30.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    FALEZ ROTARCT KULÜBÜ ÇALIŞIYOR
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşFALEZ ROTARCT KULÜBÜ ÇALIŞIYOR

Antalya Falez Rotary Kulübünün Yeni oluşumu ROTARCT KULÜBÜ Faaliyetlerine Devam Ediyor

 

Falez Rotary Kulübü Rotaract’cıları henüz üç aylık bir gençlik çalışma gurubu olmalarına rağmen kısa sürede önemli projelere imza attılar.

 

Falez Rotaract’cıları Spor, Tiyatro ve Fidan dikimi olmak üzere üç önemli projeyi hayata geçirdiler.

1- Düzlerçamı, Nebiler Köyünde öğrencilerle birlikte çam dikimi,

 

2- Kırmızı Kalem Tiyatroyla bir araya gelerek fikir birlikteliği doğrultusunda hayatında hiç tiyatro izlememiş olan Göçerler İ. Ö. Okulunun 250 öğrencisini 10 Ocak 2012 tarihinde Kırmızı Kalem Tiyatronun da katkılarıyla 

"MIZIKÇI BREMEN MIZIKACILARI" adlı oyununa götürürülmesi,

 

3- Kepez ilçesinde bulunan İrenoğulları İlköğretim Okulu öğrencilerinden 40 öğrenciyi Antalya Büyükşehir Basketbol takımı ile Karşıyaka Basketbol takımının karşılaşmasının izlenmesi.

Falez Rotaract Kulubü Asbaşkanı Kadriye Özmen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Bizler Falez Rotaract’ ın genç bireyleri olarak insani görevlerimiz ve üzerinde yaşadığımız toprak parçası için bu ulusun farkındalığını artırmak ve sosyal sorumluluk projelerini oluşturabilmek için bu çalışmaları zevke ve keyifle yapıyoruz.

Projemizde yer alan öğrencilerimiz ve ailelerinden bize yansıyan geri dönüşümler doğru yolda olduğumuz gösteriyor. Önceleri ürkek ve çekingen yaklaşımlar sergileyenler artık bizim yolumuzu gözlüyorlar.

Bu bizim için mutluluktan öte bir duygu ve sosyal kaynaşmadır.” Dedi.

Antalya Falez Rotary Kulübü kurucu başkan A. Aziz Ertaş önderliğinde 13.03.2007 tarihinde kurulmuş.

Toplum için faydalı ve sürekliliği olan projeler üreterek başkalarına hizmet etmeyi, üstün ahlaki standartları teşvik etmeyi, iş meslek ve toplum hayatında ki liderler arasında dostluklar tesis ederek dünya hoşgörü iyi niyet ve barışına katkıda bulunmayı misyonu olarak kabul etmişler.

Kulübün görevi topluma öncü olmak, kendinden önce hizmet prensibiyle  karşılıksız hizmetler üreterek insanlığın mutluluğunu ön plana çıkarmak şeklinde saptanmış.

Rotaryenler; Toplumun yaşam kalitesini arttırmayı, yarının liderlerini yetiştirmeyi, farklı kültürlerin birbirlerini tanımasına fırsat sağlayarak dostlukları geliştirmeyi kendilerine amaç edinmişler.  

 

ROTARCTLARIN ÜÇÜNCÜ PROJELERİ

Üçüncü projemiz olan ‘Bir mesajımız var’  isimli etkinliğimiz Tamer Esen arkadaşımızın önderliğinde 25.01.2012 tarihinde Antalya Düzlerçamı bölgesinde Nebiler Köyünde gerçekleştirilmiştir.

Projemizin amacı küresel ısınma ve buna bağlı olarak çevre konularına dikkat çekmek olup bu çalışmanın gerçekleşebilmesi için Antalya Orman Bölge Müdürlüğünden alınan yasal izinler doğrultusunda bizlere belirtilen arazide çam fidesi dikimini gerçekleştirdik.

Aynı alanda bulunan ormanlık bölgenin yanında, bizler tarafından dikilen çam fidelerinin bir orman oluşturabilmesi için yaklaşık elli yılı geçirmeleri gerekmektedir.

Ormanların tahrip edilmesi, yakılması çok kısa süreleri almakta iken, bizler tarafından dikilen yüz fidenin bile büyümesini beklemek neredeyse bir insan ömrü kadar zaman almakta.

Bu bilinci Rotaract arkadaşlarımızda oluşturmak ve çevremizde yaşayanlara aktarmak için üçüncü projemizin konusu olarak bu konuyu seçtik.

Projemizin maddi anlamda bizlere bir yükü olmayıp, tüm giderler Orman Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanmıştır.

 

ROTARCTLARIN İKİNCİ PROJELERİ

Bizler Falez Rotaract’ ın genç bireyleri olarak insani görevlerimiz ve üzerinde yaşadığımız toprak parçası için bu ulusun farkındalık ve sosyal sorumluluk projelerini oluşturabilmek adına 26 birbirinden farklı karakter ve farklı bireyler olarak bir araya geldik.

İkinci projemiz olarak Antalya’nın dezavantajlı bölgelerinden birinde bulunan Göçerler İlk Öğretim Okulunda hayatında hiç tiyatroya gitmemiş öğrenciler olduğunu gördük ve ''insanlığı içinizdeki güçle kucaklayın'' sözüyle yola çıkaran bu topluluk seçilen çocukları "Tiyatro ile buluşuyoruz" adlı bir sosyal sorumluluk projesi ile tiyatro ile buluşturdu.

Bu sosyal sorumluluk projesini hayata geçirebilmek adına biz Falez Rotaract Klubü olarak Kırmızı Kalem Tiyatroyla bir araya gelerek fikir birlikteliği doğrultusunda hayatında hiç tiyatro izlememiş olan Göçerler İ. Ö. Okulunun 250 öğrencisini 10 Ocak 2012 tarihinde Kırmızı Kalem Tiyatronun da katkılarıyla  "MIZIKÇI BREMEN MIZIKACILARI" adlı oyununa götürdük.

Bir Tiyatro üstadımızda söylediği gibi ''Tiyatro insanı insana insanla insanca anlatma sanatıdır'' sözünden yola çıkılarak oluşturulmuş bu oyunun ana teması, hayvan sevgisi ve dostluk olup yan teması ise temizlik ve dengeli beslenmedir. Tiyatronun bitiminde 250 öğrencinin gözlerindeki mutluluk ve kendilerini değerleri hissetmeleri tüm Rotaract arkadaşlarımızı daha da mutlu kılmıştır. Saygılarımla..
Kadriye Özmen - Falez Rotaract Kulubü
2011–2012 Dönemi Asbaşkanı

ROTARACTLARIN İLK PROJELERİ 

4 Ocak 2012 Çarşamba Günü Saat 16.30 'da Antalya Büyükşehir Belediyesi & Karşıyaka Basketbol Maçına Kepez ilçesinde bulunan İrenoğulları İlköğretim Okulu öğrencilerinden 40 öğrenciyi Antalya Büyükşehir Basketbol takımı ile Karşıyaka Basketbol takımı müsabakasına götürerek ilk projemizi gerçekleştirdik.

Proje liderlerimizden olan Birce Altınpınar, öğrencilerimizin okullarından alınarak Antalya Kapalı Spor Salonu'na ulaşımlarını ve geri evlerine bırakılmaları konusunda bize yardımcı olurken, Çisem Sanıvar karşılaşmanın biletleri ve maç süresince öğrencilerimizin ihtiyaçları konusunda projemize destek vermişlerdir.

Projemizin rotaract kulübümüze maddi anlamda bir yükü olmamış her ayrıntı sponsorlar tarafından organize edilmiştir. Projemizin oluşması için maç biletleri temini Haluk Sanıvar aracılığı ile Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Recep Tokgöz tarafından, ulaşımın sağlanması ise Ulaşım Danışmanı Nazif Altınpınar tarafından sağlanmıştır.

Bu projenin amacı kültürel yönden gerçekleştirilen aktivitelerin yanında çocukların spor aktivitelerini de katılmalarını teşvik etmektir.

Bu gibi spor aktivitelerini içeren  projeler de amacımız çocuklarımıza sporu sevdirmek bu yönde eğilimi olan çocukları sporla tanıştırmak, sağlıklı ve bilinçli gençler yetiştirmektir.

Maç sırasında öğrencilerin gözlerinde ki heyecanı, spor salonundaki adrenalin dolu ortama ayak uydurmaları ve mutlulukları tüm rotaract arkadaşlarımı ve beni oldukça etkileşmiş olup seçilen bu çocukların hayatlarındaki ilk müsabakada onların yanında olmanın büyük  gururunu bizlere yaşatmıştır.
Kadriye Özmen -Falez Rotaract Kulubü Asbaşkanı
                                                                                  

 

ROTARY ÇARKI

Rotary Eğitimi çerçevesi içerisinde ilk belirtilmesi gereken ROTARY ÇARKI ve bu çarkın anlamıdır.

Rotary ÇARKI aslında tek bir noktayı çevreleyen üç çarkta oluşmaktadır. Bu gittikçe genişleyen dalgalar halinde  büyüme ve yayılma anlamına gelebilir. Başka bir görüşe göre ise ÇARK devamlılığı, sonsuzluğu, başı ve sonu olmayan gökyüzünün ve dünyanın bütünlüğünü andıran bir imajdır.

Bir Rotaryen için ise ÇARK , Rotary prensiplerini ifade eder.

Çarkta bir ayırım noktasının bulunmaması Uluslar arası Rotary Başkanının herhangi bir ülkeden seçilebileceğini ve bütün ülkelerin eş düzeyde bulunduğu anlamını taşır.

ORTADAKİ EN KÜÇÜK DAİRE, Uluslar arası Rotary’deki ülkeleri temsil eder. Bu halka, çevresindeki diğer halkaların dönmesini sağlar. Bir kenarında bulunan dört köşeli kesinti, halkanın sisteme tutunabilmesi içindir.

İKİNCİ HALKA, en içteki halkadan biraz daha büyük olup BÖLGE’yi temsil etmektedir. Bir ülkede birden fazla Bölge olabilir.

İki halka arasındaki BOŞLUK, ülkelerin ekonomik ve siyasal bağımsızlığı anlamına gelir.

Üçüncü Çarkın İÇ HALKASI,  Uluslar arası Rotary’de evrenselliği ve Rotaryenlerin sayısını ifade eder.

İki halka arasında bulunan ve dolu olarak görülen kısım  ve buradaki ROTARY INTERNATIONAL yazısı  Rotary hizmetlerine destek olanları ve çalışmaların maddi bölümünü sembolize eder. Bu yazılar, gazete ve dergilerde belirtilen ve dünya üzerinde yapılan çalışmaların manevi izi olarak değerlendirilir.

Çarkın en dışında bulunan 24 ADET DÖRTGEN, Rotaryenlerin 24 saatte 24 defa görevine sadık olduğunu belirtir.

Çarkın içinde bulunan YARIÇAP halindeki çizgiler, çarkın ortasında sembolize edilen bölgelerin çeşitli alanlarda yaptıkları hizmetleri  belirtmektedir. Bu çizgiler aynı zamanda çarkın hareketini ve dönmesini sağlayarak hareketine, ritmine ve düzenine yardımcı olurlar.

Yarıçap halindeki bu çizgiler  aynı zamanda çark ile birlikte bir güneş sembolü olarak Uluslararası Rotary’nin dünyayı aydınlattığı şekilde de yorumlanmaktadır.

Çark içinde bulunan 6 adet yarıçap halindeki çizgi, altı yönü simgelemektedir. Bu yönler  4 ana yönle dünyanın en yüksek ve en düşük noktalarını belirten ara yönler olup Rotary’nin her yönde hizmete hazır olduğunu göstermektedir.

Rotary Çarkı  mavi ve sarı renklerden oluşmaktadır.

MAVİ: Gökyüzünün sembolü saflık, berraklık ve şeffaflık anlamlarını taşımaktadır.

SARI: Ekini, toprağı ve insanı temsil eder.

Sarı rengin Rotary hizmetlerini ve mavi rengin ise düşünce ve idealleri sembolize ettiğine inanılmaktadır.

Not: Bu  bilgiler Sully Dubort’un bir yazısından alınmıştır. (Saint Paul- La Reunion)

  

Fatih Bacak - Ökkeş Bölükbaşı, Antalya - 08.Şubat.2012 –19.30

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Başkan: Özcan KALAYCI

Asbaşkan: Bülent YILDIRIM

Gnl. Sekreter: Aykut EGE

Sayman: Nesrin FİDAN

Üye: Figen GÖNEN

Adres: Cebesoy Cad. Nazlıhan Apt. No: 2/D ANTALYA

Tel. & Faks No: 0242 312 20 22

GSM No: 0533 931 72 99

E-Mail: info@antalyafalezrotary.org

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.