyor. Bu paraları üst üste bindirmek bahanesiyle üzerindeki Atatürk resimleri başları kesilmiş olarak görüntü verilmiştir.

Bu durum matematiksel bir değer ifade etmekten ziyade Atatürk’ü kesik görüntülemeye sebep olmuştur. Hazin bir görüntü yaratılmıştır.

Sh.256: “Ton Ve Miligramın Kullanıldığı Yerler”

Bu başlık altında kitapta kullanılan cümlelerde ağırlık yerine kütle diyerek temel kavram yanlışları yapılmakta, çocuğun aklına yanlış tohum ekilmektedir. Örneğin verilen nesnelerin hiç biri kütle ile ifade edilebilir değilken cümleler kütle ile kurulmuştur.

Ağırlık, bir cisme etki yapan yer çekimi kuvvetidir. Kütle ise, yer çekimiyle bağlantılı değildir, cismin bulunduğu yüksekliğe göre değişmeyen birim madde miktarıdır. Kütle baskül ile değil kuyumcunun gram ölçen terazisi gibi iki kollu terazi ile ölçülür.

Maalesef 2.sınıftan itibaren Matematik ders kitaplarında “kütle” kavramı bu kitaptaki gibi hatalı ve “Resimdeki vazonun kütlesini altındaki basküle bakarak söyleyin” gibi yanlış görsellerle “baskül-kütle” bağlantısı kurdurduğu için bu yanlış çocuğun beynine böyle işlemektedir. Bu kitapta da böyle yanlış veriliyor. Çocuklar kütle kavramıyla 7.Sınıf Fen Bilgisi dersinde karşılaştığı zaman (maddenin özgül ağırlığı, maddenin katı-sıvı-gaz halleri öğretileceği zaman) ise fen konularını öğrenmekte zorlanıyorlar ve çoğunlukla da öğrenemiyorlar. (7.sınıflarda Kütle kavramı işlenirken görülen öğrenme güçlüğü sorunu Fen Fakültelerinde araştırma konusu olmuş, sonuçlar internet ortamında yayınlanmıştır.) 

4. sınıfta KÜTLE kavramı erkendir. Henüz ağırlık kavramları öğretilmemiş bir sınıfta, özgül ağırlık kavramını vermeye sıra gelmemişken,  kavramları birbirine karıştırma riski nedeniyle,  ağırlık yerine kütle deyimi kullanmak sakıncalıdır. 

Bu sayfada kütlenin yanlış kullanıldığı cümleler:

“Çok büyük kütleler belirtilirken ton birimi kullanılır.”

“Çok küçük kütleler belirtilirken miligram birimi kullanılır.”

"Kütlesi miligram ile belirtilen hayvanın altındaki kutucuk işaretlenmiştir.”

"Kütlesi, ton ile belirtilen varlığı yeşile boyanmıştır." (Cümlenin kendisi bozuk!)

"Kamyon ile balinanın kütleleri ton ile belirtilir. Ataşın kütlesi ise miligram ile belirtilir."

257.sayfada verilen Kedi -Yaprak –Kamyon görselinde yanlışlar tekrar ediliyor: 

"Kütlesi ton ile belirtilen varlığın altındaki kutucuğu maviye, miligram ile belirtilen varlığın altındaki kutucuğu sarıya boyayınız. (Çözümü defterinize yazınız.)”

Yanlışlarla dolu bir yönergedir. “Kütlesi ton ile...” işaretlenmesi istenen şekil bir kamyondur. Kamyon bir madde değildir, özgül ağırlığı olmaz. Oysa kamyonun “darası” olur, üzerine konulan yük ile birlikte kaç ton geldiği matematiğin konusudur. Ayrıca, “ ilgili kutucuğu sarıya boyayınız” komutunda çözümü istenen bir problem sorusu yokken çocuğa “çözümü defterinize yazınız” diyerek çocuk bir kere daha şaşırtılmaktadır.

256.sayfadaki yanlışlara dönüyorum.   

Ton (1000 kg), Gram ise kilonun binde biridir, ikisinin arasında altı sıfır vardır, çocuk bu yaşta ikisini birlikte kavrayamaz. Ton ile problem sorulduğunda bunun gramı ne kadardır sorulamayacağı için birlikte öğretilmesi yanlıştır. Bu nedenle çocuğa Ton ile Gram birlikte öğretilmez. Bu görseller ancak 1.sınıf düzeyinde ağır-hafif zıt kavramlar öğretilirken kullanılabilir.

 

            Son satırda “Kamyon ve balinanın kütleleri...” diyerek çocuğun balinayı görmesi sağlanıyor.

Dikkatle bakınca bunun bir “mavi balina” olduğu anlaşılıyor. Bu balinanın ağırlığı hiçbir zaman matematiğin konusu olmamıştır, fakat çizgili görseliyle hemen tanınabilen Mavi Balina adlı intihar oyununu hatırlatmaktadır. Çocukları internet üzerinden intihara sürükleyen bu oyuna ait görseller yasaklanmış olduğu halde, hatta 2017-2018 ders yılında içerisinde ve kapağında bolca mavi balina görselleri bulunan 1.Sınıf Matematik kitabı velilerin ve benim şikâyetimiz üzerine yayından kaldırılmış olmasına rağmen bu sene okutulan 4.sınıf Matematik kitabında ağırlık öğretmek bahanesiyle tekrar karşımıza çıkmıştır.

Açıklamakta fayda görüyorum; mavi balina adı verilen bu çizgili balinanın ansiklopedik bir özelliği vardır, tüm diğer balinaları da yutan en büyük balinadır. Piyasa ekonomisinde diğer şirketleri yutan en büyük şirket için mavi balina deyimi kullanılması ona benzetildiği içindir. Şimdi biz de bu benzetmeyi “kütle” kavramına taşırsak, Matematik kitaplarında kütle kavramı bir mavi balinaya dönüştürülmüş haldedir. Şöyle ki; ağırlık kavramı yerine “kütle” kavramı kullanılan bütün cümleler anlamsızlaşıyor, algı dışı oluveriyor ve çocuklar bu yolla zihinsel boşluğa düşüyor, yani avlanmış/yutulmuş oluyorlar.

2.Sınıftan İtibaren Sistematik Şekilde Kütle Kavramı Yanlış Öğretiliyorsa...

Aşağıdaki sayfada verilen görselde baskülle tartılan nesnelerin kütle olarak ağırlıkları sorulmaktadır, yanlıştır. (2.Sınıf Matematik, s.176, Açılım Yay. Ankara 2017)

Kullanılan baskülün ve üzerindeki kedi-köpek gibi hayvan figürlerinin aynı oluşu dikkat çekicidir. Çocuğun hafızasına iki yıl önce yerleşen bu görsel aynı kavramı çağrıştıracağı için, çünkü baskülde tartılan varlıkların kütleleri diye öğretilen bir “kütle” kavramının bu yanlışı 4.sınıfta benzer görsellerle verilince, bu yanlışın sistematik olarak devam ettiği anlaşılmaktadır. 

Ağırlık ile kütlenin aynı anlamda ağırlık kavramı olarak kullanıldığını 2.sınıf kitabında (age.s.171) açık şekilde görebiliyoruz:

Adı geçen kitapta 171-176 sayfaları boyunca ağırlık yerine kütle kavramı sürekli kullanılmaktadır. Bazı yönlendirme cümleleri kendi arasında bile tutarsızlık göstermekte, çocuk böylece defalarca şaşırtılmakta, sonuçta temel kavramları doğru şekilde öğrenememektedir. Çocuk bu karmaşayla baş edemez, başarısızlığa düşer. Ona kurulan tuzakların farkında bile değildir. Oysa Temel Eğitim demek kavram eğitimi demektir.

Fen Bilimlerine ait temel kavramlar kitaplarda bu şekilde karmaşa halindeyse, ders kitapları bilim kültürü ekmek yerine zihinsel karmaşa yaratacak şekilde hazırlanıyor demektir ve dahası Atatürk’ün “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir fendir” özdeyişi uygulanmıyor demektir. 

Matematik kitaplarında yapılan bu sistematik yanlışlardan sonra, tahtada lise öğrencilerine Pisagor anlatırken fotoğrafı olan Atatürk’ün bize bıraktığı “bilim ve fen eğitimi” mirasına yönelik saldırı ve tahribatı açıkça görüyor ve gösteriyorum.

Tüm çocuklarımız fen eğitiminin daha ilk basamaklarında yapılan bu tahribatın zararını fiilen yaşamaktadır. Anketler ve sınav sonuçları ortadadır.

Mahiye Morgül -6.12.2018

 

@#Mahiye Morgül ©#MedyaGünebakış

Mahiye Morgül, – Ankara – Ocak.2018 – mahiye@gmail.com, – http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com

 

  Diğer Haberler
 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ G
    - *BÜYÜK SIFIRLAMA* & *COVI
    - SEDAT PEKER’E AÇIK MEKTUP
    - GEÇERKEN UĞRADIM; Özler A
    - KARADENİZ, RUS GÖLÜ MÜ, N
    - #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HAN
    - TRANS SEX WORKERS STRUGGL
    - KANAL İSTANBUL & ECUNEMOP
    - 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN
    - BU; MİLLETİNE ÂŞIK BİR AD
    - AKP'Lİ BAŞKAN TÜRK BAYRAĞ
    - BALATLILARIN KİTABI HÜSEY
    - #YARAMAZ #ÇOCUK #YAYINLAR
    - MAVİ ÇIĞLIK; BAKRAÇ SANAT
    - İBB TARİHİ YIKIMI DURDURD
    - COUGER HAKKINDA BİLİNMEYE
    - *STOP ERDOĞAN* NEW YORK T
    - AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA
    - DİJİTAL DÜNYANIN YENİ GER
    - PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE Ö


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.