23.02.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
EKMEK AĞACI MEYVESİ
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    ÇOCUKLARINI KORUMAYAN DEVLET ÇÖKER
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşÇOCUKLARINI KORUMAYAN DEVLET ÇÖKER


Milli Eğitimde Yeni Sistem Ne Getirecek.?

Siz Bunun Ne Demek Olduğunu Bir de Velilere Sorun.


Eski bakanlardan Hüseyin Çelik 16.11.2005’de ekranlarda “Desantralizasyona geçiyoruz”  demişti. Yani “Merkezi dağıtmaya geçiyoruz” demişti. Ben de 2006’da Otopsi yayınlarında basılan “Milli Eğitimde Emperyalist Kuşatma” kitabımda o konuşmayı aynen yazdım. (Arama motoruna yazarsanız karşınıza gelir.)

Milli Eğitimi dağıtma işi demek ki bitmemiş. Ders konuları azaltılmıştı, daha da azalacak, bir de öğrencinin okulda kalacağı eğitim saati azalacak. Sebebi belli; veli sertifika toplamaya piyasaya çıkacak. Sertifikalı eğitim piyasası kuracaklar.

Tansu Çiller’den beri bütün hükümetler bununla görevlidir. Tansu Hanım nerde diye soranlara söyleyeyim, aynı göreviyle başbakan danışmanı olarak bugüne kadar devam etti.   

2017-2018’de yaşayacağımız eğitim depremine velileri hazırlamak için manşet şöyle:

“MEB, Avrupa Birliği, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi. Bu ülkelerdeki müfredatlara yönelik inceleme yapılarak bir rapor hazırlandı.”

En iyi eğitim programı Finlandiya’daydı hani. O zaman soralım; neden oradan model almadınız?

Almazlar, çünkü Finlandiya bizim 1968 müfredatımıza devam ediyor, biz terk ettik, batıyoruz. Bizimkiler emperyalist Dünya Bankasının OECD ülkelerine dayattığı programı aldılar. Tansu Çiller 1995’de o programa tamam demişti.

Bir de bu hatunun imzaladığı hizmetlerin serbest dolaşım anlaşması GATS var ki, onun belasını yakında yabancıları devlet dairelerinde memur olarak gördüğümüzde yaşayacağız. İlahiyat mezunu kızımızın yerine Endonezyalı kız girecek Kuran dersine. Camiye imam da, İngilizce öğretmeni de, her eleman dışarıdan gelebilecek. Artık Katolik İmam mı olur, Protestan Arapça öğretmeni mi olur, her yerde misyonerlik kol gezer.

2004’de Hüseyin Çelik matematik dersinden havuz hesaplarını kaldırırken gazetelere “havuz hesaplarının ne gereği var” diye manşet attırdı. Havuzun dibi geometridir, içi sudur, buna mühendislik temel bilgisi denir, diye az çığlık atmadım. Geldik, 2016’da YGS’de Geometri sorusu çözen tek evladımız yok. Mühendislik Fakültesinde Trigonometri cetvellerini arayan benim Mayana internet kitaplığımda buluyor.

Desantralizasyonu başlatan Çelik’in Talim Terbiyesinin başı Ziya Selçuk da bakanla paralel çalışıyordu, paralelcilerle çalıştığını söyleyenler de vardı, aynı günlerde SPAN adlı Amerikan eğitim tekelinin adamlarını Ankara’da ağırlıyordu. TRT Eğitim Kanalına çıkıp öğretmenlere ve velilere SPAN’cılardan aldığı “Az olan iyidir” dersleri veriyordu. Ata ata tuta tuta uyuta uyuta yola devam ediyorlar.

2005’den beri bütün konuları çaktırmadan birer ikişer budadılar, parçaladılar, konular birbirini desteklemez oldu. İlkokul boyunca çocuklar insan resimleriyle kes-yapıştır oynatılıyor. Suyun litre ile ölçüleceğini öğrenmeden 8.yıl bitiyor. Dilbilgisi görmeden ortaokul, pergel cetvel iletki kullanmadan lise bitiyor. Ve şimdi, 2005’de ilkokula başlayan nesil bu haldeyken, daha beteri 2018 programına bizi hazırlıyorlar.  

Yeni parçacı sistemde dersler gruplanacak, aileler bilmiyor. Ana dersler (Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler) okulda, diğer dersler parçalı seçmeli kurslar haline piyasada görülecek. 2004 Kasım ayı Tebliğler Dergisinde bu seçmeli derslerin adları şöyleydi: Resim, Müzik, Beden Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgisayar, Yabancı Dil. Bunlardan başka eklenmiş Kültürel değerler dersi ve kulüp faaliyetleri geliyor.

Seçmeli dersler de kendi içinde parçalanarak aynı sınıfta okuyan iki kardeş bile aynı derslerle eğitim görmemiş olacak. Yani sadece eğitimde birlik parçalanmıyor, aynı zamanda çocuklarımız kendi aralarında defalarca parçalanıyor.

Seçmeli dersler okul dışında isteğe bağlı olarak alınacak ve ayrıca çocuğun katıldığı her türlü sosyal ve kültürel etkinlik karnesine “sosyal puan” olarak eklenecek. Hatta Türkçe dersinden bile geçer notu olmayan çocuk topladığı sertifika notlarıyla sınıf geçebilecek.

Puan toplama başladı bile. Bu sene yapılan Polifonik Korolar Şenliğinde (Haziran 2016) basılan kitapçıkta korolarda görev alan çocukların adları vardı ve veliler çocuğuna sosyal etkilik puanı getirsin diye bu kitapçığı satın aldılar. Yani isterse çocuk Kuran yaz okuluna gitsin, bunlar yakında puan olacak.

Ancak sormanızı beklerim, yaz okulunda çocuğa verilen bilginin eğitsel denkliği nasıl olacak? Parayı veren sertifikayı alır puanı toplar; budur Amerikan eğitim sistemi. Lise mezunu olursun ama ülkeni haritada gösteremezsin. Bizimkiler 1995’den beri bunu örnek aldılar.  

Müzik ve Resim (Güzel Sanatlar) liseleri de Spor liseleri de piyasada diğer meslek liseleriyle birlikte kendi öğretmenini kendisi temin edecek!!! Buna “eğitimde devrim” dediler. Dahası, özel şirketler kendi ihtiyacı olan insan kaynağını kendi açtığı özel okulda eğitecek ve ona iş verecek! Bu yol devlet kurumlarını ve konservatuarları kapatır. Kültür Bakanlığı, TRT radyoları, opera bale senfoniler, vd. Yani merkezi devlet lağvolur. Desantralizasyon budur.   

Yeni sistemde teknik meslek liseleri satılacak, anlatmayayım. “Meslek lisesi, memleket meselesi” demişti ünlü bir şirket patronu. Orta kısımları 28 Şubatla kapatılmıştı. Müfredatları modül sistemle paramparça edildi. Şimdi piyasaya devredilerek buhar olacaklar; çünkü çok şey bilmesinler, yabancılar gelsin bu işleri yapsınlar, bizimkiler tornavida tutsun yeter, artık daha az şey bilsinler...

Bakan İsmet Yılmaz cumhurbaşkanımızın yurt dışı gezilerine katılırken kendisinden duymamız gereken bu tür açıklamaları MEB müsteşarı Yusuf Tekin’den duyuyoruz. Bunun da bir anlamı olsa gerek. Bu arada kitapları daha da hafifletmenin gerekçesini öğretmenin üzerine attılar, bu şekilde rol yüklemeye de bravo doğrusu.    

http://www.haber7.com/egitim/haber/2035576-ogrencilere-mujde-ders-saatleri-azalacak

Öğretmenler eleştirdi biz de değiştiriyoruz, diyorlar. Oysa İlkokul öğretmeni şunu diyordu; “Resimlere bak bak dur, okuyup anlatacak konu yok, dersler boş geçiyor. Kitaplarda bilgi yok, abuk sabuk resimler, ürkütücü masallar, biz de ne anlatacağımızı şaşırdık.”

Açtığım davalardan biliyorum, pornosundan kâbus görmeye kadar, mide bulandırmaktan baş döndürmeye kadar, kitapların içeriğinde her türlü çöplük var. Şimdi bu kitaplarda çok konu varmış, hafifletilecekmiş... İyi yalan.

Hani bir bakan vardı, “Okullar olmasa Milli Eğitim ne güzel yönetilir” demişti de alay etmiştik. Hayaldi gerçek oldu.

Bitiriyorlar, az kaldı. 2023 de devlet de yok okul da yok.

Çocuk Koruma Kanunu açısından yeni müfredat:

Yeni sistemde, daha fazla çocuk okul dışına atılacak;

Yeni sistemde, yoksul-zengin sınıf ayrımı keskinleşecek. (ABD halkı bu acımasız eğitimin sonuçlarını son günlerde yaşıyor.)

Yeni sistemde; büyük bir kesim tamamen okul dışında eğitimsiz kalacak.

Yeni sistemde; eğitim alabilenler bile daha düşük seviyede eğitilecek.

Yeni sistemde; eğitimde fırsat eşitliği tamamen ortadan kalkacak.

Yeni sistemde; eğitimde birlik tamamen ortadan kalkacak.

Yeni sistemde;  okul saatinde sokaklarda çocuklar dolaşacak.

Yeni sistemde; yeni nesil suç işlemeye açık hale gelecek.

Yeni sistemde; parasız Eğitim Hakkı ortadan kalkacak.

Yeni sistemde, düne kadar beraber eşit sanat-spor eğitimi alan çocuklardan bir bölümü artık bu derslerden mahrum bırakılacağından, sanata ve sanatçıya, spora ve sporcuya karşı nefret duyanlar çoğalacak.

Yeni sistemde; sanat eğitimi alamayan çocukları muhtemel suçlu çocuklar olarak göreceğiz.

Yeni sistemde; kamucu eğitim şemsiyesiyle korumaya almadığımız çocukları hapishanelerde göreceğiz.

Yeni sistemde; Çocuk Koruma Kanunu da yok olacaktır.

Kanuna aykırı bir eğitim sistemi olamaz. Aksi halde bu kanun bu topluma fazla gelir ve kanunu kaldırmak zorunda kalırsınız, hatta ÇKK’na hukuki zemin oluşturan mevcut kamucu sosyal anayasayı da kaldırmanız gerekir. Ki; hazin gidişat çocuklarına anayasal düzlemde sahip çıkamayan bir devlet olma yönündedir.

Ve...

Yeni sistemde; Eğitim dışına itilen her çocuk istismara açık hale geleceğinden, TBMM Çocuk İstismarı Komisyonu da lağvedilecektir.

Bu komisyonda çalışan özellikle bayan milletvekillerine bu yönde uyarı iletisi göndermenizi rica ediyorum. Ancak e-postaya bakmıyorlar, bizzat telefon etmenizi ya da ziyaret etmenizi öneriyorum.

Son söz:

Çocuklarımızı sahipsiz bırakmayalım. Her çocuk hepimizindir.

Oğuzlu atasözü:

“Çocuklarını korumayan devlet çöker.”

 

Mahiye Morgül - Ankara, 08. 07. 2016

 

Mahiye Morgül, Ankara – Eylül.2016 – mahiye@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb – E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Mahiye Morgül, Ankara – Eylül.2016 – mahiye@gmail.com,

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.