29.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    ANTALYA SEMT PAZARCILARI BASIN TOPLANTISI
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşANTALYA SEMT PAZARCILARI BASIN TOPLANTISI

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, Oda Binasında Basın Toplantısı Düzenledi.

Başkan Öz’ün toplantısına çok sayıda gazetecinin yanı sıra, Muratpaşa Belediyesi ve Antalya Seyyar ve Sabit Sebzeciler ve Meyveciler Odası tarafından mağdur edilen yatırımcılar katıldı.

İsmail Öz konuşmasında, “Biz gelmeden önce oluşturulan ve biz geldikten sonra yasal olmadığını belirterek Muratpaşa Belediyesi’ne yazdığımız bazı şeylerin cevaplarının olumsuz olması nedeniyle basın toplantısını yapıyoruz.  

Uzun süre devam eden Başkanlığım, 2014 yılında son buldu. Fakat bu 2 yıl boyunca, yeni yönetim pazarcıyı tam temsil edemediğinden parçalandılar, daha önce beni şikayet edenler, birbirlerini şikayet ettiler. Pazarcı esnafım, odamızı temsil etme görevini bana yeniden verdiler.

Antalya’da 2 oda var. Bu odalardan biri Antalya Seyyar ve Sabit Sebzeciler ve Meyveciler Odası, diğeri ise Antalya Semt Pazarcılar Odası. Bizler 5362 sayılı yasaya tabiyiz. Orada odaların çalışma bölgesi başlıklı 5. Maddesi’nde aynı çalışma bölgesinde faaliyet konusu aynı olan birden fazla oda kurulamayacağı belirtiliyor.

Antalya’da bir Pazarcılar Odası veya Sebzeciler Odası varsa başka bir isim altında sebzecileri, pazarcıları, peynircileri, tuhafiyecileri, berberleri, bakkalları temsil ederek başka bir odanın kurulamayacağının ifadesidir bu. Kurulan odaların hepsi meslek odaları olduğu için buradaki odanın manası da budur.

Son günlerde diğer oda, pazarcılar üzerinden birileri belli bir noktayı baz alarak, anormal bir şekilde rant sağlıyor. Ufak tefek kanun boşluklarından faydalanarak müthiş bir şekilde, hakkı olmadığı bir şekilde ve insanları kandırarak para kazanıyor. Bizim yasada yönetim kurulunun görev ve yetkileri var.

Bu görev yetkilerinde diyor ki odalar sadece kendi üyeleriyle ilgili karar alabilir. Üye haricinde odanın üyesi olmayan bir kişiyle ilgili ben tasarruf da ya da onun başka bir meslekle ilgili karar alamam veya bu aldığım kararları da uygulayamam.

Bu yasayla belli olduğu halde kapsamlı olarak bahsettiğimiz bu çalışma bölgesini aşarak Antalya Seyyar ve Sabit Sebzeciler ve Meyveciler Odası 2007 yılında Muratpaşa Belediyesiyle bir anlaşma yapıyor. Bu anlaşma çerçevesinde yine kendi üyeleri olmayan kişilerle Pazar yeri yapmak amacıyla yola çıkıyor. Bu yola çıkma esnasında tabi pazarcı üyesi olmadığından dolayı dışarıdan pazarla ilgisi olmayan kişileri bir şekilde vaatlerle kandırarak, Pazar yeri nasıl verilir, kimlere verilir, resmi olarak yasal olarak belli olduğu halde bunların hiçbirini göz önünde bulundurmadan kişilere yer tahsisleri yapıyorlar.

Bunun süresini belediyeyle 5 yıl olarak anlaşmışlar. Bu anlaşma süresinde de kendi üyesi haricinde üye toplamak zorunda kaldığı için bu yapım işinde de başarılı olamamıştır ve yapım uzamış, belediyenin meclisinin aldığı encümenin aldığı protokoller aşılmış ve bu aşım esnasından sonra da kooperatif ya da oda usulsüzlükle yasa dışı hareketlerine devam ederek sistemi devam ettirmiştir.

Siz pazarcı olmayan onlarca kişiye Pazar tezgahı satıyorsunuz. Bunların Pazar açmayacağını biliyorsunuz. Bir de kooperatiflerde eşitlik ilkesi vardır. Yani bir kişiye 5 lira veriyorsan diğerine de 5 lira vermek zorundasın. Bir kısmından hiç para almadan göstermelik bir çalışma içerisinde böyle bir Pazar uygulaması geçiyorlar. Bu 5 yıl kararını belediye meclisinin almasına rağmen yine bir şekilde kılıf bulunarak süre uzatılıyor. Bugün 2016 senesindeyiz. 2016 senesine kadar normalde pazarı devretmesi gereken oda pazarı devretmiyor.

Yine Pazar yönetmeliğinde Pazar yeri tahsis sistemi işletilir. Tahsis edilirken aranacak şartlar da yine bellidir. Yani pazarcılık yapmak, vergi mükellefi olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Bu tahsis edilme şartları da uymadığı için ve tahsisin nasıl yapılacağı da yine yasada belli. Tahsis edilecek kişiler de yasalara aykırı kişiler. Pazara çıkmayacaklarını bildikleri halde pazarcı olmayan belli başlı insanların yerlerini encümenle anlaşarak iptal ettiriyorlar. Burada yasalara aykırı bir olay daha var. Encümen bir karar alırken dayanağı olan bir şeyi iptal etmesi lazım. Belediye de kime tahsis edildiği ile ilgili hiçbir belge evrak yokken çıkıyorlar pazara hiç tanımadığı kişilere sanki pazara çıkmıyormuş gibi encümen marifetiyle de bu yerlerini iptal ediyorlar.

Aradan geçen 5-6 senede mağdur olan arkadaşlarımız şok oluyorlar. Çünkü onlara yer satılırken bu yerleri kiraya verebilecekleri oda kaydı olmasa dahi burada yer sahibi olabilecekleri birileri tarafından söylenmiş vaziyette ve onlara inanıyorlar. Nitekim encümen kararı iptal edilen yerleri tekrar nasıl ve ne şartlarda olduğu bilinmeden yasalara aykırı bir şekilde aynı oda yine 10-12 bin lira gibi yüksek paralarla daha önce tahsis ettiği yerleri tekrar satıyorlar. Bu mağdur arkadaşlar belediyeye gittikleri zaman da diyorlar ki biz burayı odaya verdik gidin odadan hakkınızı arayın. Diyorlar ki siz bizim muhatabımız değilsiniz orada oda var ya da mahkemeye gidin diye yol gösteriyorlar.

MAĞDURLAR KONUŞTU

Basın toplantısına Antalya Seyyar ve Sabit Sebzeciler ve Meyveciler Odası’na kaptıran mağdurlar  İbrahim Güneş,Nazan Kırkaya, Oğuzhan Gedikli, Aysel  Aksoy, Mustafa Şenel, Şebnem Firuzan Erdoğan, Hacı Mehmet Şevki Gezmiş katıldı. Gurup adına açıklama yapan Gezmiş, “Bizim gibi çok sayıda mağdur olan kişi var.  Biziler pazarcı değiliz. Yatırım amacıyla Oda ve bağlı inşaat firmasına ödeme yaparak yer aldık. Bizlere yüksek kira gelirleri vaat ettiler. Bizde yer aldık. Pazarı bitirdikten sonra ne kiraya verdirdiler, ne de kiracı buldular. Sonrada bizim yerlerimizi Muratpaşa Belediyesi iptal etti.

Konuyu aktardığımız Zabıta Müdürü, “Yeri bana sorarak mı aldınız?” dedi. Sonra öğrendik ki bizim yerlerimizi başka insanlara satmışlar. Zaten bu pazarı bizim paramızla yapmışlardı. O zaman yeni yer alanlardan toplanan paraları bize iade etsinler. Aynı Pazar yerine iki kez para toplanmış oldular. Konuyu yargıya intikal ettireceğiz. Bir kısmımız zaten savcılığa başvurdu. Kendi aramızda bir mağdurlar gurubu kurduk. İşin peşini bırakmayacağız” diye konuştular.


Fatih Bacak, Antalya –  Temmuz.2016 – fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ – mail: okkesb61@gmail.com,

https://twitter.com/okkesb – web: http://www.trabmarder.org,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,-okkesb@telmar.net

Fatih Bacak, Antalya –  Temmuz.2016 – fb.antalya007@gmail.com,


    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.