13.04.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Sağlıklı Bakış

Prof. Dr. Özler Aykan
RUHUNUZA & RUHUMUZA SAĞLIK…
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ & TEMA
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşDÜNYA ÇEVRE GÜNÜ 

1972 Yılında İsveç’in Stokholm Kentinde Yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda Alınan Bir Kararla, 5 Haziran, Dünya Çevre Günü Olarak Kabul Edildi.

 

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜDE  
Günümüzde dünya medeniyetlerini tehdit eden en büyük çevre sorunlarından biri iklim değişikliği ve denizlerin yükselmesidir.

Birleşmiş Milletler 2014’ü ‘Kalkınmakta Olan Küçük Ada Devletleri Yılı’ ilan etmişti. 
5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de iklim değişikliğinin küresel etkilerinden deniz seviyesindeki artış sorununu gündeme taşıdı.

Türkiye’de TEMA Vakfı da 5 Haziran nedeniyle iklim değişikliğinin küçük ada devletlerinin yanı sıra  denize kıyısı olan ülkeler için de büyük tehdit oluşturduğunu hatırlatarak bir değerlendirme yaptı.

Bu Değerlendirmedeki Bilgilere Göre; 

* Atmosferdeki karbondioksit miktarı, insan kaynaklı faaliyetler sebebiyle son 800 bin yıldır gelmediği bir düzeye geldi.

* Fosil yakıt kullanımı, ormanlar ve tarım arazileri gibi yutak alanların kaybedilmesi, hızla artan karbondioksit miktarı, iklimin insan kaynaklı sebeplerle değişmesine sebep oluyor.

* Değişen iklimler Dünya’daki tüm ekosistemleri ve medeniyeti etkiliyor. Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların iklim değişikliğine bağlı olarak erimesi ile deniz seviyesi yükseliyor. Gerçekleşen kuraklık, sel, fırtına gibi aşırı hava olayları; Türkiye dâhil olmak üzere birçok ülkeyi ciddi şekilde etkiliyor.

R-

* 2013 Dünya Afet Raporu’na göre, en fazla ölümün siklon, sel ve su baskınlarında yaşandı. Sel ve su baskınlarından dolayı 2 milyon insanın mağdur oldu. Türkiye’de de, tüm dünyada olduğu gibi, başta kuraklık ve seller olmak üzere meteorolojik ve hidrolojik afetler oldukça sık meydana geliyor, ciddi can ve mal kayıplarına yol açıyor.

* 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmaya göre, Türkiye’de insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı olarak sadece büyük şehirlerde meydana gelen sel hasarlarının neden olduğu maddi kayıplar, depremlerin neden olduğu maddi kayıplara yaklaşmış durumda. Sadece yıldırımların yol açtığı can kaybı sayısı ise son iki yılda yüzlerce kişiye ulaştı.

* IPCC - Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli raporlarına göre, deniz seviyesi geçtiğimiz yüzyıla göre yaklaşık 20 santimetre yükseldi. Bu rakam her ne kadar düşük gibi görünse de, denizden yüksekliği yalnızca birkaç metre olan birçok ada devletinin varlığını tehdit ediyor. Üstelik bilim insanları, deniz seviyelerindeki artışın önümüzdeki yüzyılda da devam etmesini öngörüyor. Türkiye de risk grubundaki ülkeler arasında yer alıyor.

* Deniz seviyesinin 1 metre yükselmesi durumunda sadece Türkiye’de 3 milyon insan etkileneceği ve 32 milyar dolarlık bir maliyet oluşacağı öngörülüyor.

* Dünyanın en küçük ada devleti olan ve 9 adadan oluşan Büyük Okyanustaki Tuvalu, iklim değişikliği nedeniyle sıcaklığın bir derece daha artması durumunda tamamen sular altında kalacak.  
Tuvalu’nun deniz seviyesinden yüksekliği yalnız 5 metre.

* İklim değişikliğinin sebep olduğu deniz seviyesindeki artışın, Türkiye’nin kıyı şeridindeki şehirlerini de tehdit etmesi bekleniyor.  Bununla beraber, Türkiye’nin içinde olduğu bölge için yapılan öngörüler, iklim değişikliğine bağlı olarak artacak kuraklıklara, su varlığının azalmasına ve ani yağışlarla gelebilecek sellere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini de gösteriyor.

* İklim değişikliği ile mücadele etmek için hala zamanımız varken harekete geçmemiz gerekiyor.

TEMA Vakfı, acilen fosil yakıta bağımlı hayat tarzlarımızı değiştirmemiz gerektiğinin altını çiziyor ve  meralar, ormanlar, denizler, nehirler gibi atmosfere salınan karbondioksiti tutacak yutak alanları korumamız gerektiğini belirtiyor.

* Türkiye’de 2014 Mart  ve Nisan ayları içinde yapılan mevzuat değişiklikleri ile doğal varlıkların geleceği tehlikeye atıldı.

* 18 Mart 2014’te Milli Parklarla ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle koruma altındaki milli parklarda yatırımların önü açıldı.

 * 4 Nisan 2014’te Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği değiştirilerek doğanın en önemli varlıklarından sulak alanların geleceği tehlikeye atıldı.

* 18 Nisan 2014’te Orman Kanunu’nun ilgili yönetmelikleri değiştirildi. Verilen izinlerin kapsamı genişletildi. Ormanların hafriyat dökmek bile serbest hale geldi.

HES’ler

Türkiye’de 2006’da yürürlüğe giren Su Kullanım Hakkı Anlaşması çerçevesinde mevcut akarsular 49 yıllığına özel şirketlere kiralandı. O tarihten sonra da hızlı bir hidroelektrik santral süreci başladı. İrili ufaklı yurdun dört bir yanındaki akarsulara yapılması planlanan HES’lerin sayısı 2 bini aştı.

Hızlı ilerleyen HES inşaatları doğaya geri dönüşü imkânsız zararlar verdi.

Havza planlaması yapılmadan bir vadiye tek bir dere üzerine 30’de fazla projeyle sular tünellere alındı.

 Türkiye, 2023 enerji hedefleri çerçevesinde dünyanın ilk 10 büyük ekonomisine yükselmek istiyor. Hedeflerin arasında da enerji başlığı önemli bir paya sahiptir. Dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla yeni yatırımlar ön görülüyor. Ancak kömürlü santralle çalışacak enerji santrallerinin hedefi çevre açısından ciddi seviyede tehdit içeriyor.

Bugün itibariyle Türkiye’nin kurucu gücü 65 bin megavat. Kömürlü santrallerin payı ise sadece 13 bin megavat (Yaklaşık yüzde 20). 2023’te kurulu gücün 100 bin megavatın üzerine çıkarılması hedeflenirken, kömürlü santrallerin payının da 59 bin megavata çıkarılması amaçlanıyor.

* TERMİK SANTRAL 
Bazıları lisanslama aşamasında, bir kısmı ise Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde olan yaklaşık 80 yeni kömürlü termik santralın yapımı planlanıyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ 
* Rüzgar enerjisiyle üretilen enerjinin toplam içindeki payı bugün itibariyle yüzde 4,4 iken, güneşin ise yüzde 1 bile değil.  Hürriyet, Serkan Ocak-5.6.2014     

 

 

Çorlu'da Ağaç Dikme Kampanyası 

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında 'Ağaç dikme kampanyası' düzenlendi.

Çorlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen ağaç dikme kampanyası, Şahinler Ortaokulu 7. sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yenice Mahallesinde bulunan ağaçlandırma alanında gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilere, kentlerde nüfus artışı ve sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan çevre kirliliğinin sebepleri ve tedbirleri hakkında bilgiler verildi. 

Çorlu Belediyesi tarafından öğrencilere dağıtılan uçurtmalar katılımcı öğrenciler tarafından uçurulurken keyifli anlar yaşandı.
Gerçekleştirilen etkinlikte Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Demirci, Temizlik İşleri Müdürü Cahit Kurt, Park ve Bahçeler Müdürü Erkan Tosun ve belediye personeli hazır bulundu.

Ağaç dikme kampanyasına Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından fidan desteği sağlanırken, etkinliğin bitiminde ise Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından katılımcı öğrencilere ikramda bulunuldu.

 

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ'NÜN SÜRDÜRÜLEBİLİR RAKAMLARI

65 yıldır kalkınma ve üretime destek sağlayan TSKB, Türkiye'nin sürdürülebilir geleceği için önemli projelere imza atıyor.

Kredi portföyünün %52'si sürdürülebilir yatırımlardan oluşan TSKB, özellikle yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve sürdürülebilir turizm yatırımlarına destek sağlıyor.
TSKB, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde sürdürülebilir finansman yöntemleriyle daha yeşil bir gelecek kurabileceğimizi vurguluyor. 

 

 

Hüseyin IRMAK, İstanbul –Haziran.2015 - hsyirmak@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/  –okkesb@telmar.net

https://twitter.com/okkesb –E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi

Hüseyin IRMAK, İstanbul –Haziran.2015 - hsyirmak@gmail.com,

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.