16.01.2022
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
İNSANLIK & YENİ NESİL.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ GÜÇLER, NEREDELER.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
*GEÇİP GİDERKEN ANILARDA*
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    MÜLK SAHİPLERİNİN HAKLARI VERİLMİYOR
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşMÜLK SAHİPLERİNİN HAKLARI VERİLMİYOR

Kentsel Dönüşümde Sancı Sırası Mevlanakapı-Silivrikapı Proje Alanındaki Vatandaşlarda


Fatih belediyesi "Yeşil Alan-Acele Kamulaştırma" basıkı altında sessiz sedasız proje alanındaki parselleri topluyor.

Yedikuleden Topkapıya, Oradan Ayvansaraya kadar İç Surların cephesindeki, Çoğunluğu yeşilalan, Gecekondulardan oluşan parselleri topluyor.

Proje alanında pek çok parsel el değiştirdi, Bazı büyük parsellerde Belediye -TOKİ mahkemelik olmuş, Davalar devam ediyor.

Mevlanakapı TÜRGEV çevresi boylu boyunca proje alanında.

Hafta başında semt halkı Fatih belediyesi-TOKİ yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirmiş. Toplantıda mülkünü satmak istemeyenlere proje içinden yer, Kat karşılığı, Hasılat paylaşımı konuları tartışılmış.

Toplantıya katılan bazı kişilerden öğrendiğimize göre Yetkililer Proje alanındaki mülk sahiplerine %50 kat karşılığı önerirken Burada yapılacak konutların Fatih sitesinde olduğu gibi on katlı inşa edileceğini vaad etmişler.

Proje alanının gerisinde dahi H 9.50 olan bina yüksekliği, Anıt eser Tarihi Surlar civarında H 6.50 metredir.

Hatta bu gün 5-10 kat olmalarına rağmen Fatih sitesi alanındaki geçerli 1/1000 Ölçekli nazım imar planı H 6.50 metredir.

Fatih belediyesinin Mülk sahiplerine reva gördüğü Sulukule zulmünde olduğu gibi buralarda da oyun içinde oyunlarla mülk sahipleri mağdur edilecek, Mevcut mülk sahiplerinin serbest piyasa ekonomisi şartlarından faydalanmalarına imkan vermeyecektir.

MÜLK SAHİPLERİNE TANIDIĞI HAKLAR VERİLMİYOR

Günümüzde KİPTAŞ'ın Fatih belediyesi işbirliğinde hayata geçirmeye çalıştığı Süleymaniye yenileme projesinde 5366 sayılı yasanın Mülk sahiplerine tanıdığı haklar verilmiyor.

Birçok Adada Parselde Mülk sahipleri kendi evlerini projeye göre kendileri yenilemek istemesine rağmen KİPTAŞ kabul etmiyor.

Açılan davaları KİPTAŞ kaybetmesine rağmen Yaptığı projeleri kendi uygulayabilmek için ne gerekirse yapıyor.

KİPTAŞ sahip olduğu taşınmazları atıl bırakarak bu binaların Bi mekan göçmelerce işgal edilmesine göz yumuyor ve Bu haliyle proje alanı çöküntü alanı haline getirildi.

Çöküntü alanı tespiti yapılan yerlerde belediyenin Acele kamulaştırma hakkı doğuyor...

On yıldır sürüncemede bırakılan Süleymaniye projesi Çöküntü alanı oluşturulması amacıyla akamete uğratıldığına inanıyoruz.

Yakın zamana kadar KİPTAŞ tarafından M2 fiyatları 3-4 bin liralarda dayatılırken, Bu sıralar bu fiyatı 10-13 bin liraya kadar çıkardığı duyumları alıyoruz.

Belediye halkın hizmetinde görev yapması beklenirken, Belediyenin kendisi RANT projeleri ile mülk sahiplerini mağdur etmeye devam ediyor.

TOKİ Bayrampaşa'da 100 M2 binayı 80 Bin liraya mal etmesine rağmen, Bölgedeki mülk sahiplerini Dönüşüm projelerinde 350-450 bin lira borçlandıracağı şikayetleri sosyal medyada şikayet konusu olmaya devam ediyor.

15-20 yıllık binaları, Bu gün depreme dayanıksız hükmü ile dönüşüme tabi tutan Belediyelerimiz, Resmi imarlı Projeli binaların halk tarafından satın alınmasına imkan vermesinden doğan hukuki sorumluluğunu düşünmüyor, Mülk sahiplerinin yok pahasına biriktirdiği tasarrufları ile sahip olduğu binaları, Deprem ve Çürük gerekçesiyle dönüştürürken, 2- 4 misli Kâr amacı gütmesi,  milyonlarca vatandaşın kiracı konumuna düşmesine yol açıyor.

Abdullah Gözaydın

 

BÖLGEDEN BENZER HABERLER

http://www.fatihhaber.com/yikim-donusum-mevlanakapiya-dayandi_h688.html

http://www.fatihhaber.com/mevlanakapi-da-zorlama-yesilalan-uygulamasi_h738.html

http://www.birgun.net/haber-detay/park-projesi-mulksuz-birakacak-68406.html


Abdullah Gözaydın, İstanbul- Temmuz.2016 agozaydin@hotmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ – okkesb@turkfreezone.com, https://twitter.com/okkesb  –––– E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@telmar.net,

Abdullah Gözaydın, İstanbul- Temmuz.2016 agozaydin@hotmail.com,

 

 

Yeni şehir projesinin temeli 2005’e dayanıyor. Metropolitan Planlama Merkezi (İMP), İstanbul ’un imar anayasası olarak bilinen 1/100000 planını hazırlarken, taş ocakları da düşünüldü. Hatta proje yarışması düzenlemek için Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) başvuruda bulunuldu. Ancak yarışmaya, bu bölgeyle ilgili Erdoğan’ın özel bir projesi olduğu belirtilerek izin verilmedi. 

 

16 KİŞİLİK EKİP HAZIRLADI 

İMP devre dışı kaldıktan sonra, İBB’ye bağlı İstanbul Konut A.Ş. tarafından bir çalışma başlatıldı. Dönemin Genel Müdürü Musa Yetim, Michigan Üniversitesi’nden mimar Roy Strickland ve Tyson Stevens ile bağlantıya geçti. Üniversitenin Kent Planlama Yüksek Lisans Programı bünyesinde 16 kişilik bir ekip tarafından çalışmalara başlandı. Kurulacak yeni şehir aynen Erdoğan’ın açıkladğı gibi 1 milyon kişinin yaşayabileceği şekilde, ticaret, kültür ve spor merkezlerinin bulunduğu bir yaşam merkezi olarak tasarlandı. Bu projenin temel amacı da Başbakan’ın açıkladığı gibi depremden en az zarar görülmesi olarak belirlendi ve Karadeniz kıyısında inşa edildi. 

HIZLI TREN DE VAR 

Üniversitenin internet sitesi incelendiğinde proje hakkında bilgilere ulaşmak mümkün. Ancak çalışma proje aşamasında olduğu için üzerinde bir çok değişiklik yapılabilir. Sitede verilen bilgilere göre, yeni İstanbul, sahile paralel olarak tasarlandı. 3 tane hilal şeklinde park düşünüldü. Adı ise Atatürk Parkı. İçinde yer altı şehri, göl bölgesi, yamaç otelleri gibi ekstrem projeleri barındıran proje, enerjiyi deniz, rüzgâr ve güneşten sağlayarak, sürdürülebilirlik tasarımı da öngörüyor. Yeraltında inşa edilecek ulaşım sistemleri, hızlı tren ticaret merkezleri, sergi salonları, acil durum üniteleri bulunuyor. Projenin batı bölgesinde tepeler, göl ve göletler de bulunuyor. Özellikle denizin üzerine kurulacak adaya yapılacak stadyum ise dikkat çekiyor. 

UZMANLAR İKİYE BÖLÜNDÜ 

‘İyi bir fırsat’ Sinan Genim (Mimar): İstanbul’un bir ormanı vardır Belgrad Ormanı o da Fatih döneminde oluşturulan yapma bir ormandır. Ormanın rehabilite edilmesi için bence iyi bir fırsat. Uzun süredir ilk defa bir liderin topluma korku yerine özgüven verdiğini ileriye bakmasını sağladığına şahit oluyorum. karşılayacak. 

 ‘KENTLEŞME SORUNUNU ÇÖZER’ 

Hakan Kıran (Mimar): Bunu Büyük Türkiye Projesi olarak görmek gerekiyor. İstanbul’un büyük kentleşme sorununu çözer. Depreme karşı İstanbul’un kuvvetlendirilmesi gerekiyor. Yeni şehir merkezi yapma, bu imkanı sağlayacak. Kanal İstanbul ve üçüncü köprü ile entegre. Bu da makro bir proje çerçevesinde hareket edildiğini gösteriyor. 

 ‘İSTANBUL’UN İNTİHARI’ 

Murat Yalçıntan (Şehir Plancısı): İki şehir, korumaya çalıştığımız ormanlık ve su havzalarımızın yok edilmesi anlamına geliyor. Kuzeye yapılacak her proje İstanbul’un intiharı anlamına gelir. 1960 ve 70’li yıllar boyunca Paris’te bir çok uydu kent yaratıldı, bugün hepsi çöküntü alanları. Başbakan’ın saydığı Kayabaşı, Başakşehir, Taşoluk uydu kent örnekleri. Çalışma alanlarıyla ilişkileri yok. 

 ‘BÜTÜN PLANLAR ÇÖPE GİTTİ’ 

Tayfun Kahraman (Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı): 3. köprü açıklanırken yeni yerleşim alanlarına müsade edilmeyeceği söylendi. Projenin dönüşü olmayan büyük kayıplar getireceği ortada. 2009’da 400 mimar Büyükşehir’e bir plan hazırladı. Bu planda kuzeydeki ormanları ve su havzalarını korumaya yönelik kırmızı çizgiler belirlenmişti. Hepsi çöpe atılıyor. Nüfus 20 milyona ulaşacak. Su krize başlayacak. (Vatan)

 

    Diğer Haberler
Editörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar


 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.