20.01.2022
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
İNSANLIK & YENİ NESİL.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ GÜÇLER, NEREDELER.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
*GEÇİP GİDERKEN ANILARDA*
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    Mezopotamya’nın büyük düşü GAP
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşMezopotamya’nın büyük düşü GAP’ı iklim değişimi ve iradesizliğe kaptırmayayım!


Türkiye’nin en büyük kalkınma, sulama ve enerji projesi olan, Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) temelleri yıllar önce büyük umutlarla atılmıştı. Ancak yanlış uygulamalar, ilgisizlik ve daha birçok nedenle GAP’ta beklenene ulaşılamadı. Verimli hale getirilmesi beklenen topraklar tam tersine tuzlandı, çölleşti.

öyküler, efsaneler, üzerinde kurulmuş nice uygarlığıyla, insanlık macerasının en önemli kavşaklarından biridir Mezopotamya. İsmi, "iki nehir arasındaki yer" anlamına gelir. Sözü edilen iki nehir Fırat ve Dicle’dir. Arkeolojik bulgulara göre, bundan 10 bin yıl öncesine kadar avcılık ve toplayıcılıkla yaşayan insanlık yerleşik hayatın temellerini bugünkü Güneydoğu Anadolu’da attı. Buğdayı, arpayı, koyunu, keçiyi ilk burada evcilleştirdi. İnsan yazıyı burada buldu, tekerleği burada icat etti, sulu tarıma burada başladı, ilk anayasayı burada yazdı.

Su, bu bölgede yaşanmışlıklar kadar düşleri de belirledi. Bu düşlerin en büyüğü ise Fırat’ı Harran Ovası’yla buluşturmaktı. Bu büyük düşü gerçekleştirme çabaları bundan yaklaşık 2,850 yıl öncesine dayanıyor. Rivayete göre Asur Kralı Nemrut 10 bin köleyi yıllarca çalıştırarak Fırat’ın yatağını değiştirip Harran’a akıtmak istemiş, ancak buna ömrü yetmemişti. Harran’ın toprağı çağlar boyunca Fırat düşünü kurdu.

Büyük düşün hayata geçmesi için en önemli girişim ise Atatürk’ten geldi. Büyük önder, Cumhuriyet’in 10. kuruluş yılında Başbakan Celal Bayar’a "Urfa’ya bir medeniyet gölü kuralım" talimatı verdi. Atatürk’ün emriyle kurulan Elektrik İşleri Etüd İdaresi 1938’de Fırat üzerinde etütlere başladı. Ancak Ata’nın ölümünden sonra çalışmalar önemli ölçüde yavaşladı. Susuzluğun pençesinde kıvranan Harran, yeniden Fırat düşleri ile baş başa kalmıştı. Bölgeye karabasan gibi çöken susuzluk ve yoksulluk, çağdaş uygarlık hedefini kovalayan Cumhuriyetin en önemli davalarından birine ve kısmen de başarısına dönüştü.

GAP YAPILIRKEN PAMUKTA PATLAMA öNGöRüLMEMİŞTİ

Proje büyük ve etkileyiciydi ama asıl önemi bölge insanına vaat ettiklerinde gizliydi. GAP’ın oluşturacağı tarım ve sanayi potansiyeli bölgede gelir düzeyini beş kat artıracak, yaklaşık dört milyon kişiye iş olanağı yaratılacaktı. Bunun ilk adımını ise tarımsal üretim oluşturuyordu. Toprak uçsuz bucaksız ve verimliydi; insan çok ve yoksuldu. Tek eksik suydu, o da 1995’den beri bölgeye oluk oluk akmaya başlamıştı.

Fırat’ın mübarek suyuna kavuştuğundan beri Harran adeta bir pamuk deryasına dönmüş ve herkes mutlu olmuştu. Yalnız küçük bir sorun vardı: GAP’ın planları arasında bu kadar çok pamuk ekimi öngörülmemişti. Ama bir tekstil ülkesi olan Türkiye için Harran toprağından çıkan pamuk beyaz altındı. Bu nedenle de plana uymamış olmaktan sıkılmaya gerek yoktu. Ama bir gün Şanlıurfa’ya bağlı Kısas Beldesi İlköğretim Okulu’nu su bastı. Toprağın altında bulunan "taban suyu" gitgide yükseliyordu. Neden ise pamuk suyu sevdiği için ona çok su verilmesiydi. Tuzlanma da, taban suyu yükselmesinin doğal bir sonucuydu artık.

çiftçinin sulama konusundaki bilinçsizliğinin tek nedeni vardı: Eğitimsizlik. Fırat’ı, Harran’a taşımayı başaran irade işin sonrasını hesaba katmamıştı. Yüzlerce yıldır kuru tarım yapan yöre çiftçisinden herhangi bir eğitim verilmeksizin sulu tarıma geçmesi beklenmişti. Sonuçta bir çiftçinin dediği gibi "Toprağım yandı, su attım sönsün diye su da yandı" şeklinde suyu ve toprağı heba eden "vahşi" sulama bölgede kanser gibi yayıldı. Sonuç olarak, GAP bölgesinde sulu tarıma açılan arazilerde yanlış sulamanın toprağın tuzlanmasına yol açması ve çarpık tarımsal yapılanmanın boyutları artık TEMA Vakfı ve yöre insanının "toprak elden gidiyor" şeklindeki feryadı ile özetleniyor.

Yaşanan süreç itibarı ile GAP’ta yapılması ve yapılmaması gerekenler, artık konuya yakın herkes tarafından biliniyor. Burada atılacak olumlu ya da olumsuz adımların gelecek nesillerde bırakacağı izlerin çok derin olacağı da şimdiden görülebiliyor. Her şey küresel iklim değişikliğinin bölgedeki etkileri ile beraber yöneticilerimizin akıl ve iradesine bağlı.

özetle GAP’ın dramını anlatan yukarıdaki bilgi, Akademi Prodüksiyon’dan Kemal öner’in "Mezopotamya’nın Büyük Düşü GAP" adlı belgeselinden alınmıştır. Bu belgesel, gıda güvenliği ve su sıkıntısı yaşanan, günümüz dünyasında çok önemli ve objektif dersler ile dolu. Bu bilgilendirici ve uyarıcı belgeseli herkesin (hem de birkaç kez) seyretmesi gerek.

Prof. Dr. Mikdat KADIOĞLU

    Diğer Haberler
Editörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar


 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.